Kai verkia ir griežtasis CSKA generolas: kodėl ašaros – ne vien dėl džiaugsmo?

Laura Ivaškaitė
„BasketNews.lt“
2019-05-20 21:05
Nuotr.: Scanpix
Nuotr. Scanpix

Vitorijos „Fernando Buesa“ arenoje nuskambėjus finalo sirenai, Dimitris Itoudis apsipylė ašaromis. Visada santūrus ir rimtoko veido treneris kartu su triumfu Eurolygoje išliejo pliūpsnį emocijų, jame besikaupusių ne vienerius metus.

Šį sezoną pelnomi taškai

49%
86,9
Pelno taškų: 86,9
Taiklumas: 48,7%
Vieta lygoje: 2
Geriausias pasiekimas: 107
Blogiausias pasiekimas: 68
Daugiausia pelno: Cory Higgins

„Mes tai padarėme, mes tai padarėme, – aidint Eurolygos teminei dainai „Devotion“, treneriui šaukė Maskvos CSKA klubo vadovas Andrejus Vatutinas.

Ašarojantis Itoudis stipriai apsikabino bičiulį. Jis išpildė klubui duotą pažadą ir leido mėgautis saldžia triumfo akimirka.

Tačiau 48-erių graikui ši pergalė buvo ir didelis asmeninis pareiškimas.

Jam skruostais riedėjusios ašaros susidėjo iš daugelio jausmų – džiaugsmo, pasididžiavimo savo vyrais ir, svarbiausia, palengvėjimo.

Žinoma, kaip socialiniuose tinkluose šmaikštavo juodą humorą mėgstantys sirgaliai, pralaimėjimo atveju Itoudis nebūtų ištremtas į Sibirą ar sugautas rusų saugumo.

Jis jau anksčiau spėjo nusipelnyti CSKA klubui ir bet kokiu atveju būtų išlydėtas kaip herojus, tačiau šis triumfas Eurolygoje po ilgo laiko leido jam laisviau kvėpuoti.

Spaudimas laimėti nuolat slegia visą organizaciją, jos vadovus ir ypač trenerį.

Tad nieko keisto, kad po penkerių metų lūkesčių naštos Itoudį gerokai sugraudino fanfaros Vitorijos arenoje. 

Laimėti arba laimėti

Pergalė arba pergalė – toks pasirinkimas prieš Eurolygos sezoną buvo padėtas Itoudžiui ant stalo. 

CSKA vadovai tikėjo treneriu, bet jų kantrybė, šį sezoną atėjusi kartu su 36 milijonų eurų biudžetu, nėra begalinė. 

Dar po praėjusių metų Eurolygos finalo ketverto, kai graikas iš rankų išleido ne tik finalą, bet ir trečiosios vietos mačą pralaimėjo Kauno „Žalgiriui“, jo likimas tapo vienu karščiausių klausimų Maskvoje.

Atrodo, kuo labiau ši intriga domino visus aplinkinius, tuo labiau erzino patį Itoudį.

Po to, kai pusfinalyje pralaimėjo Madrido „Real“, apie tai paklaustas treneris tris kartus žurnalistų susinervinęs prašė pakartoti klausimą, o galiausiai taip ir nedavė aiškaus atsakymo.

Tokios pačios reakcijos sulaukė ir prieš rungtynes su „Žalgiriu“ Itoudį kalbinę Lietuvos žurnalistai, kuriems graikas į klausimą, kokia bus jo ateitis, atsakė klausimu: „O jūs žinote?“

Po nesėkmingo pasirodymo Belgrade Itoudis pergale Vieningoje lygoje baigė sezoną ir sėdo rimto pokalbio su Vatutinu.

Specialistas dar turėjo sutartį vienam sezonui – iki 2019 metų – tačiau tokiame klube kaip CSKA po slogaus finalo ketverto dėl savo vietos nebuvo tikras niekas.

Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis

Visgi Vatutinas, graiką pažįstantis ne tik kaip trenerį, bet ir kaip gerą draugą, pasitikėjimo kreditą suteikė dar vieneriems metams.

Nemažos dalies CSKA krepšininkų sutartys taip pat galioja iki šio sezono pabaigos, tad apsišlifavusiai grupei tai buvo paskutinė proga pasispardyti prieš naują klubo etapą.

Ir viskas prasidėjo gerai – aštuonios pergalės Eurolygos starte ir kylanti žaidimo kreivė džiugino klubo biurą Maskvoje.

