Ispanijoje tobulėjantis Lietuvos snaiperis pakeitė žaidimo stilių

Tomas Vanagas
„BasketNews.lt“
2020-03-24 09:25
Nuotr.: D.Lukšta
Nuotr. D.Lukšta

Vienas talentingiausių Lietuvos snaiperių, 19-metis 193 cm ūgio Dovydas Giedraitis, prisitaikė prie Ispanijos krepšinio stiliaus ir dabar šioje šalyje nebėra laikomas legionieriumi.

Jis jau trečius metus tobulėja Madrido „Estudiantes“ organizacijoje, kurioje šį sezoną rungtyniauja ir treniruojasi su ACB lygoje žaidžiančia komanda.

Pagal Ispanijos krepšinio taisykles, užsieniečiai, nuo 14-os iki 20-ies metų amžiaus šalyje rungtyniavę tris sezonus, gauna vietinio žaidėjo licenciją. Tokie krepšininkai Ispanijoje yra itin paklausūs, kadangi komandose jų gali būti po keturis, o rinkoje jų daug nėra.

Giedraitis į „Estudiantes“ išvyko 2017 metų vasarą. Prieš tai tuomet 16-metis gynėjas sužibėjo Nacionalinėje krepšinio lygoje, kurioje apsivilko Molėtų „Ežerūno“ marškinėlius ir vidutiniškai pelnydavo po 13,6 taško, atlikdavo po 4,5 rezultatyvaus perdavimo ir rinkdavo po 15,5 naudingumo balo.

Tą pačią vasarą kartu su savo bendraamžiu Roku Jokubaičiu jis pateko į Lietuvos devyniolikmečių rinktinės sudėtį ir varžėsi planetos pirmenybėse, kuriose, žaidžiant su dvejais metais vyresniais žaidėjais, vidutiniškai įmesdavo po 2,9 taško ir atlikdavo po 3,9 rezultatyvaus perdavimo. 

LKL krepšinio legendos Andriaus Giedraičio sūnui 2017 metų vasarą sutartį pasiūlė Kauno „Žalgiris“, tačiau Giedraitis panoro išvykti tobulėti į Ispaniją. Taip sulaukęs 17-ojo gimtadienio jis jau tapo legionieriumi ir Ispanijos sostinėje pradėjo savarankišką gyvenimą.

„Iš pradžių tikrai buvo baisu, nes nemokėjau ispanų kalbos, o treneris ir krepšininkai labai sunkiai kalbėjo angliškai. Teko pirmaisiais mėnesiais persilaužti, kad bent suprasčiau krepšinio terminus. Tai pradžioje buvo labai baisu, bet kai pradėjau kažką suprasti apie krepšinį, tuomet įsivažiavau.

Ispanijoje įgavau labai daug patirties, nes viską reikėjo daryti savarankiškai, nebeliko žmogaus, kuris yra šalia tavęs ir viską padarys. Tenka suktis pačiam ir manau, kad tai yra didelis žingsnis mano gyvenime“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Giedraitis.

Pirmaisiais metais ir didžiąją dalį antrojo sezono atakuojantis gynėjas vilkėjo „Estudiantes B“ komandos marškinėlius ir žaidė ketvirtoje Ispanijos lygoje.

Kaip pasakoja krepšininkas, šioje lygoje lygis buvo žemesnis nei NKL – antroje pajėgiausioje Lietuvos lygoje galėtų varžytis tik kelios ketvirtosios Ispanijos lygos ekipos.

Pirmajame sezone ketvirtoje Ispanijos lygoje gynėjas vidutiniškai pelnė po 13,9 taško, o antrajame sezone – po 20,2 taško. Karjeros etapas šioje lygoje Giedraičiui buvo itin svarbus.

„Man svarbiausia buvo prisitaikyti, nes čia krepšinio stilius yra visiškai kitoks. Visa tai užtruko, o galiausiai viskas išėjo į gerą. Ketvirtoje lygoje turėjau visišką žaidimo laisvę, treneris manimi pasitikėjo ir leido daryti tai, ką noriu.

