Papildomi metai laukimo: kaip keičiasi Lietuvos rinktinė?

Jonas Lekšas
„BasketNews.lt“
2020-04-08 08:31
Nuotr.: BasketNews.lt iliustracija/BNS
Nuotr. BasketNews.lt iliustracija/BNS

Pasaulyje siautėjantis COVID-19 ne tik nutraukė ar bent sustabdė daugelį krepšinio čempionatų, bet ir į kitą vasarą nukėlė didžiausią ketverių metų sporto renginį – Tokijo olimpines žaidynes. 

Toks Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimas, atsižvelgiant į situaciją, yra logiškas bei suprantamas, bet tai neabejotinai koreguoja ir Lietuvos krepšinio rinktinės planus, kuri jau birželio mėnesį turėjo grumtis olimpinėje atrankoje Kaune.

Pakeista olimpinių žaidynių data nepakoreguos olimpinio atrankos turnyro vietos bei varžovų – ji įvyks Kaune, kur lietuvių pagrindiniu oponentu dėl vienintelio kelialapio į Tokijo žaidynes yra laikoma Slovėnija, bet atsiradęs metų laukimas atveria papildomų sudėties dėlionės klausimų.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ dar vasario pabaigoje prognozavo rinktinės dvyliktuką olimpinėje atrankoje, o dabar nusprendė apžvelgti, kaip Tokijo žaidynių nukėlimas gali pakeisti rinktinės veidą, bei kelia esminius sudėties klausimus.

Įžaidėjai

Jei vasario pabaigoje dar tik nedrąsiai spėjome, jog savojo šanso rinktinėje gali sulaukti Rokas Jokubaitis, tai papildomi metai jaunajam žalgiriečiui suteikia didelę galimybę prasimušti į dvyliktuką.

Kol kas nėra oficialiai aišku, ar rinktinės treneriu ir toliau dirbs Darius Maskoliūnas, kurio sutartis baigiasi rugpjūčio 31-ąją, tačiau, „BasketNews.lt“ žiniomis, federacijos prezidento rinkimai dėl susidariusios situacijos pasaulyje veikiausiai nusikels metams į priekį, o tai sufleruoja, kad tiek Arvydas Sabonis, tiek 49-erių specialistas turėtų pratęsti darbus.

Nuotr. BNS

Tai būtų gera žinia Jokubaičiui, kuris „Žalgirio“ sistemą rinktinėje diegiančio Maskoliūno schemose jau spėjo pasirodyti Europos čempionato atrankos rungtynėse, kur nepasimetė tarp gerokai vyresnių bendražygių.

Artėjančią vasarą Jokubaičiui bus 20 metų, o dar vienas sezonas „Žalgiryje“ įžaidėjui leis įgauti reikiamos patirties ir tai dar labiau didina jaunuolio akcijas, siekiant patekti į galutinį dvyliktuką.

Ilgametis pagrindinis rinktinės įžaidėjas Mantas Kalnietis 2021-ųjų rudenį švęs 35-ąjį gimtadienį.

Be veterano vis dar sunkiai yra įsivaizduojamos Lietuvos rinktinės atakos, tačiau tikėtina, kad kitą vasarą Kalnietis jau bus Luko Lekavičiaus pagalbininkas, o ne atvirkščiai, kaip buvo iki šiol.

Karjeros sezoną žaidusiam Lekavičiui papildomi metai turėtų pridėti dar daugiau brandos organizuojant rinktinės žaidimą, o tvirtas Kalniečio užnugaris suteiks papildomo pasitikėjimo, perimant pagrindinio įžaidėjo vaidmenį.

Nuotr. FIBA

Daugiau logiškų pasirinkimų šioje pozicijoje sunku rasti, todėl tikėtina, jog šią grandį sudarys du esami ir vienas buvęs „Žalgirio“ krepšininkas.

Klausimas: ar Lukas Lekavičius bus pasiruošęs perimti pagrindinio įžaidėjo vaidmenį?

Atakuojantys gynėjai

Papildomi metai, renkantis atakuojančius gynėjus, Lietuvos rinktinės treneriui gali pasitarnauti teigiamai, nes šiemet šią poziciją gaubė nežinomybė.

Pagrindinis gynėjas Marius Grigonis kelis mėnesius gydėsi pėdą ir nors prieš koronavirusui nutraukiant pirmenybes jau ruošėsi grįžti ant parketo, nėra aišku, ar būtų spėjęs iki olimpinės atrankos įgauti optimalią sportinę formą.

