Baugus „Ryto“ finišas: nedovanotinos klaidos, vokiečių plėšrūnas ir krauju pažymėta kova

Lukas Malinauskas
BasketNews žurnalistas
2021-12-14 12:27

Giedrius Žibėnas griebėsi minutės pertraukėlės, kai Oldenburgo „EWE Baskets“ paskutinį sykį kibo Vilniaus „Rytui“ į nasrus. Strategas nurodymais rikiavo auklėtinių žaidimą finišui, tačiau dvikovos pabaiga šokiruoti liko visi susirinkusieji „Avia Solutions Group“ arenoje.

Praleisti aštuoni taškai paeiliui, iš kurių keturi – po klaidų įžaidžiant kamuolį po savuoju krepšiu. Rekordinėje sezono – 5026 žiūrovų – minioje plaikstėsi rankos, sirgaliai ėmėsi už galvų.

Šalia šoninės linijos stovėjęs Žibėnas iškėlęs rankas nesuprato, kas dedasi aikštelėje. Kamuolio nesuvaldė jo patikėtiniai įžaidėjo pozicijoje – klydo Speedy Smithas ir Vaidas Kariniauskas.

Fotogalerija

Trečiuoju bandymu persivaryti kamuolį galop sugebėjo Maurice’as Ndouras. Aukščiausias 206 cm ūgio „Ryto“ žmogus aikštelėje.

„Vos negavau širdies smūgio, – nurimus aistroms spaudos konferencijoje šypsojosi Ndouras. – Negaliu paaiškinti, kas nutiko pabaigoje. Akimirkai buvau sunerimęs. Paskutinės 15 sekundžių praėjo baugiai. Mėginome išvengti klaidų ir išnaudoti likusį laiką, kiek tik įmanoma.“

Nuotr. FIBA

Paskutinėje „Ryto“ atakoje Philas Pressey pasileido į auksinio kamuolio medžioklę, kai kartu su Mattu Farrellu užspaudė Kariniauską ties aikštės viduriu. Teisėjai fiksavo pražangą, o Vokietijos klubo plėšrūnas su tuo nesutiko.

Vos tik radęs progą, Pressey visas rungtynes spausdavo kamuolį arba gribštelėdavo prabėgdamas šalia su kamuoliu esančiam „Ryto“ krepšininkui.

180 cm ūgio mažylis per rungtynes iškrapštė 6 kamuolius ir pakartojo Čempionų lygos sezono perimtų kamuolių rekordą.

„Tiesiog buvo leidžiamas kontaktinis krepšinis ir mums išplėšė kamuolį iš rankų, – paskutinių sekundžių dramą komentavo Žibėnas. – Buvo organizuotas spaudimas, prieš kurį žinojome, ką daryti – turėjome tris perdavimo galimybes, perdavimo kampus. Žinojome, kad jie dvigubins mus, kad jie eis ant pražangos ribos, nes galėjo sykį prasižengti. Kamuolio protekcija buvo labai svarbi, bet tiesiog išplėšė kamuolį iš rankų ir tiek žinių.“

Kariniauskas kritiniu metu realizavo tik vieną baudą ir „Ryto“ užmojis brautis tolyn Čempionų lygoje dalinai pakibo ant vieno varžovų metimo. Kai jį pasiryžo atlikti Cameronas Clarkas, iki tol sezone iš toli pataikęs tik 1 metimą iš 4, o rungtynėse – 4 dvitaškius iš 12, Žibėnas žinojo, jog tai – geriausias „Rytui“ nutikęs variantas.

Susikurta proga buvo ideali, ja iš prie pat stebėjo Žibėnas. Po krepšiu buvęs Ndouras meldė, jog kamuolys nepasiektų tikslo – jis atsimušė į lanką.

Nuotr. BNS

Arnas Butkevičius ėmėsi už galvos, Kariniauskas puolė į triumfuojančio „Ryto“ trenerių štabo glėbį. Žibėnas tiesiog šaukė apimtas triumfo.

