Rinktinės sudėties dėlionėje – aiškumas gynėjų linijoje ir netikėta intriga dėl paskutinės vietos

Jonas Miklovas
„BasketNews.lt“
2019-08-05 09:50
Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Prie Lietuvos rinktinės treniruočių prisijungus Jonui Valančiūnui ir Domantui Saboniui, dviejų kitų aukštaūgių paleidimas buvo laukiamas ir tikėtas. Gytis Masiulis (21 m.) ir Martynas Echodas (22 m.) buvo jauniausi rinktinės kandidatai, turėsiantys dar ne vieną šansą ateityje, o jų galimybės šiai dienai neprilygsta toms, kurios yra reikalingos tokiame lygyje.

Todėl kai Lietuvos krepšinio federacijos instagramo paskyroje po draugiškų rungtynių su Suomija buvo išplatinta trijų žaidėjų, paliekančių rinktinę, nuotrauka, labiausiai nustebino ne jos šonuose stovėję Masiulis ir Echodas, o viduryje įsitaisęs Adas Juškevičius.

Jis atrodė kaip kur kas realesnis kandidatas patekti į dvyliktuką nei pirmasis išgirsti savo pavardę tarp atkabinamų žaidėjų.

Po nekvestionuojamą statusą turinčių keturių rinktinės veteranų (Manto Kalniečio, Renaldo Seibučio, Jono Mačiulio ir Pauliaus Jankūno) Adas buvo penktas vyriausias žaidėjas stovykloje. 

Trisdešimtmetis gynėjas nepraleido nė vienų atrankos rungtynių ir dalyvavo trijuose iš keturių paskutinių didžiųjų rinktinės turnyrų (2014 m. pasaulio čempionate, 2016 m. olimpinėse žaidynėse ir 2017 m. Europos čempionate). Tiesa, į du iš jų (2014 ir 2017 m.) Juškevičius vyko po nelemtų paskutinės minutės Kalniečio ir Luko Lekavičiaus traumų.

Šiemet antrojo šanso Adas, ko gero, negaus. Jis buvo paleistas anksti, po dviejų savaičių treniruočių ir vieno, trylikos minučių pasirodymo draugiškose rungtynėse.

Nuotr. BNS
Ispanijoje Juškevičius prametė visus 6 tritaškius ir neatliko nė vieno rezultatyvaus perdavimo, tačiau rinktinėje sprendimai dėl to, kas ją palieka, niekada nėra atliekami atsižvelgiant į vienas rungtynes.

Juškevičius turėjo silpniau atrodyti treniruotėse arba net nebuvo rinktinės trenerių planuose dar prieš treniruočių stovyklą. Pastaruosius dvejus metus matę kandidatus kas kelis mėnesius, treneriai savo viziją dėl pasaulio čempionato sudėties susidėliojo kur kas anksčiau nei liepos 22-oji, kai rinktinė pradėjo stovyklą Palangoje.

Anksti atsisveikinę su Juškevičiumi, rinktinės treneriai pademonstravo, kad vietą dvyliktuke turės Rokas Giedraitis. Dabar sunku įsivaizduoti scenarijų, kuriame Giedraitis liktų už borto, žinant tai, kad galutinėje komandoje vietos numatytos kitiems keturiems gynėjams – Kalniečiui, Seibučiui, Lekavičiui ir Mariui Grigoniui.

Abejose draugiškose rungtynėse Giedraitis daugiau laiko praleido žaisdamas atakuojančiu gynėju, kur, būdamas dviejų metrų ūgio, jis turi milžinišką ūgio persvarą prieš tiesioginį oponentą. Atakuodamas iš toli jis gali drąsiai mesti net per varžovų rankas, o prasiveržus į baudos aikštelę jo dydžio pranašumas prieš varžovus taip pat krito į akis.

Net jei nėra geriausiai besiginantis komandos žaidėjas, su Giedraičiu rinktinė galės keistis visais ginamaisiais, taip įnešant ir universalumo gynyboje.