Nuotr. BNS

Puikų sezoną Vieningoje lygoje žaidęs Adas Juškevičius šią vasarą tikrai nebūtų atstovavęs rinktinei, tačiau, nukėlus žaidynes, atsirado galimybė, jog 31-erių gynėją olimpinėje atankoje išvysime po metų.

„Niekada nesakiau, kad baigiu karjerą rinktinėje. Nusprendžiau šią vasarą neatstovauti, noriu pasiruošti kitam sezonui. Šį kartą padėkojau už kvietimą ir viskas. Niekur nesakiau, kad tai pabaiga rinktinėje“, – tinklalapio „tv3.lt“ žurnalistui Adomui Griniui kovo pabaigoje sakė Juškevičius.

Dar vienas gynėjas, kurio nebūtume matę rinktinės stovykloje šią vasarą, bet nukėlus olimpines žaidynes, atsirado galimybė jį išvysti po metų – Renaldas Seibutis.

Vis dėlto 2019-2020 metų sezoną Seibutis praleido dėl nugaros traumos, o žinant, kad veteranas gulėsi ant operacinės stalo, bei atsižvelgiant į faktą, kad 2021-ųjų vasarą veteranui sueis 36-eri, jį rinktinėje išvysti būtų netikėta.

Taip pat sunku prognozuoti, kaip po metų atrodys Artūras Milaknis, kuriam 2021-ųjų vasarą sueis 35-eri. 

Veteranas vis dar yra geriausias Lietuvos snaiperis, kuris dar turi, ką pasiūlyti ir Eurolygos klubui, tačiau didelė konkurencija, žaidėjo amžius ir nežinomybė dėl ateities (2020-ųjų vasarą baigiasi kontraktas su „Žalgiriu“) deda klaustukus prie Milaknio pavardės.

Nuotr. BNS

Tuo metu Eurolygoje įspūdingai debiutavęs Rokas Giedraitis artėja prie savo karjeros piko, todėl galime tikėtis, jog per metus jo žaidimas taps dar brandesnis ir solidesnis, o tai užtarnaus jam aiškų vaidmenį rinktinėje.

Nereikia atmesti Tomo Dimšos ir Pauliaus Valinsko pavardžių, kurie jau debiutavo rinktinėje Europos čempionato atrankos lange, o papildomi metai į jų žaidimą turėtų atnešti dar daugiau brandos.

Iki kitos vasaros dar gali įvykti daug nenumatytų dalykų, bet Grigonio ir Giedraičio pavardės išlieka aiškiomis favoritėmis patekti į galutinį dvyliktuką, o jei Lietuvos rinktinės treneris šioje pozicijoje norės trečio krepšininko, turės platų pasirinkimą.

Klausimas: ar rinktinei atakuojančio gynėjo pozicijoje užteks Mariaus Grigonio ir Roko Giedraičio?

Puolėjai

Krepšiniui greitėjant, vis rečiau komandos žaidžia su klasikiniais sunkiaisiais kraštais, todėl labai realu, kad kitą vasarą Lietuvos rinktinė tikro ketvirto numerio, įpratusio žaisti po krepšiu, net neturės.

Artėjantis sezonas Pauliui Jankūnui veikiausiai bus paskutinis karjeroje ir mažai tikėtina, jog būdamas 37-erių sunkusis kraštas dar pats norės sužaisti turnyrą su Lietuvos rinktine ir ar apskritai jis galėtų būti naudingesnis už galimus pasirinkimus.

Nuotr. BNS

Daugiau tokio tipo nacionalinės komandos lygį traukiančių žaidėjų rinktinės treneris savo pasirinkime nelabai ir turės.

Žinoma, galime laukti Gyčio Masiulio karjeros sezono, bet didelis klausimas, ar per metus sunkusis kraštas taip patobulės, kad galėtų pretenduoti į rinktinės dvyliktuką, todėl panašu, jog didžiąją karjeros dalį ant perimetro žaidžiantys Lietuvos puolėjai kitą vasarą bus priversti rungtyniauti per dvi pozicijas.

