3x3 žvaigžde tapęs Užupis – apie baisiąją trijulių krepšinio pusę, uždirbtus pinigus ir olimpinę viltį

Jonas Lekšas
„BasketNews.lt“
2019-11-11 13:13
Nuotr.: FIBA
Nuotr. FIBA

Kai 2017-aisiais Tarptautinis olimpinis komitetas pranešė, jog 3x3 krepšinis debiutuos Tokijo olimpinėse žaidynėse, Lietuvoje ši sporto šaka merdėjo ir ne tik niekas negalvojo, jog galime būti tarp pretendentų turėti savo komandą 2020-aisiais Japonijoje, bet net ir sunku buvo apie tai pasvajoti.

Marijus Užupis

Marijus  Užupis
Komanda: Šakių Vytis
Pozicija: SF, PF
Amžius: 26
Ūgis: 197 cm
Svoris: 95 kg
Gimimo vieta: Šakiai, Lietuva

Nors Lietuvoje ir atsirado 3x3 krepšinio asociacija, pradėjusi vystyti šią Lietuvoje užmirštą sporto šaką, atrodė, jog esame per daug atsilikę nuo likusių šalių, kad per porą metų spėtume pasivyti toli nuvažiavusį traukinį.

Vis dėlto šviesulys Lietuvos 3x3 padangėje atsirado anksčiau nei tikėtasi, kai atvirąjį žiemos čempionatą 2018-2019 metų lapkričio – kovo mėnesiais laimėjo Šakių „Gulbelė“, sudaryta iš NKL žaidžiančių krepšininkų – Aurelijaus Pukelio, Marijaus Užupio, Šarūno Vingelio ir Pauliaus Beliavičiaus.

Kaip viesulas į 3x3 pasaulio padangę įsiveržusi ir Lietuvos rinktine tapusi „Gulbelė“ per porą metų šovė į tokias aukštumas, kad šį sezoną užbaigė būdama 6-oje vietoje bendroje klubų įskaitoje.

Visgi ne viskas buvo taip paprasta, kaip galėtų pasirodyti.

„Pradžioje tikrai nesisekė, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo 26-erių Užupis. – Dažniausiai kovas baigdavome „Challenger“ ketvirtfinalyje, pasaulio čempionate iškritome grupių etape, o pralaimėdavome net nesuprasdami, kas įvyko. Vis dėlto su laiku atsirado patirtis ir įvyko proveržis.“

„Gulbelei“ startas profesionaliame 3x3 krepšinyje nesiklostė ir komanda iš pradžių negalvojo, kad gali tapti elitine ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Kada NKL rungtyniaujančio Šakių „Vyčio“ klubo pagrindu sudaryta komanda suprato, jog trijulių krepšinyje gali nuveikti didžių dalykų?

„Manau, jog tikėti savo jėgomis pradėjome Europos čempionato atrankoje, kuri vyko Ukrainoje, – ilgai pasvarstęs, atsakė Užupis. – Ten laimėjome viską ir tuomet pajutome, kad galime kažką nuveikti ir jau tuomet kituose turnyruose arba laimėdavome, arba užimdavome aukštas vietas.“

„Uzi“ pravardę FIBA 3x3 krepšinyje gavęs lietuvis šiuo metu individualiame reitinge yra 20-as, o už jį aukščiau iš Lietuvos krepšininkų pasaulyje rikiuojasi tik komandos draugas Pukelis (15 vieta).

Per sezoną Užupis spėjo suprasti, kas yra svarbiausia trijulių krepšinyje, norint tapti sėkmingu žaidėju.

„Svarbiausia yra universalumas bei charakteris. Be charakterio nieko nepasieksi 3x3 krepšinyje, nes čia niekada negali nuleisti rankų ar patikėti per anksti sėkme, kitu atveju, situacija labai greitai keičiasi. Turi būti susikoncentravęs ir, jei porą atakų užsižiopsosi, tai ir rungtynes jau gali pralaimėti“, – šios sporto šakos ypatumus aiškino puolėjas.

Iki tol tik NKL žaidę krepšininkai ne tik, kad tapo elitiniais ir 3x3 gerbėjų atpažįstamais krepšininkais, bet ir apkeliavo beveik visą pasaulį.

Kanada, Mongolija, Taivanas, Pietų Korėja, Kinija, Saudo Arabija, Japonija – tai šalys, kuriose praėjusį sezoną pabuvojo „Gulbelė“, o kur dar vos ne kas savaitę kelionės po Europos valstybes.

