Laimėtojas iš didžiosios L: Šaras Kaune keitė mentalitetą ir aikštėje, ir už jos ribų

Jonas Miklovas
„BasketNews.lt“
2020-07-03 08:59
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr. BasketNews.lt/D.Lukšta

Šarūnas Jasikevičius yra vienas iš retų Kauno „Žalgirio“ trenerių, kurio erą apibūdina pergalės. Nuo laimėjimų Lietuvos krepšinio lygos finaluose iki pergalių Madride, Tel Avive, Barselonoje, Stambule, Atėnuose ar jo priemiestyje Pirėjuje.

„Žalgiris“ kilo ir klupdė komandas miestuose, kuriuose prieš tai pralaimėjimus paeiliui skaičiuodavo jeigu ne ant vienos, tai ant dviejų rankų pirštų.

Nuo pirmos dienos Kaune Šaro skiepytas įsitikinimas, kad galima laimėti bet kur ir bet kada galiausiai tapo neatsiejama „Žalgirio“ DNR dalimi.

Taip buvo perlaužtas Pirėjo „Olympiakos“ barjeras 2018 metų balandį Eurolygos ketvirtfinalyje, o po mėnesio iškovota trečioji vieta Eurolygoje, taip buvo lipdyta ta šešių pergalių serija 2019 metų pavasarį ir stebuklingas įšokimas į atkrintamųjų traukinį. Tų pačių metų atkrintamosiose „Žalgiris“ pasikandžiojo ir serijoje su reguliariojo sezono nugalėtojais, Stambulo „Fenerbahče“.

Po pergalių Šaras gniauždavo du kumščius ir purtydavo juos link tribūnų, jo nuotaika spaudos konferencijose tapdavo visai kitokia, o šventės po neeilinių pergalių iki šiol prisimenamos kaip legendinės.

Ir visgi visa tai yra normalu. Šarūnas Jasikevičius visą karjerą buvo laimėtojas, pergalės ir triumfo akimirkos jį supo kaip žaidėją, todėl ta nugalėtojo aura yra tai, ko iš jo tikiesi automatiškai.

Ko tikrai negalėjai tikėtis, kad Šaras išmokys aplinkinius gerbti ir mylėti pralaimėjusią komandą.

Tai buvo 2019 metų sausio 8 diena, dvikova „Žalgirio“ arenoje su Stambulo „Anadolu Efes“.

„Žalgiris“, rungtyniaudamas be traumuotų Leo Westermanno ir Antano Kavaliausko, žaidė blogiausias sezono ir bene visos Šaro eros rungtynes, paskutinę mačo minutę atsilikdami 55:79.

Tai buvo vakaras, kai puolime kauniečiai atrodė taip blogai, kaip treniruojant Jasikevičiui dar niekada nėra buvę. Artėjo trečias iš eilės pralaimėjimas ir jis buvo triuškinamas.

Ant parketo tuo metu jau buvo „Žalgirio“ suolo pabaigos žaidėjai, kurie turėjo pratempti likusias keliasdešimt sekundžių iki finalinės sirenos. Tik tos sekundės tapo neeilinės.

Įkvėpti pagrindinės „Žalgirio“ sirgalių tribūnos, netrukus visi arenoje buvę žiūrovai atsistojo ant kojų ir pradėjo ploti bei dainuoti „Žaliai balti“. Komandai triuškinamai pralaimint, ji buvo palaikoma taip, tarsi rezultatas švieslentėje būtų atvirkščias.

Tai buvo kelių metų Šaro auklėjimo vaisius. Jis gynė Antaną Kavaliauską ir Artūrą Milaknį, kai šių atžvilgiu skriedavo nepasitenkinimai iš tribūnų. Jis kritikavo sirgalius, kai nejausdavo, kad šie atidavė viską, ką tą vakarą galėjo duoti ir tuo pačiu jiems dėkojo kas kartą, kai tam būdavo proga.

Pats anksčiau patyręs sirgalių meilę ir neapykantą, Šaras savo žaidėjams rūbinėje ne kartą primindavo, kad šiuos du jausmus skiria vienas žingsnelis. Arba viena pergalė. Kol laimi – esi nešiojamas ant rankų, kai pralaimi – tampi nevykėlis.

Jasikevičiui tai nebuvo šiaip skambi frazė. Tokiu įsitikinimu jis gyvena kiekvieną dieną.