Visgi lapkričio mėnesį CSKA susvyravo. Komanda per dešimt turų patyrė penkis pralaimėjimus, kai tuo metu Stambulo „Fenerbahče“ iki pat šešioliktojo mačo buvo kritusi vos kartą. 

Po reguliariojo sezono atrodė, kad būtent Željko Obradovičiaus kariauna pagaliau sulauks dar vieno triumfo Eurolygoje.

Tačiau viskas dar kartą apsivertė prieš pat finalo ketvertą – „Fenerbahče“ į Vitoriją vyko iššienauta traumų ir toli gražu ne geriausios formos.

Tuo metu Itoudis kartu su trenerių štabu CSKA mašinos varžtelius suveržė tobulai, pradedant eile gudrių derinių, baigiant nutaikytu žaidėjų fizinės formos piku.

Energija degę Maskvos krepšininkai finalo rungtynėse nustelbė net neįtikėtino pasiekimo emocijos vedamą „Anadolu Efes“, o Itoudis derinių lentoje nukonkuravo Erginą Atamaną.

„Po nesėkmingo praėjusio sezono Eurolygoje aš tikėjau, kad mums pagaliau pavyks, – Vitorijoje šypsojosi Vatutinas. – Mes privalėjome triumfuoti.“

„Privalėjome“ – paprastas klubo vadovo žodis, tačiau jis geriau nei kas kitas apibūdina CSKA organizaciją ir tai, kuo tenka gyventi joje dirbantiems žmonėms. 

Nuotr. Reuters – Scanpix

Pavyti savo pabrolį

Itoudis, kaip ir „Žalgirio“ vairininkas Šarūnas Jasikevičius, rungtynių anonsuose dažnai yra pristatomas Obradovičiaus mokiniu. 

Tiesa, jis su garsiuoju serbu bent šiek tiek jau gali lygintis – abu treneriai, kaip ir Pablo Laso, per pastarąjį dešimtmetį yra laimėję po du Eurolygos trofėjus.

Itoudžiui tai pavyko padaryti šįmet ir prieš trejus metus – 2016-aisiais, tąkart taip pat nukovus Obradovičiaus „Fenerbahče“.

Beje, trenerius sieja ir ypač artima draugystė – Obradovičius buvo Itoudžio vyriausiasis pabrolys vestuvėse, taip pat yra jo dukros krikštatėvis. 

„Visi žino, koks ryšys yra tarp mūsų su Željko, – kalbėjo graikas. – Kalbant apie krepšinį, manau, kad jis yra geriausias treneris Europoje ir vienas geriausių pasaulyje.“

Norint toliau lygiuotis į vyresnį bičiulį, Itoudžiui teks pasiraitoti rankoves ir tęsti Maskvoje pradėtą įdirbį, atnešusį rezultatams stabilumą.

Iš viso per savo penkis sezonus CSKA klube graikas visus kartus pateko į Eurolygos finalo ketvertus, juose dukart liko trečias, kartą – ketvirtas.

Nuotr. Scanpix

Kokia to priežastis? 

Itoudis dėl savo darbo metodų neretai pavadinamas generolu ar net diktatoriumi. Jis atidžiai seka, ką jo žaidėjai veikia, ką valgo, kaip palaiko fizinę formą ir net kaip leidžia laisvalaikį.

CSKA fizinio rengimo treneris Kostas Chatzichristos visus šiuos duomenis renka kasdien ryte patikrindamas absoliučiai kiekvieną CSKA krepšininką.

Kitas Itoudžio metodas – neįprastai trumpos vaizdo peržiūros. Jei įprastai jos klubuose trunka pusvalandį ar kartais net porą valandų, Itoudis žaidėjams duoda 10-15 minučių ilgio montažą.

Pasak specialisto, krepšininkams daugiau informacijos vienu kartu įsiminti tiesiog per sudėtinga, tad ilgas sėdėjimas video kambariuose tiesiog neturi prasmės.

„Žaidėjai yra žmonės, o ne mašinos“, – ne viename interviu pabrėžė Itoudis.

Nors kartais atrodo, kad būtent CSKA žaidėjai tampa milijonus uždirbančiais ir tikslius nurodymus vykdančiais robotais, įpūsti emocijos – svarbi trenerio užduotis.

Ir Eurolygos finalas parodė, kad jis su tuo susitvarko. 