„Mes norime turėti vieną išreikštą metiką ir Rokas toks yra, jis jau ALBA rungtyniaudamas tai įrodė. Kai norime žaisti su dviem dideliais, tai Rokas yra labai tinkamas tiek trečioje, tiek ir antroje pozicijose“, – tarsi užtvirtindamas, kad Giedraitis turi vietą dvyliktuke, sakė Dainius Adomaitis.

Stovykloje liekant Žygimantui Janavičiui, realu, kad jis iki paskutinės minutės bus tas, kuris bus laikomas kaip atsarginis variantas traumos atveju. Tokia situacija pasitaikė sekmadienio rungtynėse su Suomija, kai Mantas Kalnietis antrajame kėlinyje pasiprašė trenerio Adomaičio išimti jį iš žaidimo.

Priežastis – kirkšnies skausmai.

Mačą pradėjęs starto penkete, Kalnietis po ilgosios pertraukos aikštėje nebepasirodė, o laiką įžaidėjo pozicijoje dalijosi Janavičius ir Lekavičius.

Didesnę likusią mačo dalį Kalnietis praleido rūbinėje, kur jo kojai buvo atliekamos procedūros.

Visgi, anot paties rinktinės kapitono, tai – didelio galvos skausmo nekeliančios problemos.

„Man tai – ne pirmas kartas, ta kirkšnis gal kiek silpnoji mano vieta. Dažniausiai tai – kelių dienų klausimas“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Kalnietis.

Dvikovoje su Suomija rizikuoti kapitono sveikata nebuvo prasmės. Kalnietis per 11 minučių surinko 9 taškus, o Lietuvos rinktinė dar iki ilgosios pertraukos turėjo dviženklę persvarą. Kai trečiojo kėlinio pradžioje spurtavo 16:5 ir įgijo 21 taško pranašumą, viskas tapo aišku.

Sekmadienį pirmą kartą nuo 2016 metų per rungtynes su rinktinės marškinėliais pasirodė Paulius Jankūnas. Per 15 minučių jis pelnė 4 taškus, atkovojo 3 kamuolius ir atliko 2 rezultatyvius perdavimus ir neatrodė, kad judėdamas jis turėtų kokių nors suvaržymų.

„Smagu vėl pajusti emocijas, adrenaliną. Man tai svarbiausia“, – po susitikimo su suomiais sakė Jankūnas.

Aikštėje jis žaidė ir kaip sunkusis krašto puolėjas, ir kaip centras, o treneris Adomaitis atskleidė, kad toks pat vaidmuo veteranui numatomas ir čempionate.

„Turėsime prisitaikyti prie priešininkų, kartais norėsime, kad Jankūnas priešininkus nubaustų. Turime dalį žaidimo, kurį esame numatę žaisti jam esant penktoje pozicijoje, – sakė Adomaitis. – Turime laiko tai nušlifuoti, o šiandien buvo tokios rungtynės, kai galėjome tai pabandyti.“

Nuotr. BNS
Jono Valančiūno, Domanto Sabonio ir Pauliaus Jankūno pavardės rinktinės priekinėje linijoje niekam nekelia klausimų. Bene vienintelis likęs klaustukas – kas užims paskutinę laisvą vietą rinktinėje.

Iš tos rotacijos, kurią matėme per pirmas dvejas rungtynių, didelių išvadų dėl paskutinio dvyliktuko nario daryti nereikėtų.

Rinktinės veidas, kurį aikštėje pamatėme penktadienį ir sekmadienį, nebus toks, kokio laukiama čempionate. Nors apskritai žaidimas šiai pasiruošimo stadijai buvo gana solidus, treneriai per šiuos du mačus neturėjo Valančiūno, todėl bandė įvairias žemesnių penketukų kombinacijas.

Ketvirtu numeriu žaidė Mindaugas Kuzminskas ir Eimantas Bendžius, epizodiškai – ir Jonas Mačiulis su Edgaru Ulanovu.

Rinktinės smogiamąją jėgą sudarys Valančiūnas ir Sabonis, todėl galite būti tikri, kad per likusį pasiruošimo laikotarpį šis tandemas vis daugiau žais kartu.