Lengvųjų kraštų pasirinkimas Lietuvoje visada buvo didelis – Edgaras Ulanovas, Mindaugas Kuzminskas, Jonas Mačiulis, Arnas Butkevičius, taip pat realu, jog kitą vasarą Ignas Brazdeikis jau bus pilnateisis kandidatas papildyti rinktinę.

Iš išvardintų žaidėjų ramiausiai dėl vietos rinktinėje gali jaustis Ulanovas, kuris gali žaisti per abi pozicijas, yra savo karjeros pike ir puikiai pažįsta sistemą, pagal kurią veikiausiai bandys žaisti rinktinė.

Nuotr. BNS

Sezono pradžioje klubą pakeitęs Kuzminskas Krasnodare daugiausiai žaidė trečiu numeriu, kur demonstravo aukščiausią žaidimo lygį po grįžimo į Europą ir realiausia, jog atletas sudarys lengvojo krašto puolėjų grandį su Ulanovu. Tiesa, veikiausiai 205 cm ūgio krepšininkas taip pat neišvengs žaidimo po krepšiu.

Tuo metu kitą vasarą 36-erių būsiantis Mačiulis jau nebėra tas žvėris, kuris 2015-aisiais Europos čempionate atvedė lietuvius ant apdovanojimų pakylos, bet nurašyti veterano dar nereikėtų vien dėl jo gynybinių sugebėjimų.

Maskoliūnas Europos čempionato atrankoje dvimetrinį krepšininką naudodavo kaip priekinės linijos krepšininką, o Mačiulio gebėjimas žaisti ketvirtu numeriu ir neįkainojama patirtis yra didžiausi veterano pranašumai prieš kiekvieną sezoną savo žaidimą gerinantį Butkevičių.

Nuotr. BNS

Tiesa, Lietuva kitą vasarą koncentruosis olimpinei atrankai, kurioje pagrindinis uždavinys bus stabdyti Slovėnijos megažvaigždę Luka Dončičių, o Butkevičius kartu su Ulanovu yra realiausi pretendentai tai daryti, kas pakelia Vilniaus „Ryto“ krepšininko akcijas.

Šiuolaikiniame krepšinyje priekinėje linijoje labai svarbu turėti krepšininką, kuris galėtų praplėsti aikštelę, juolab, kai komandoje turi Joną Valančiūną su Domantu Saboniu, todėl Eimanto Bendžiaus pasirinkimas skamba kaip labai logiškas variantas.

„Ryto“ puolėjas yra tipinis šiuolaikinis sunkusis kraštas, o jo gebėjimas per kelias minutes pakeisti rungtynių eigą prideda papildomų pliusų, siekiant užimti 11-12 žaidėjo vaidmenį rinktinėje.

Dar viena intriguojanti pavardė – Arnoldas Kulboka. 23-iąjį gimtadienį kitais metais švęsiantis 206 cm aukštaūgis žaidimo stiliumi yra panašus į Bendžių, bet yra šiek tiek universalesnis ir gali žaisti per dvi pozicijas, todėl jo progresą rinktinės treneriai kitą sezoną taip pat turėtų akylai stebėti.

Nuotr. Fotodiena.lt/M.Baranauskas

BasketNews.lt“ žiniomis, visi biurokratiniai procesai, siekiant išimties tvarka suteikti Brazdeikiui Lietuvos pilietybę, dėl koronaviruso yra sustoję, todėl nėra aišku, kada vėl bus svarstomas NBA rungtyniaujančio žaidėjo likimas.

Vis dėlto net Brazdeikiui ir tapus Lietuvos piliečiu, būtų sunku tikėtis, jog puolėjas, visą gyvenimą žaidęs už Atlanto, jau pirmąją vasarą nukonkuruotų gerokai labiau patyrusius šios pozicijos krepšininkus ir prasimuštų į dvyliktuką, nes adaptacija prie europietiško krepšinio kartais užtrunka net ilgiau nei sezoną.

Žinant, jog kažkiek laiko vienu metu aikštėje neišvengiamai turės dalintis Valančiūnas su Saboniu, lengvojo ir sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje turėtų užtekti iš viso keturių krepšininkų, todėl kova dėl šių vietų bus didelė.

Klausimas: ar Arnoldas Kulboka per metus pakels savo žaidimą iki rinktinės lygio?

Vidurio puolėjai

Domantas Sabonis su Jonu Valančiūnu praėjusiais metais su NBA klubais pasirašė ilgalaikius kontraktus, o tai reiškia, jog 2021-ųjų vasarą jiems problemų atvykti į rinktinę neturėtų kilti.