„Estudiantes“ jau ilgą laiką dirba su jaunais žaidėjais ir manau, kad jie tiesiog bando žaidėjus priderinti prie greito ispaniško krepšinio stiliaus. Per treniruotes ir treneriai, ir visi krepšininkai vieni kitus labai spaudžia. Pirmoji treniruotė buvo labai sunki, vos gaudžiau kvapą, bet kiek pavyko susikalbėti su kitais krepšininkais, visiems būdavo ta pati situacija. Treneriai labai daug išreikalauja, bet to reikėjo“, – teigė Giedraitis.

Pamažu krepšininkas tapo geresnis ir kalbėdamas ispaniškai. Giedraitis nelankė kalbos pamokų, bet po maždaug 4 mėnesių jis jau gerai suprato, o laisviau kalbėti pradėjo antrojo sezono pradžioje.

„Dabar jau laisvai kalbu ispaniškai“, – džiaugiasi krepšininkas.

Pirmaisiais metais Ispanijoje Giedraičiui naujiena tapo darbas sporto salėje su svarmenimis, kadangi iki tol Lietuvoje jam to daryti beveik netekdavo.

„Net negaliu atsakyti į klausimą, kodėl Lietuvoje nėra dirbama su svoriais. Galbūt tokia filosofija, galbūt mano, kad esame per jauni“, – svarstė gynėjas.

„Estudiantes“ fizinio rengimo treneriai iškart ėmė dirbti su Giedraičio kūno stiprinimu, jam parodė pratimus ir techniką. Išvykdamas iš Lietuvos jis svėrė apie 75 kilogramus, o po pirmojo sezono „Estudiantes“ klube svoris pakilo iki 80 kilogramų. Dabar jis sveria apie 90 kilogramų.

„Po pirmojo pusmečio atvyko mama ir iškart sako „Oho, kaip pripūtė čia tave“, – šypsodamasis sakė Giedraitis. – Tai turbūt tikrai kažkas pasikeitė. Tikrai jaučiasi, kad esu pridėjęs masės ir jėgos, o tai nėra blogai.“

Krepšinio aikštėje Giedraičiui tekdavo galimybė individualiai padirbėti su „Estudiantes“ legenda, 50-mečiu 185 cm ūgio Nacho Azofra, kuris klube žaidė 15 sezonų.

Jis Ispanijos ACB lygoje užima ketvirtą vietą pagal sužaistų rungtynių skaičių (705) ir antrąją – pagal atliktus rezultatyvius perdavimus (2,224).

„Jis man labai daug padėjo. Labai daug dirbome ties metimu, žaidimo skaitymu, situacijų pildymu.

Manyčiau, kad labiausiai patobulinau metimą, galbūt dar gynybą vienas prieš vieną. Ir pradėjau žaisti greičiau, greičiau išsimesti tritaškius. Viskas vyksta greičiau ir reikėjo prie to prisiderinti, nes aš niekada nebuvau greitas krepšininkas. Dabar pasikeitė mano žaidimo stilius“, – pasakojo atletas.

Kol Giedraitis žaidė Lietuvoje, treneriai dvejojo, kurią poziciją savo karjeroje šis krepšininkas užims. Tada buvo dvejojama tarp įžaidėjo, atakuojančio gynėjo ir net lengvojo krašto puolėjo. Dabar Giedraitis dėl pozicijos yra apsisprendęs.

„Žaidžiu atakuojančiu gynėju. Nelabai mėgstu rungtyniauti įžaidėju, manau, kad gynėjo pozicijoje man sekasi geriausiai, o ir pačiam labiausiai patinka. Aš mėgstu dalintis kamuoliu, pasitikiu komandos draugais ir tikiuosi, kad ir jie manimi pasitiki, bet manau, kad savo karjeroje būsiu snaiperis. Daugiausiai ties metimu šiuo metu ir dirbu. Tiek po užtvarų, tiek iš vietos, tiek po driblingo“, – pabrėžė Giedraitis.