„Neužmirškite šito momento, kai po metų sakysite: meskite šitą kvailį lauk“, – tokiais žodžiais jis pradėjo spaudos konferenciją, kai „Žalgiris“ trečią kartą ketvirtfinalio serijoje įveikė „Olympiakos“ ir pateko į finalo ketvertą.

Tokių citatų negalėjai praleisti pro ausis. Išgirdęs tai, geriau nei bet kada suprasdavai, kad sporto sirgalių atmintis yra trumpa. Herojai greitai tampa nevykėliais, plojimus keičia švilpimai, o treneriai yra keičiami po kelių pralaimėjimų.

Taip yra visur ir su visais, bet Šaras Kaune tai paneigė.

Tas 2019 metų sausio 8-osios vakaras man bus didesnis Šaro palikimas Kaune nei tos skambios pergalės Eurolygoje. Užsitarnauti meilę ir palaikymą, kai sunku, sugeba retas. 

Šarūnas Jasikevičius gimtajame mieste tą meilę ir palaikymą išsikovojo besąlygiškai.

Kas toliau?

Jasikevičiui išvykstant į „Barceloną“, „Žalgirio“ vadovai vyriausiojo trenerio poste pirmiausia norėtų matyti Darių Maskoliūną. Jis tapo Šaro dešiniąja ranka nuo pirmos dienos, kai šis 2016 metų sausį perėmė „Žalgirio“ vadžias, ir tapo toks pastebimas, kad trenerio asistentui netgi buvo patikėtas Lietuvos rinktinės vairas.

Maskoliūnas puikiai pažįsta žaidėjus, kurių dauguma liks komandoje ir kitą sezoną, todėl toks Pauliaus Motiejūno ir Roberto Javtoko pasirinkimas – suprantamas. Visgi šis variantas šiai dienai yra mažai tikėtinas.

Labiau realu yra tai, kad Maskoliūnas prisijungs prie Šaro komandos Barselonoje ir kartu su Tomu Masiuliu suformuos tokį patį trenerių štabą, koks buvo Kaune.

Realu, kad į Katalonijos sostinę lagaminus krausis ir Šaro itin vertinamas „Žalgirio“ fizinio rengimo treneris Justinas Grainys.

Jeigu Maskoliūno kandidatūra atkris, „Žalgirio“ vadovų akys dairysis į kitus du kandidatus: Kęstutį Kemzūrą ir Kazį Maksvytį.

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, Kemzūra šiandien atvyksta į Kauną, kad susitiktų su „Žalgirio“ vadovais ir aptartų galimą bendradarbiavimą. Tuo tarpu Maksvytis yra susietas kontraktu su Permės „Parma“ komanda, tačiau „Žalgirio“ vadovai jau domėjosi kontrakto išpirkimo sąlygomis.

Naujajam „Žalgirio“ strategui teks užpildyti Jasikevičiaus paliktus didelius batus, tačiau Motiejūnas nuo pirmos naujojo etapo pradžios siunčia aiškią žinutę sirgaliams: nesitikėkite, kad naujas treneris bus Šaro kopija.

„Netikiu, kad galime nukopijuoti tai, ką darė Šaras, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė Motiejūnas. – Unikalus treneris, unikali vizija, reikia duoti kitam žmogui padaryti tai, ką jis nori, o ne bandyti nukopijuoti tai, ką darydavo Šaras.

Niekada netikiu, kad kopija gali būti tikra ir ypač tokia kopija, kaip unikalaus žmogaus kaip Šaras. Tikrai ta vizija keisis.“

Motiejūnas taip pat atskleidė, kad bus pokyčių komandos komplektacijoje. Jeigu Jasikevičius rinkdavosi alkanus ir neatsiskleidusius žaidėjus, tai dabar „Žalgiryje“ matoma vieta bent vienam labiau patyrusiam legionieriui, kuriam tektų didžioji pergalių ir pralaimėjimų našta.

Kita vertus, artėjantį sezoną „Žalgirio“ sudėtis gali pernelyg ir nesikeisti. Jasikevičiaus išvykimas į „Barceloną“, o ne „Fenerbahče“ reiškia tai, kad paskui jį greičiausiai nepaseks „Žalgirio“ žaidėjai.

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, jeigu Jasikevičius būtų nusprendęs keltis į Stambulą, kartu su savimi jis būtų kvietęs Thomasą Walkupą ir Marių Grigonį. Tuo tarpu „Barcelona“ kitam sezonui turi 14 žaidėjų su kontraktais ir tokią solidžią sudėtį, kad nieko keisti ar pridėti praktiškai nereikia.