„Niekada neslėpsiu emocijų, kurios susikaupia, – tikino sostinės komandos vairininkas. – Tai – „Rytas“, tai – Vilniaus komanda, tai – svarbu visiems vilniečiams. Be abejo, svarbu ir mums. Mes žaidžiame dėl jūsų, dėl fanų, dėl klubo spalvų. Jeigu emocijų yra, visada demonstruosime jas ir tikrai neslėpsime.“

„Vyliausi, kad tik neįkristų, – juokdamasis pasakojo lemiamą Clarko metimą iš po krepšio stebėjęs Ndouras. – Nuoširdžiai kalbant, jis atsidūrė puikioje situacijoje. Tikėjausi, kad tik skristų pro šalį. Pats mėginau atsiverti varžovą ir ruoštis bet kam, kas laukia. Bet, žmogau, šios rungtynės vos neįvarė man širdies smūgio.“

Neviltis apėmė herojumi tapti galėjusį Clarką, kuris pasveikinęs „Ryto“ krepšininkus traukė į rūbinę, o ne į tradicinį komandos susibūrimą aikštėje.

Komandos draugas už rankos partempė amerikietį atgal, bet kai vokiečiai atsisuko padėkoti grupelei atvykusių savų sirgalių, galvą nuleidęs Clarkas žingsniavo į rūbinę.

Įsibėgėjus rungtynėms pralietas Sebastiano Herreros kraujas tapo ant parketo vykusios kovos ženklu. Margiris Normantas dar dvikovos pradžioje sugėrė 206 cm ūgio ir 109 kg svorio Tai Odiase’o smūgį, kai laiku atėjo į pagalbą Buvai.

Pressey ne kartą rankos mostu nuo savęs atsistūmė kibusį „Ryto“ gynėją.

Herreros kraujas pasipylė po praleistos Luko Ulecko alkūnės. Vilniečių puolėjas stuktelėjo varžovui į veidą atlikdamas prasiveržimą. Jis baigėsi Ulecko 2+1 epizodu.

Antrajame kėlinyje pakeistas 24-erių vokietis liko ant suolo visai likusiai rungtynių daliai.

„Buvo labai kontaktinis krepšinis, labai arti regbio stiliaus, – teigė Žibėnas. – Mes tai priimame ir dar labiau didžiuojuosi, jog sugebėjome laimėti tokias rungtynes. Tai stato komandos charakterį.“

Klampioje kovoje spindėjo etatiniai „Ryto“ kariai Gytis Radzevičius ir Butkevičius, kurie žaidė atitinkamai 34 ir 32 minutes. 

Radzevičius iki ilgosios pertraukos įmetė 11 iš 13 savo taškų, o antroje dvikovos dalyje dar surinko 6 atkovotus kamuolius.

Puolėjas finišavo su trečiuoju dvigubu dubliu (13 tšk., 10 atk. kam.) per penkerias Čempionų lygos rungtynes.

Butkevičius pridėjo 10 taškų, 7 atkovotus ir 4 perimtus kamuolius. 

„Noriu pasveikinti savo žaidėjus, kurie aukojo save tokiose gynybinėse rungtynėse, – tęsė Žibėnas. – Esu nepaprastai patenkintas vyrais, jog jie gana talentingą komandą kiekviename kėlinyje išlaikė žemiau 20-ies pelnytų taškų. Tai daug ką parodo.“

Nuotr. BNS

„Rytui“ pergalę teko iškentėti be iš konteksto iškritusio Ivano Buvos. 30-metis kroatas pirmąkart šį sezoną nesurinko dviženklio taškų skaičiaus, o dvikovos atkarpose priminė savo paties šešėlį.

Prieš mačo pradžią Buva išspaudė ašarą, kai arenoje skambėjo paties krepšininko parašytos atsisveikinimo eilės anapilin iškeliavusiam Stevanui Jelovacui

Antrajame ketvirtyje Buva dukart paeiliui mėgino prasižengti prieš Pressey, tačiau teisėjai nefiksavo taisyklių pažeidimo. Kroatijos puolėjas vienąsyk vangiai grįžo į gynybą, o antrąkart apeliavo arbitrams, jog tik ką prasižengė.

„Ryto“ štabas niršo iš pykčio dėl puolėjo vangumo. Žibėnui paprašius minutės pertraukėlės, Buva liko stovėti komandos nuošalyje, o kėdė priešais vyr. trenerį liko laisva.