Krepšininkas Ispanijoje antrojo sezono pabaigoje jau sportavo su pagrindine „Estudiantes“ komanda ir debiutavo ACB pirmenybėse, kai aikštėje pasirodė dvikovoje su Vitorijos „Baskonia“.

Po to sezono, 2019 metų vasarą, Giedraitis pasirašė naują ketverių metų kontraktą, o per visą šį laikotarpį jis žais ACB lygoje. Po kiekvieno sezono sutartis už išpirką gali būti nutraukta.

Nuo 2019-2020 metų sezono „Estudiantes“ vairą perėmė Aleksandras Džikičius, praėjusį sezoną dar dirbęs Eurolygos ekipoje Podgoricijos „Budučnost“. Būtent šis strategas iškart nusprendė Giedraičiui suteikti šansą.

Nuo sezono pradžios iki gruodžio 15-osios krepšininkas ACB sužaidė aštuonis mačus ir vidutiniškai aikštėje praleido po 9 minutes, pelnė po 2,8 taško (63,7 proc. trit.) ir rinko po 2 naudingumo balus.

Dvikovoje su Fuenlabrados „Montakit“ jis surinko 10 taškų (3/4 trit.), o akistatoje su Valensijos „Basket“ pelnė 9 taškus (3/3 trit.).

„Treneris Džikičius matė, kad dirbu per treniruotes, stengiuosi. Matė, ką galiu ir tikrai manimi pasitikėjo. Jis manęs prašė žaisti kietai, dirbti gynyboje, o puolime išlaukti savojo šanso. Labai daug neapkrovė ir sakė daryti tai, ką moku geriausiai. Sezonas prasidėjo visai neblogai“, – teigė Giedraitis.

Po gruodžio 15-osios lietuvis nesužaidė nė vienerių rungtynių, nes jis užėmė legionieriaus iš Europos Sąjungos vietą. Į klubą atvyko keli naujokai, o dėl to „Estudiantes“ jo neberegistravo.

Sezono eigoje „Estudiantes“ buvo turnyro lentelės apačioje, todėl Džikičių pakeitė Giedraitį pirmuosius du sezonus Ispanijoje treniravęs Javieras Zamora, o nuo kovo mėnesio vidurio lietuvis jau gavo ir vietinio krepšininko licenciją. Tai Giedraičiui žada galimybes pasirodyti aikštėje tokiu atveju, jeigu ACB sezonas bus pratęstas. Tam 19-metis kasdien ruošiasi.

Prieš 11 dienų Giedraitis dėl plintančio koronaviruso ir iki balandžio 24-osios dienos sustabdytos ACB lygos paliko Ispaniją ir išvyko į Lietuvą.

Pats krepšininkas ilgą laiką Madride viruso grėsmės nejuto, nes šalies sostinėje buvo užsikrėtę tik keli šimtai žmonių. Visgi prieš išvykimą iš Ispanijos situacija pasikeitė.

„Per kelias dienas užsikrėtusių skaičius tiek sukilo, kad prasidėjo panika. Visos parduotuvės buvo tuščios, lyg naujai pastatytos. Visai nebuvo prekių, taip pat kaukių, dezinfekcijos priemonių“, – sakė gynėjas.

Dabar į Vilnių grįžęs Giedraitis kasdien keliasi 7 valandą ryte ir tuomet, kai sportuojančių žmonių srautai yra minimalūs, keliauja palaikyti formos – bėgti krosą, atlikti pratimus nugarai, presui, dirbti su gumomis.

„Reikėtų neprarasti fizinės formos. Jeigu sezonas prasitęs, tai dar reikės grįžti, o dabar tokia situacija, kad nesportavus būtų blogai“, – pažymėjo Giedraitis.

Visgi jeigu ACB lyga nebus pratęsta, tuomet Giedraitis nežais rungtynių iki vasaros, kuomet Klaipėdoje vyks Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionatas.