Jasikevičiaus išvykimas reikš sumažėjusias išlaidas, skirtas trenerio pozicijai, o viltis, kad nuo rudens nebus ribojamas žiūrovų skaičius masiniuose renginiuose, „Žalgiriui“ leidžia tikėtis išsaugoti didžiąją dalį praėjusio sezono komandos.

„Žalgiris“ keisis šalia aikštelės ir turės naują vedlį, tačiau ant parketo bent artėjantį sezoną tai turėtų būti ta pati pažįstama komanda.

Rodyti komentarus

ttd
labai idomiai atrodo L kai buna lentelese W ir L
2020-07-09
-5
Atsakyti
Sigis
tegul varo i ta ispanija,ten gi visi isplautom smegenim uzdarys ji ilgam namie per 2 banga
2020-07-03
+1
Atsakyti
tai
kad nerasta to mentaliteto :)
2020-07-03
Atsakyti
kemzura
KEMZURA Realiausias kandidatas pakeisti Sara
2020-07-03
+1
Atsakyti
Kindziulis
Eilinė demagoginė try.da. Toks vaizdas, kad jis pakėlė naštą Lietuvai, kitiems mokesčių mokėtojams. Bet nepamirškite, kad pats ne už dyką vadinamai dirbo. Ėmė nesikuklindamas ir visą milijoną mokesčių mokėtojų pinigų. O dabar ką meilė, patriotizmas baigėsi, nes kitur daugiau nugręžti galės, plius išsitraukia ir kitus su savimi. Bet ten struktūra ne valdiška, privati, melžimo bajariukai nepaeis ir neadekvačių ditirambų nebebus. Va tau myliu Kauną, patriotas, prisiekinėju, o kur geriau dingau, plumpt ir nėra didvyrio. Dursto mus varguolius, o tie katučių ploja.
2020-07-03
Atsakyti
realus
grigulica valdys kita sezona. gaila del Dariaus butu, jei isvarytu. bet pinigai yra beveik viskas.
2020-07-03
-3
Atsakyti
lrytas
Kaune - originali miestieciu padeka isvykstanciam jasikeviciui
2020-07-03
-1
Atsakyti
lrytas
L. Lekaviciaus sutartis tesiasi taciau jo ateitis Kaune lieka miglota
2020-07-03
-3
Atsakyti
Idomucha
na manau geras variantad butu Krapikas ir Macijauskas,o Maskoliunas išvyksta i Barselona.... tezultato gal liuks ir nebutu... bet nebutu taip blogai ir dar kas geras bus sf pozicijoj.... o Maskoliunui mano nuomone bus itampa rezultatui, nes gero metiko nebebus .... nebebt grys senukas... ... .
2020-07-03
+1
Atsakyti
Man neatsibodo Savi
Gal tau ir gerai kitiems ne Bukas Matai pslalkytojas Koks tau skirtumas kada Mandagus
2020-07-03
+1
Atsakyti
djgaffer
Šaras jau būdamas žaidėju turėjo tą charizmą ir trenerio mentalitetą.Pamačius jį žaidžiant visada pagalvodavau,kad neblogas treneris galėtų būti.Bet kad iki tokio lygio pakils,tikrai nesitikėjau.Dar dabar pamenu,kaip už Krapiko nugaros vis kažką užsirašydavo,sekdavo žaidimą ir jau tada ruošėsi parodyti,kas bus jam atėjus.Legenda tiesiog,ir legenda tęsia savo legendinę kelionę link viršūnės.
2020-07-03
+2
Atsakyti
Savi
Atsibodo tas Šaro aukštinimas ir po kelis straipsnius kožną dieną, kiek galima??? Kelt ant šakių trenerį kuris labai nemandagus, besikeikiantis psichinis ligonis, jokios tolerancijos... Žvaigždė matai atsirado, žiauru.... Ir gerai jog išėjo iš Žalgirio bus galima pagaliau normaliai komandą palaikyti....
2020-07-03
+1
Atsakyti
Ledas
Taigi ciandunduku kasio fanatu krastas... Nu laba diena... Beje linkejimai Miklovui.
2020-07-03
+4
Atsakyti
...