Abu lietuviai žaidė karjeros sezonus, o rinktinės trenerio ir vėl lauks didžiulis iššūkis – sutalpinti šiuos bokštus aikštėje.

Vis dėlto papildomi metai, ieškant sprendimų, kaip sutalpinti Lietuvos rinktinės lyderius ant parketo, gali išeiti į naudą.

Nuotr. BNS

Ketvirtus metus NBA žaidžiantis Sabonis savo žaidimą tobulina septynmyliais žingsniais, o iki idealaus priekinės linijos žaidėjo apibūdinimo aukštaūgiui trūksta stabilaus pataikymo iš toli.

Galime prisiminti, kaip sėkmingai 211 cm ūgio atletas išnaudojo laisvą 2017-ųjų vasarą, kurią paskyrė savo įgūdžių tobulinimui, todėl galime tikėtis, jog artėjančią vasarą Sabonis skirs dėmesio savo Achilo kulnui (šį sezoną trit. pataikymas 25,4 proc. – 17/67), o tai padės aukštaūgiui į savo žaidimą dažniau įtraukti tritaškius.

Būtent tritaškius pataikantis Sabonis galėtų stabiliai 10-15 minučių aikštėje kartu praleisti su Valančiūnu, nes jo greitos kojos gynyboje ir mobilumas prilygsta aukščiausio lygio ketvirtiems numeriams.

Trečiojo vidurio puolėjo vietą rinktinėje turėtų užimti Artūras Gudaitis arba Donatas Motiejūnas, o jiems papildomi metai taip pat turėtų išeiti į naudą.

Ant parketo po kryžminių kelio raiščių operacijos sugrįžęs Gudaitis šį sezoną nebuvo panašus į tą vidurio puolėją, kuris prieš traumą dominavo Eurolygoje ir tuomet būtų neabejotinai patekęs į rinktinės dvyliktuką, o papildomi metai gali padėti 26-erių krepšininkui sugrįžti į aukščiausią lygį.

Nuotr. Fotodiena.lt/M.Baranauskas

Motiejūno situacija taip pat nėra aiški, o jo realias galimybes patekti į dvyliktuką atskleistų sugrįžimas į Europą, kur treneriai matytų jo tikrą potencialą.

29-erių centras Europos čempionato atrankos lange, nors ir buvo naudingas puolime, gynyboje sunkiai spėjo ne tik prieš perimetro žaidėjus, bet ir prieš tiesioginius oponentus. Vis dėlto aukštaūgį galima suprasti ir daryti skubotų išvadų nereikėtų – krepšininkas prieš pasirodymą rinktinėje mėnesį neturėjo žaidybinės praktikos.

Sunku tikėtis, kad tarp šių vidurio puolėjų įsiterps kitas kandidatas, tačiau didelio progreso per metus galime tikėtis daugiau nei iš vieno perspektyvaus centro – Martynas Echodas, Martinas Gebenas, Laurynas Birutis, Martynas Sajus, Rokas Gustys – visi jie turi potencialo ateityje pasiekti rinktinės lygį.

Klausimas: ar Domantas Sabonis kitą sezoną stabiliau pataikys iš distancijos?