Giedraitis yra savo kartos rinktinės kapitonas, o praėjusią vasarą pasaulio devyniolikmečių čempionate jis vidutiniškai pelnė po 9,4 taško ir atliko po 3,6 rezultatyvaus perdavimo.

„Lūkesčiai dvidešimtmečių čempionate – tiktai pirmoji vieta. Daugiau apie nieką negalvojame. Aišku, pasikalbėjome su komandos draugais, kad turime visus šansus laimėti, nes nebus nei Serbijos, nei Latvijos rinktinių, kurie buvo čempionai ir vicečempionai. Jiems apsunkino situaciją 1999 metų karta. Juolab, kad čempionatas vyks Lietuvoje, tikiuosi, kad turėsime superinį palaikymą. Aišku, jeigu įvyks ir tas čempionatas“, – vylėsi Giedraitis.

Rodyti komentarus

anonimas07
ir dar reiketu pataisyti: ne "gali buti po keturis", o "negali buti daugiau nei keturi".
2020-05-05
-1
Atsakyti
anonimas07
"...Tokie krepšininkai Ispanijoje yra itin paklausūs, kadangi komandose jų gali būti po keturis, o rinkoje jų daug nėra." Nu chebra, gal cia kiek perdejote su tuo daug nera. Ju nera simtais, nes Europine licensija ACB pirmenybese yra labai svarbi ir pajegiu zaideju su europos pasu yra tikrai nemazai pasirinkimui. Gi neisauga tiek daug aukstesnio lygio zaideju is kiekvieno pasiimto talento is uzsienio saliu. Ansciau ta riba, gauti vietione licensija buvo daudama iki 18-os metu, augusiems ispaniskoje sistemoje, o numatyti, kiek is tu vaiku isaugs auksciausio lygio zaideju - cia gautusi nedidelis procentas. Vien siame sezone pagrininese sudetyse buvo apie 20 zaideju su JFL (vietine) licensija, t.y. negimusiu Ispanijoje ar su Ispanijos pasu. Ir cia neskaiciuojame jaunu zaideju, kurie buvo tik irasyti i sudeti, cia kaip Dovydas, visa kruva Latviu, ar anksciau Sedekerskis, ar paskolintu i kitas komandas ar zaidzianciu kitose lygose ar zemesneje lygoje. Is zinomesniu zaideju, tai Taraves, Shengelia, Granger, Todorovicius, Diagne... Taip jau mazai cia nera. O kaip anksciau mineta, didzioji dalis turetu ir EUR licensija, jeigu i klubus ateitu kiek paveluotai pagal amziu. Suma sumarum, vietinio zaidejo licenzija uzsienieciui nera labai svarbi, nes EUR licensijos limitas palyginus aukstas (berods iki 6-7 zaideju jei ne klystu), taciau JFL svarba yra ryskesne zemesnems lygoms arba isaugus is tu jaunuoliu, ypac ne is EU saliu, auksto lygio zaidejams.
2020-05-05
-1
Atsakyti
Baikit su tu Jocium
kojos letos trumpos eilinis rkl lugio grajokas
2020-03-24
-3
Atsakyti
MKL
Straipsnis - Paprasčiausia žaidėjo reklama.
2020-03-24
+4
Atsakyti
Tevelio
uzsakymu konkreciai pabego is ispanijos turbut visam
2020-03-24
-3
Atsakyti
hm..
Dar beje jeigu kazkas nori pakalbet apie NKL lygi, tai prisimenam sargiuna, NKL stiprus vidutiniokas paskutini sezona, nuvaziavo i ncaa vidutinioku teama ir ... zemiau nulio minusas totalus.
2020-03-24
Atsakyti
Fpiz-2
žmogau, jis net nežaidžia. Pirmą sezoną nežaidė dėl to kad yra naujokas, kuris nėra ryškus nba prospect\'as, antrą sezoną nežaidė dėl to, kad pakeitė univerą. Prieš išvarant į NCAA yr apie ką pagalvot...