Apsiseileje Vilniaus pienburniai kaip niekad aktyvus sia vasara. :D Tiesiog stebina ju kritinio mastymo stoka savo klubo atzvilgiu ir siekis bent laikinai nuraminti save pries artejanti eilini fiasko. Kiek vilciu, kiek pasitikejimo sudeta i artejanti sezona. Kazkoks Kairys atejes cia is NKL krepsininku zvaigzdes darys, uz milijona kazkokius mistinius legionierius supirks, kurie tiesiog niekam nereikalingi, o Cempionu lyga tokia galinga, kad Eurolygos grandai net dreba. Pailsekit jus nuo to Ryto biski, nes visai realybes pojuti esat prarade.
2020-07-03
+1
Atsakyti
realus
tai juk karsta vasara. smegenas perkaista.
2020-07-03
-2
Atsakyti
saras
Sirgaliu Meile Dar prisiminimai ilgai isliks Zalgirio arenoi nors ir isgyvenom duobes ir kylom atsidavymu
2020-07-03
+1
Atsakyti
niekas
Nesvaiksta Labai jau tu nusimanai 😃 Labai jau Domejais Apie Zalgirio Saro pasisakymus Aisku kad buvo Mentilitetas iskiepijamas Saro Zodziais is Zaideju atiduot Sirdi kovojimas aiksteje
2020-07-03
+1
Atsakyti
Alchašas iš didžiosios A
Gaila, kad Miklovas neparašė, ką šitas laimėtojas yra laimėjęs su Žalgiriu. Tik priminsiu, kad trečios ir devintos vietos nėra laimėjimas. Juo labiau "Laimėtojui iš didžiosios L". Tik nereikia pasakoti apie LKL, kur Žalgirio biudžetas didesnis už visų likusių komandų kartu sudėjus.
2020-07-03
+1
Atsakyti
realus
labai gerai save pavadinai.
2020-07-03
+1
Atsakyti
nusimanantis
Apie kokį čia laimėtojo mentalitetą Miklovas svaigsta? Kiek pamenu, tai Jasikevičius tik pralaimėjimų serijas Eurolygoje gerino. Pradžioje buvo fuksas, kai Žalgiris pateko į finalinį ketvertą, o toliau kiekvieną sezoną rezultatai vis blogesni ir kritimas vis žemyn. Sekančiame, su blaževičiais ir vasturijom, iš viso autsaiderių dalia buvo numatyta. Apskritai, Žalgirio rezultatų pagerėjimas labiau susijęs su gero dėdės Matijošaičio dėka padidintu Žalgirio biudžetu, negu su Jasikevičium.
2020-07-03
+5
Atsakyti
...
Du sezonus is eiles patekti i atkrintamasias, nustumiant sau uz nugaros bent dvigubai turtingesnius klubus nera joks "kritimas zemyn". Labai nedaug truko, kad tas rezultatas butu pakartotas ir siemet. Ir kiek jau tas Matijosaitis padidino biudzeta? Iki milijono? Saras per si laikotarpi taip iskele Kauna Europos krepsinio pasaulyje, kad ta papildoma parama tai tik menka padeka. Esi eilinis pavydus, siauro mastymo rytfanis, jei tau kyla ranka tokias logika nepasvertas mintis rasyti. Get the fuck outta here.
2020-07-03
+3
Atsakyti
PULKOVSKIS
Žalgiriui reikia imti Adomaiti kol laisvas ir pasirašyti 1 metų kontrakta,žiūrėti kas gausis,o gal visai gerai pasirodytu Žalgiris eurolygoje kalnų nenuverstų su tokia žaidėjų sudėtimi,o jei nepasisektu visada yra atsarginis variantas,būtu galima imti Kurtinaiti kurio kontraktas gal jau baigtusi su Chimky ir kurio svajonė yra treniruoti Žalgiri ir pats jis Kaunietis, dar liktu ir kitas variantas užsienietis treneris blogiausiu atveju. Geriausių trenerių iš lietuvių reitingas- Kurtinaitis (Dream), Adomaitis, Maksvytis, Kemzūra, Ir kiti.
2020-07-03
+2
Atsakyti
kemzura
Kemzura ir gerai Tai dabar puse visu Skirtingu Nuomoniu kas Kuris Treneris ka yra Pasiekes Bus Kemzura Jei atvyko i Kauna Tartis nors ir Del Maksvycio demejos
2020-07-03
-1
Atsakyti

Komentuoti

  Iš viso komentarų: 39

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.