Rodyti komentarus

Anonimas
Ima toki Kalnieti 35 metu o paskui pyksta,kad nieko nepadaro,metai savo daro ne ta istverme,vikrumas ir tt
2020-04-08
+1
Atsakyti
Pasinervinimui
Po metų dar bus linksniuojama Tubelio pavardė. Realiai jis dar nebus topinis PF, bet realiai is "klasikinių" PF tėra tik Masiulis ir Tubelis. N
2020-04-08
-1
Atsakyti
aludaris
Lekavicius,Kalnietis,Jokubaitis Grigonis,Giedraitis Ulanovas,Kuzminskas,Butkevicius Sabonis,Bendzius Valanciunas,Gudaitis manau 95% atrodys musu rinktieni panasiai,gal atsiras koks jaunas staigiai iskiles losejas kita sezona,bet i olimpiada reik siust subrendusius zaidejus kurie nesuskystu pamate nba zaidejus. O po olimpiados nuo 2022m pradet atnaujinima rinktinei pridedant daugiau jaunu loseju
2020-04-08
+1
Atsakyti
HJ
Tokius kaip jankunas ar maciulis isvis nera kalbos imti, reikia jaunint rinktine, bet klausimas koks tas jaunimas bus ...
2020-04-08
+1
Atsakyti
Patriotas
Sveiki, kadangi kimarinam visi prie kompu per karantina, noriu pasiulyti prisijungti prie lietuviu bendruomenes futbolo zaidime. Ideja idomi, jus valdote zaideja, ji auginate tobulejat, atstovaujat Lietuvos rinktinei ir t.t Zaidima rasit adresu footstar.org Jeigu susidomejote, ir prisijunksit, parasykit "Galaxy" komandos savininkui. Paaiskinsiu, patarsiu :)
2020-04-08
+1
Atsakyti
djgaffer
Tie laisvi metai net labiau į naudą išeis.Jauni žaidėjai dar labiau pakels savo lygį,traumas turėję pilnai jas išsigydys,pačiam treneriui bus daugiau laiko dar labiau pamatyti bei pažinti kandidatus.O veteranams,su visa pagarba,teks pasakyti sudie.Gal tik Kalniečiui dar ne.Kaip ir minėta,nuo suolo jis dar gali naudos duoti.Tai tie metai sakyčiau naudingi bus.
2020-04-08
Atsakyti
Krepšinio federacijai dabar pats laikas pamastyti apie tikrą trenerį rinkitinei. Kaip tik, dabar laisvas Kemzūra, o ir Maksvytis manau sutiktų sugršžti prie derybų.
2020-04-08
+1
Atsakyti
uz zalgiri
kazys butu idealus variantas bet lkf bosams nusispjaut ant rinktines todel beveik garantija kad paliks treneri kuris neturi praktiskai jokios patirties vadovaujant auksto lygio komandoms. kaip padejejas maskoliunas visai tiktu, bet kaip pagrindinis aiskiai per silpnas
2020-04-08
+3
Atsakyti
Anonimas
visiskai beprasmis straipsnis
2020-04-08
-2
Atsakyti
uz zalgiri
neturetu likt nei vieno veterano nes cia ne seneliu prieglauda o rinktine. gana tampyt juos uz praeities nuopelnus
2020-04-08
+5
Atsakyti
Anonimas
Jei nebus traumų ir t.t., tai bus trys įžaidėjai, Grigonis, Giedraitis, Ulanovas, Kuzminskas, Mačiulis, Butkevičius, Bendžius, Valančiūnas, Sabonis, Gudaitis. Gaunasi trylika, bet tas tryliktas būtų kažkuris iš puolėjų - visi vis tiek nesusirinks :) O jei nebus kažkurio iš PG, tada labai išaugtų Juškevičiaus šansai.
2020-04-08
+3
Atsakyti
rr
Kiek teko stebėti Brazdeikio žaidimą įdomus jis vaikis, gerai pataiko tiek iš vidutinio, neblogai nuo trijų. Aštrus, gal verta pabandyti.
2020-04-08
-1
Atsakyti
x
Seibuti ir Jankūna tikriausiai paminėjo iš pagarbos. kaip ten bebūtų Mačiulį reikia atkabinti, kažkodėl atrodo , kad nebelimpa jis prie šitos chebros, keista matyt jį rėkiantį ant Luko , ar Ulanovo, kai jie jau senai nebe vaikai kontraktai didesni , žaidžia geresniuose turnyruose. tas pats ir su Motiejūnu, nelimpa jis, nera chemijos. jei dar lygis būtų visa galva aukštesnis. matėm belgijoje kaip sekėsi. Kalnas , lukas ar Jokubaitis nera kitų variantų ( Juškevičius ar Dimša gali vaduoti jei kas atsitiktų )
2020-04-08
+1
Atsakyti
Ai
cia nera is ko rinktis,bet tikslai kaip visada-medaliai!To Kalniecio 35 metu neimtu i rinktine,bet is ko rinktis,talentu trukumas pas mus del to jau geri ir lietkabelio zaidejai pasidaro,krc
2020-04-08
-1
Atsakyti
rr
Tik baikit su tuo Valinsku, nepaklius jis į rinktinę. O Dimša manau rimtas kandidatas. Driblingas, puikus metimas, aikštės matymas ir aišku kovingumas, taip toliau Tomai.
2020-04-08
-1
Atsakyti

Rašyti komentarą

Vardas:      
  Iš viso: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.