„Kai Domas ir Jonas žais kartu, gal mano rotacija bus mažesnė, bet neturiu su tuo problemų, – sakė Jankūnas. – Jie – įspūdingi vyrai, manau, jie dominuos prieš visus priešininkus, o mūsų darbas bus jiems padėti.“

Nuotr. BNS
Kai Valančiūnas sėdės ant suolo, realu, kad Sabonis pasislinks į vidurio puolėjo poziciją ir bus centrinė puolimo ašis – tiek atakuodamas, tiek kurdamas žaidimą.

Sekmadienį mače su Suomija Sabonis pirmiau atliko 3 rezultatyvius perdavimus, kol galiausiai pelnė savo pirmąjį tašką. Viena ranka lyg tėvas Arvydas tvirtai laikydamas kamuolį, Domantas pademonstravo galintis kurti žaidimą net nuo tritaškio linijos, kai be problemų įmetė kamuolį Kuzminskui, centravusiam po krepšiu.

Tai, kad centru žais ir Sabonis, ir Jankūnas, net nekalbant apie Valančiūną, vis dar verčia abejoti Martino Gebeno galimybėmis prasimušti į dvyliktuką.

Nors būčiau statęs, kad šiai rinktinei labiau reikia Eimanto Bendžiaus vaidmens (gebėjimo plėsti aikštę kelioms minutėms per rungtynes), o ne Gebeno sugebėjimų (jėgos po krepšiu), per pirmas dvejas rungtynes savo žodį tarė Arnas Butkevičius.

Būdamas bene atletiškiausias šios rinktinės žaidėjas, Butkevičius per pirmas dvejas rungtynes atkovojo 9 kamuolius ir pagal šį rodiklį pirmavo rinktinėje kartu su Kuzminsku. Jis taip pat blokavo 2 metimus ir perėmė 2 kamuolius, prie viso to dar pataikydamas 4 metimus iš 6.

Butkevičiaus energija tryško per kraštus abiejose dvikovose ir tai gali įnešti malonų galvos skausmą rinktinės trenerių štabe. Jeigu Gebenas siūlo jėgą, o Bendžius – tritaškius, tai Butkevičius dėl savo atletiškumo gali apimti kur kas daugiau krepšinio aspektų. 

Renkantis tik pagal pozicijas, Butkevičius veikiausiai neturėtų vietos dvyliktuke. Bet moderniam krepšiniui tolstant nuo tradicinių pozicijų, o Butkevičiui demonstruojant tokią formą, viskas yra įmanoma.

Pats 26 metų krepšininkas savęs spaudimu neapkrauna.

„Noriu mėgautis rungtynėmis, – po dvikovos su Suomija sakė Butkevičius. – Noriu išeiti ir komandai duoti energijos, ką įprastai ir darau. Būdamas čia mėgaujuosi kiekviena minute aikštėje.“

Toks požiūris įneša smagių intrigų sprendžiant paskutinio rinktinės nario klausimą.

Spėkite rinktinės dvyliktuką.Rodyti komentarus

M.Bronius
Sutinku su daugumos nuomone, Bendžius vadinamas Snaiperis Žaidė prastai, Janavičius darė daug klaidu,Man patiko Butkevičiaus energingas žaidimas,Seibutis laikinai galėtų pakeisti Kalnietį.
2019-08-08
+9
Atsakyti
Elementaru
Nuvest visus į prostitučių kvartalą.

Po to du blogiausius atjungt nuo komandos.