Tiesa, Uzi patikino, jog profesionalaus 3x3 krepšininko gyvenimas nėra rožėmis klotas, kaip galėtų pasirodyti su šio sporto niuansais iš arti nesusipažinusiems žmonėms.

„Kaip atrodo krepšininko gyvenimas trijulių krepšinyje? – klausimą pakartojęs, atsiduso Užupis. – Manau, kad jis yra žymiai baisesnis nei 5x5 krepšinyje, nes čia reikia gyventi ant lagaminų. Jei turnyras vyksta Azijoje, savaitė atrodo taip: išskrendi trečiadienį, skrydžiai būna varginantys, ketvirtadienį turime treniruotę, kitą dieną žaidžiame ir arba patenkame, arba nepatenkame toliau, sekmadienį skrydis namo, pirmadienį grįžti, dieną pabūni namuose ir vėl skrendi į kitą šalį, kartais ir į kitą žemyną.“

„Tai – labai alinantis ir daug ištvermės reikalaujantis dalykas, o apie kitų šalių pažinimą net nekalbu – tam tiesiog nėra laiko“, – tęsė snaiperis.

Kad ir koks bebūtų sunkus ir alinantis 3x3 krepšininko sezonas, FIBA už tai dosniai atsilygina laiminčioms komandoms.

Štai baigiamąjį turnyrą laimėjusi Novi Sado (Serbija) ekipa per sezoną susižėrė 279 tūkst. JAV dolerių piniginį prizą ir tapo pirmuoju 3x3 klubu pasaulyje per karjerą pasiekusiu 1 mln. JAV dolerių laimėjimo ribą.

Antrojo sezono dalyje dominavusi „Gulbelė“ per metus užsidirbo taip pat šešiaženklę sumą, o svarbiausia, jog visi pinigai keliauja į klubo sąskaitą, nes FIBA pasirūpina kelionių bilietais ir gyvenimu turnyruose.

Tiesa, kai lietuviai dar nebuvo niekam žinomi pasaulyje ir dalyvavo pirmojo rango „Challenger“ turnyruose, ar stengdavosi patekti į juos, kelionės išlaidas tekdavo padengti rėmėjams, todėl ir piniginį prizą krepšininkai turi dalintis su komandą supančiais žmonėmis.

„Tikslios sumos net nežinau, kokią laimėjome, bet ji viršija 120 tūkst. JAV dolerių. Pinigus dalijamės į penkias lygias dalis – keturi žaidėjai ir Lietuvos 3x3 krepšinio asociacija. Jie patikėjo ir investavo į mus, todėl dabar už tai grąžiname duoklę“, – pinigų dalybas aiškino Užupis.

Išskirtinai „Gulbelės“ dėka Lietuvos vyrų 3x3 reitingas stipriai šoktelėjo į viršų ir dabar mūsų federacija rikiuojasi 11-oje pozicijoje pasaulyje.

Vis dėlto, kur tobulėti, dar yra, nes, anot Užupio, spragų šioje sporto šakoje Lietuvoje netrūksta ir dėl jų dar atsiliekame nuo pasaulyje madas diktuojančių serbų ar latvių.

„Požiūris į šį sportą pradėjo didėti tik po mūsų visų pergalių, bet šiaip dar jaučiasi, kad nelabai kas sureikšmina tą 3x3 krepšinį, – sakė 197 cm ūgio krepšininkas. – Nelabai, kas nori remti, ar investuoti į jaunimo auginimą šioje srityje. Tiesa, mūsų organizatoriai sąlygas suteikia neblogas, nors kai kuriose vietose dar ir atsiliekame nuo elitinių klubų.“

„Mūsų problema, kad neturime su kuo treniruotis, – tęsė „Gulbelės“ lyderis. – Kitos šalys turi bent po dvi pajėgias komandas, kurios treniruojasi tarpusavyje, o mums realių varžovų Lietuvoje nėra, todėl praktikuojamės tik turnyrų metu.“

Po tokio sėkmingo debiuto pasaulinio lygio turuose „Gulbelės“ žaidėjai sugrįžo į 5x5 krepšinio aikšteles, kur, neturėdami jokio poilsio, kibo į darbus su „Vyčiu“.

Tiesa, krepšininkai susimąsto, ar nevertėtų koncentruotis tik 3x3 sporto šakai, o tai skatina daryti ir gyvi pavyzdžiai pasauliniuose turuose.