2020-03-24
+10
Atsakyti
Jauniems žaidėjams kurie Nkl rodo rezultatą o žalgiris ar rytas nesidomi vienintelė išeitis užsienis. Nėra krepšio mokyklos lietuvoje apie vaikų paruošimą net neverta kalbėti nes jo net nėra. Išvažiuoja į užsienį o vėliau stebisi kad salėje reikia dirbti tai vėliau dar klausimų kyla kodėl laužta tie amžinai perspektyvūs pseudo talentai. Vertėtų lygiuotis į serbijos ispanijos mokyklą krepšinio kurie visus aprūpina žaidėjais
2020-03-24
+15
Atsakyti
hm..
Lietuvoj daug talentu, bet visi jie kazkur dingsta sulauke 23metu, ziurim velicka nuo 16m. kai debiutavo nkl, nekazka ir patobulejo. Per paskutinius 5 metus tik Sabonis is talento virto solidziu (o db ir superstarsu europos mastu). Lietuvoj kazkoks paradoksas, moko visu krepsinio elementu, bet galiausiai nieko neismoksta, gynejai 20% tritaskius meto, driblingas medinis (kodel usa ismoksta driblinguot, o lt ne?), atletizmas apgailetinas, taip ir gaunas LT grajokas 26m. nuvaziuoja i ispanija ir po sezono aiskina, kad pagerino metima 15% ir priaugo 20kg raumenu...
2020-03-24
Atsakyti
Anonimas
Nueik i fiba.com ir paziurek pvz 2010 Serbijos u18 rinktine ir paskaiciuok kiek ju nedingo. Tada lygink
2020-03-25
+1
Atsakyti
Lietuvos krepsinio liga vienoje frazeje
Pirmaisiais metais Ispanijoje Giedraičiui naujiena tapo darbas sporto salėje su svarmenimis, kadangi iki tol Lietuvoje jam to daryti beveik netekdavo. „Net negaliu atsakyti į klausimą, kodėl Lietuvoje nėra dirbama su svoriais. Galbūt tokia filosofija, galbūt mano, kad esame per jauni“, – svarstė gynėjas.
2020-03-24
+10
Atsakyti
Fpiz-2
Nesu specialistas, bet manau, kad svoriai jaunimėliui stabdo augimą, mažina ištvermę ir plastiką.Suvyriškėjęs, susiformavęs kūnas tai jau gali ir svorius paimt, o jei jaunas užsikačialinsi, tai neužjudėsi kaip Kevinas Durantas...
2020-03-24
+2
Atsakyti
Anonimas
Gera karta auga, Jokubaitis, Giedraitis, Sirvydis, Venskus, Metrikis ir kt. + šiemet dar ir Blaževič galės žaisti, nors ir būdamas jaunesnis metais labai sustiprins priekinę liniją..
2020-03-24
+7
Atsakyti
Fpiz-2
Abejoju kad visi bus, bet jei taip, tai pavardės išties daug žadančios...
2020-03-24
-1
Atsakyti
hmz
tai šitas gali už Lietuvą žaist, o Jocys ne :D
2020-03-24
-3
Atsakyti
djgaffer
Kodėl Jocys negali?Juk federacija pakeitė nuomonę dėl jo ir kvies į U16 rinktinę.Ar tu galvoji,kad jaunas žaidėjas,žaisdamas užsienyje,negali už Lietuvą žaist?😁 Tai Domanto Sabonio pvz.pateiksiu.Jis Portlande gimęs,bet atstovauja Lietuvą.Wow ane.
2020-03-24
+3
Atsakyti
uz zalgiri
tevas buvo protingas zaidejas,panasu kad ir sunus eina jo pedom todel belieka palinket sveikatos,o visa kita ateis su laiku.
2020-03-24
+23
Atsakyti

Komentuoti

  Iš viso komentarų: 22

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.