Elementaru,Vatsonai.
2019-08-08
+1
Atsakyti
leo
giedraitis ir butkevicius butini siai komandai !!!
2019-08-07
+4
Atsakyti
klaipeda
butkevicius kietas vyras ,tokiu rinktinejie butynai reikia .imk adomaiti ,nepasigailesi .
2019-08-07
+12
Atsakyti
lietuvis
Man tai juokinga argi nematot kad Giedraitis kartais zaidzia kaip be galvos tikrai per anksti paleido Ada.
2019-08-06
+4
Atsakyti
Che che.....
Jankunas fiziskai nebetraukia, todel imti reikia Geben. Pagrindinis PF Sabonis,o Maciulis, Kuzia ir Ulanovas visada gali zaisti ketvirtoj pozicijoj.
2019-08-05
+7
Atsakyti
Egis
Šis sprendimas atsisakyt G.Masiulio, M.Echodo ir A.Juškevičiaus yra teisingas, nes pirmieji du rinktinei dėl žaidybinės aukšto lygio rungtynių patirties trūkumo kokios bus Pasaulio čempionate ir reikalingų žaidėjų kurie galėtų fiziškai atstovėt prieš Kanados ir Australijos NBA žaidėjus, taip, kad M.Gebenas ir P.Jankūnas turėtų vykt į Pasaulio čempionatą, M.Gebenas reikalingas , kad galėtų duot nors truputi poilsio pagrindiniam centram J.Valančiūnui ir D.Saboniui, o P.Jankūnas, kad ir veteranas, bet pravers rungtynėse kai reikės žaidėjo kuris savo patirtim padėtų ir gali sužaist tiek sunkiuoju puolėju, tiek centru. A.Juškevičius bent jau per tas dvejas draugiškas rungtynes sužaidė ištikrųjų silpniausiai iš gynėjų, jei būtų trūkumas įžaidėjų galbūr dar ir liktų, bet jo taiklumas tai tarytum debiutuojančio rinktinėj žaidėjo, todėl R.Giedraitis ištikrųjų, kad ir nėra tikras snaiperis, bet galintis pataikyt iš toliau ir iš gynėjų išsiskiria aukštu ūgiu, todėl turėtų praverst, kad rinktinės puolimas būtų įvairiapusiškas, o ne vien tik iš po krepšio pelnomi taškai.
2019-08-05
+13
Atsakyti
OMG
Po dvieju draugisku Ulanovas yra naudingiausias rinktines zaidejas ir tai zaidzia nepersistengdamas ir dar neisnaudojamas trenerio, o atsiranda kazkokiu mazvaikiu, kurie siulo neimti tokio zaidejo. Toks Bendzius is vis nieko gerai nesugeba, zaidejas be pozicijos, abejose rungtynese minusinis naudingumas, bet yra tokiu kurie ji mato galutineje sudetyje :D
2019-08-05
+28
Atsakyti
alioalio
As tai nesuprantu,koks tikslas imti Jankuna??kai jis aiksteleja LT lieka su 4 zaidejais pries 6 varzovus...nes Jankunas daugiau naudos duoda varzovams nej LT
2019-08-05
+3
Atsakyti
Karolis
Kolkas labai protingai elgiasi Adomaitis. Prieš ispanus davė žaisti visiems, kurie ant klaustuko, kad pamatytų, ko jie verti. Neblogai atrodė Giedraitis, Butkevičius, o Echodas, Masiulis ir Juškevičius atrodė silpnai. Matyt sutapo su vaizdu treneiruotės. Ir šiaip, Adomaitis neprisiriša prie pozicijų, bando silpnybę dėl gynėjų trūkumo paversti stiprybe. Giedraitis atletiškas, aukštas, pataikantis. Tikrai būtų galvos skausmas varžovams. Gerai atrodo Butkevičius, gali būti, kad ir jam vieta atsiras. Kovingas, ginasi, pataiko.
2019-08-05
+8
Atsakyti
ciongas
Viskas jau aišku: Gebenas dar per silpnas, Bendžius nieko nerodo, o janavičius tik atsarginis. 12- tukas tikrai feras, net nesitiki, kad jį tokį turėsime, juk niuekas netikėjo, kad per metus užaugs net du labai kieti žaidėjai, dėl kurių nekils jokių abejonių: Giedraitis ir Butkevičius. Taigi auksinė karta pagaliau atėjo ir dabar kokius 6 metus bus jų laikas. Neramu dėl Arno kojos, kad tik nebūtų trauma, nes vakar gydytojai ilgai plušo, neramu ir dėl kalniečio, nes Žygis ne šiaip sau tiek daug laiko žaidžia.. Visa kita gerai: tikiu treneriu ir žaidėjais, o Arnas ir Giedraitis tiesiog džiugina širdį. Bus gerai.
2019-08-05
+19
Atsakyti
vilnietis
Nekenciu BC Komjaunimo tiesos, bet jei nepaims Butkeviciaus tai bus didele neteisybe!
2019-08-05
+21
Atsakyti
TommyGun
Pabandysiu išreikšt savo požiūrį į optimalią sudėtį bei pagrįstį ją argumentais:

Iš šono sudėtis daugeliui vaikų gali atrodyti keistai, bet racijos bei logikos tame yra tikrai daug:

PG: Kalnietis/Lekavičius

SG: Seibutis/Grigonis/Giedraitis

SF: Mačiulis/Ulanovas/Butkevičius (!)

PF: Sabonis/Kuzminskas

C: Valančiūnas/Sabonis

Dabar daug kas gali sakyti, kad kaip tu gali tiek mažai aukštų imt ir tt. BET:

Mūsų rinktinė yra kaip niekad mobili, plisu nepamirškite, jog mūsų grupė labai sunki ir lyderiai čia gaus žaist 25-30 minutes, o mūsų didžiausi lyderiai ir yra aukšti žmonės - JV ir Sabonis. Pastarasis esant reikalui laisvai gali žaisti tiek C, tiek PF.

Sudėtis:

Kalnas/Lekavičius - viskas aišku, klausimų nėra

Seibutis/Grigonis - Puiki SG rotacija, dadedame Giedraitį, kuris gali žaist tiek SG, tiek SF. Patikimas metikas. Taip, kad SG pozicija yra užpildyta puikiai.

Mačiulis/Ulanovas/Butkevičius - Dabar žinau, kad daugelis puls sakyti, kam čia Butkevičių imi ir tt. Kaip ir minėjau, nepamirškite, kad 10-12 žmonės rinktinėje nėra tokie svarbūs, jie gaus epizodines roles, o Arnas Butkevičius yra žaidėjas, kuris 100% įneš energijos, agresyvumo, jei rungtynes pradėtume vangiai. Ko gero geriausiai besiginantis bei atletiškiausias žaidėjas komandoje. Man jis yra tobulas gilus atsarginis (kolkas), žaidėjas, kuris savo 5 min atžais atidavęs visą energiją ir galintis gintis tiek prieš įžaidėją tiek kartais prieš sunkų kraštą. Žaisime prieš gan atletiškas komandas, todėl turėti Arną savo arsenale yra labai labai svarbu. Na o dėl Ulanovo ir Mačiulio viskas aišku. Geri žaidėjai, kuriuos išnaudotis galima tiek 3, tiek 4 pozicijoje.

Sabonis/Kuzminskas - vėlgi, labai mobilūs žaidėjai, aišku galima ir kartu aikštėj laikyti juos, norint mobilesnio penketo.Čia labai daug variacijų.

JV/Jankūnas - JV viskas aišku, na o Paulius ir Žalgiryje daugiau gavo laiko C pozicijoje, visgi suspėt paskui greitus PF jau sudėtinga, o prieš lėtesnius centrus gali sužaist gudriai bei išviliot iš baudos aikštelės.

Suma sumarum:

Turim labai mobilius lengvus kraštus, kurie laisvai gali žaist PF (Mačiulis, Kuzia, Ulanovas)

Turim JV, kuris yra tikras C, bet turime ir Saboni, kuris gali žaist tiek PF, tiek C. Tarkim Jonas žaidžia 20min C, Sabonis 10 min C ir 10-15 PF, Jankūnas 5-10 C (Jei reikia ir PF)

O PF kas liks nuo Sabo gali pasidalinti Kuzia/Ulia/Mačiulis

Gal turite savo minčių?

Na, o atkabinti žinoma visiškai prastai atrodantį Bendžių, Janavičių ir Gebeną, nors pastarasis visai neblogai atrodė, bet tiesiog nematau reikalo jo imt, kai turime tokius centrus kaip Jonas ir Domantas, bei Paulius, kuris jau labiau C, nei PF.
2019-08-05
+60
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Iš viso komentarų: 28

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.