„Po baigiamojo turnyro Japonijoje kalbėjomės su daugeliu komandų, klausėme, kaip jie sportuoja ir treniruojasi ir visi iš mūsų juokėsi, kai pasakydavome, jog dabar grįžtame į 5x5. Jie sakė, jog tiesiog sulūšime, nes trijulių krepšinyje tarp elitinių klubų niekas nebežaidžia tradicinėje sporto šakoje. Realiai, labai sunku, nes per tą 3x3 sezoną krūvis tenka nežmoniškas, norisi pailsėti, todėl visi ir juokiasi iš mūsų dėl žaidimo 5x5“, – teigė ilgametis „Vyčio“ žaidėjas.

Be to, jog dabar reikia kautis NKL aikštėse, Užupis, Pukelis, Beliavičius ir Vingelis turi galvoti apie jau kovo mėnesį vyksiantį olimpinį atrankos turnyrą, kuris bus rengiamas Indijoje.

Istorinę galimybę patekti į Tokijo olimpines žaidynes turintys NKL krepšininkai pateko į B grupę, kur susitiks su JAV, Belgija, Pietų Korėja ir Naująja Zelandija. Į kitą etapą žengs dvi stipriausios komandos.

Iš viso turnyre dalyvaus 20 rinktinių, iš kurių tik dvi gaus bilietus į olimpines žaidynes, ir nors atrankos sistema sudėtinga, Užupis vylėsi pasiekti dar prieš metus neįsivaizduojamą tikslą.

„Grupė nėra labai sunki, drįsčiau taip pasakyti. Žinoma, neaišku, ką zelandai atsiveš, nes jie apskritai FIBA turuose nedalyvavo. Jei pavyks patekti į kitą etapą, ten jau žaisime su viena iš elitinių rinktinių – Latvija, Olandija ar Kanada. Vis dėlto kausimės ir sieksime svajonės“, – apie laukiantį iššūkį pasakojo Užupis.Rodyti komentarus

Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - http://getmeets.com
2019-11-11
-2
Atsakyti
Protevis
Jei yra tokios galimybės, meskit jūs tą NKL, nes ten žaisdami ką nors pasiekėt? Jei ne 3x3 niekas ir nebūtų apie jus rašę.. O čia yra šansas išgarsėt ir tapti istorija, tai kodėl nepabandžius? Visa Lietuva išsižioję žiūrės į jus, jei pateksit į olimpines... Tai gali būti kibirkštis, kuri išjudintų 3x3 vystymąsį ir Lietuvoje.
2019-11-11
+11
Atsakyti
To Ciosas
Novi Sad yra vienintele komanda tiek uzdirbusi, t.y. 4 zaidejai. Cia mazesni sansai buti tarp ju nei laimeti teleloto. Is esmes manau 3x3 vis dar nelabai kam idomu ir tai (mano subjektyvia nuomone) nelabai pasikeis, kad ir kokias nesamones sneketu Skaisgirys. Na, o musu vyrukams bet kokiu atveju linkiu sekmes ir nesuluzti, nes kruvis tikrai didelis
2019-11-11
-8
Atsakyti
Ciosas
Tebunie vienintele, bet tobuleti yra kur. Tarp ju buti jau nera taip mazai sansu. Yra ir laimeje ir pralaimeje, tad palyginimas nelabai koks. Teleloto tikrai ner sansu. Mano subjektyvia nuomone zaidimas tik plesis. Jis yra idimus, taisykles geros, greitas, azartiskas, fiziskas. Kad nukonkuruos 5x5 kaip sake ponas skaistgirys, tai be sansu, bet kad jis populiares tai faktas. Nezinau ar pats zaidi, bet visa vasara 3x3 turnyrai pritrauke daug komandu ir daugelis vazinejo per visus miestelius
2019-11-12
Atsakyti
Ciosas
To qqq O tu pagalvok novi sad milijoniuka issidalino. Tarkim i 5 dalis, po 200k..pavydziu jiems, buciau norejes losti toki kasiuka
2019-11-11
+8
Atsakyti
.
milijonas jiems gavosi per karjerą, t.y. per ~6 metus, ir tai geriausia komanda. Be rėmėjų ir reklamos pajamų čia yra labai menki pinigai, jau nekalbant apie tai, kad geriausiais visi nebus.
2019-11-11
+7
Atsakyti
Tai kad čia megejai
nu dieve tai tikrai zaidimas kaip robotu, matosi kodel nepaejo real basketball
2019-11-11
+6
Atsakyti
qqq
tai mazdaug po 24k euru gaunasi. na sakykime jei per metus tiek,tai 2k i men gaunasi. nera blogai bet darbas tikrai sunkus.
2019-11-11
+5
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Iš viso komentarų: 8

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.