Maskvos CSKA ekipai išgyvenant įtemptą mūšį su „Anadolu Efes“, Itoudis prireikus supratingai atsitraukdavo ir dalį minutės pertraukėlių specialiai patikėjo savo žaidėjams.

„Buvau pasiruošęs tai padaryti. Per dvi pertraukėles kalbėjau ne aš, o Nando De Colo“, – spaudos konferencijoje po triumfo pasakojo strategas.

Kas toliau?

„Po finalo ketverto Belgrade įtampa buvo didelė, visi diskutavo apie Itoudžio ateitį CSKA gretose.

Aš ir pats apie tai daug galvojau, bet dabar jis privertė mane didžiuotis juo ir visa komanda“, – Vitorijoje kalbėjo Vatutinas.

Maskvos ekipos prezidentas nenorėjo atskleisti, kokiais dar jautriais žodžiais su graikų treneriu apsikeitė triumfo akimirkomis.

„Tai buvo labai asmeniškas pokalbis. Jo žodžiai atėjo iš širdies, visai kaip ir mano“, – trumpai atsakė rusas.

Nors Itoudžio sutartis ir baigiasi šią vasarą, rusų žiniasklaida kalba, kad treneriui nepriklausomai nuo Vieningosios lygos baigties bus pasiūlyta ją pratęsti. 

Tai visai suprantama, mat net turtingam klubui Europos rinkoje tokio lygio ir tokios patirties turinčių specialistų rasti labai sudėtinga. 

„Jei man pasiūlys, aš sutiksiu. Be jokių klausimų“, – po finalo ketverto paklaustas apie savo šansus likti CSKA trenerio kėdėje, neslėpė Itoudis.

Visgi po šventinio pirmadienio sutikimo Maskvos Šeremetjevo oro uoste, sezono finišo ir trumpų vasaros atostogų jis turėtų greitai kibti į naujus darbus.

Pirmiausia, reikės galvoti apie tai, kuriuos lyderius įmanoma išsaugoti.

Eurolygos finalo ketverto MVP tapęs Willas Clyburnas po įspūdingo sezono turės platų pasirinkimą, o jo sutartis su Maskvos klubu baigiasi ateinančią vasarą.

Nuotr. Sputnik – Scanpix

Rusų žiniasklaida pirmadienį skelbė, kad sėkmingai vyksta derybos dėl kontrakto pratęsimo, bet daugiau detalių ar patvirtinimo kol kas nėra.

Kitas CSKA amerikietis Cory Higginsas sutartį dviems sezonams pratęsė 2016 metais ir ji taip pat galios iki šio sezono pabaigos.

Nando De Colo sutartis irgi nebegalios vasarą, o teisės į šį gynėją vis dar priklauso Toronto „Raptors“ klubui.

Puolėjų Kyle‘o Hineso ir Othello Hunterio sutartys galios dar vienerius metus. CSKA dar bent sezoną turėtų praleisti ir Sergio Rodriguezas bei Danielis Hackettas.

Tad kol kas kito sezono CSKA dėlionėje – ypač daug nežinomųjų. 

Net jei Vatutinas su kitais klubo vadovais norės drauge išlaikyti kuo didesnę čempioniškos kompanijos dalį, pasikeitimai neišvengiami.

Su permainomis įpusėjus vasarai sugrįš ir didžiulė lūkesčių našta, kurią kartu su džiaugsmo ašaromis Vitorijos arenoje Itoudis bei komanda išliejo vos prieš akimirką.

Rodyti komentarus

Parodija ne klubas. Pinigų neskaičiuoja reikia ir bus o linksmiausia kur vietiniai armiečiai? Kada Eurolyga įves algų kepurę kaip NBA? Čia nesąmonė vienas klubas turi 10mln kai CSKA ar Fener be problemų 150 surinktų
2019-05-21
-12
Atsakyti
Tomas
150mln yra NBA komandos biudzetas, o cia eurolyga, tokie pinigai nesisuka, nes tiek neuzdirba klubai. cska gi raso biudzetas 36
2019-05-21
+6
Atsakyti
Ddd
Nu bet ir Laura domisi krepšiniu. Oho!
2019-05-20
+15
Atsakyti
Labas
Manau ir realas finale būtų efesa įveikęs. Tad itoudzio pergalę pusfinalyje buvo kertine. Ir dar taip ištraukė. Puikus cska eurolygos finišas.
2019-05-20
+11
Atsakyti

Rašyti komentarą

Vardas:      
  Iš viso: 8

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.