„Buva, kas aikštelėje žaidžia penktu?!“ – šaukdamas klausė Žibėnas.

„Ai, gerai“, – į personalo ir komandos draugų papildomą pastabą sureagavo Buva, tuoj pat atsisėdęs į laisvą vietą.

Iki dvikovos po 19,8 taško rinkęs Buva akistatoje su „EWE Baskets“ žaidė mažiausiai šiame sezone – 18 minučių, per kurias pelnė 8 taškus, atkovojo 5 kamuolius ir 4 kartus suklydo.

„Pasižiūrėkite, koks buvo kontaktas rungtynėse, – lapkričio mėnesio MVP prizą prieš mačą atsiėmusio Buvos žaidimą komentavo Žibėnas. – Pasikartosiu, mes šitas rungtynes laimėjome gynybos dėka, o ne puolimo. Ivanas keliskart gerai sustabdė varžovus. Be abejo, jam yra didžiulis dėmesys iš visų varžovų. Ivanas neįėjo teisingai į rungtynes, jam reikėjo keliskart nusimesti perdavimą ir būtume juos nubaudę. Yra pamokos, pamokos, pamokos… Manau, judame į priekį kreipiant dėmesį į jas.“

Trečiojo ketvirčio pabaigoje vokiečių spurtą atlaikę vilniečiai kentėjo nuo dar vienos nedovanotinos klaidos. Žibėnas Speedy Smithą pakeitė Arnu Adomavičiumi, kuris į aikštę ėjo su aiškia užduotimi – kaip ir pirmoje dvikovos pusėje, tinkama pražanga sustabdyti varžovą.

Tačiau „Ryto“ jaunuoliui nepavyko to išpildyti. Gynėjas prasižengė prieš iš toli krepšį atakavusį Clarką, tačiau, laimei, „EWE Baskets“ amerikietis pataikė tik vieną baudą iš trijų.

Adomavičius į gynėjų rotaciją buvo įtrauktas sužinojus, jog dėl kelio traumos žaisti negalės Mindaugas Girdžiūnas. 21-erių vilnietis rungtynėse pasirodė tik ką 29 minutes sužaidęs NKL mače atstovaujant Vilniaus „Perlui Energijai“.

Jis į Joniškio „Delikateso“ krepšį sumetė 11 taškų (3/11 metimų), atliko 7 rezultatyvius perdavimus ir atkovojo 6 kamuolius bei padėjo nukalti ketvirtąją pergalę iš eilės.

Bet ne priekaištais, o pasididžiavimo jausmu po baugios dramos Žibėnas tryško spaudos konferencijoje. „Rytas“ – pusiaukelėje siekiant tikslo žengti į Čempionų lygos „Top 16“ etapą.

„Abiem komandoms tai buvo lyg finalas. <…> Kam rūpi, kaip laimėjome? – po mačo atsiduso Žibėnas. – Turime šansą laimėti grupę. Į Burgosą keliausime turėdami ne tokį spaudimą, kokį turėtų jausti jie.“

Mūšis dėl pirmosios vietos H grupėje – kitą antradienį Burgose su titulą ginančia „CB Miraflores“.

Giedriaus Žibėno komentaras po rungtynių:

Maurice'o Ndouro komentaras po rungtynių:Komentarai:

Sveikiname! Jūs buvote pasirinktas dalyvauti naujame finansiniame projekte, kurio stabilios pajamos yra iki tūkstančio dolerių (1000 USD) per savaitę. Jūsų kvietimas nuoroda yra aktyvus vieną dieną: https://bit.ly/3qULk7S
2022-01-10
Atsakyti
Čia yra šio sezono Ryto bėda,jie nesugeba dažnai uždaryti rungtynių.Jau ne viena dvikova buvo,kai galėjo daug užtikrinčiau laimėti,bet to nepadarė.Tą ir Žibėnas yra ne kartą pabrėžęs.Tiesiog žaidėjams trūksta koncentracijos rubgtynių pabaigose ir reikės išgyvendinti.
2021-12-14
+1
Atsakyti
lygiai taip pat ir Kaune vos neatidave pergales Rytas, Speedy gal ir geras zmogus bet kitamet reiks patikimesnio legionieriaus i jo vieta
2021-12-14
+3
Atsakyti

Komentuoti

Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.