Tomas Dimša 2020-ųjų vasarą pasirašė sutartį su Kauno „Žalgiriu“, tačiau vis dar negavo rimto šanso pasirodyti Eurolygoje – pernai buvo skolinamas Las Palmo „Gran Canaria“, o šiemet savo vertę įrodinėja Trevizo „NutriBullet“.
Vis dėlto šį sezoną su Italijos klubu ir Čempionų lygoje besivaržantis Dimša įrodinėja, jog yra vertas šanso „Žalgiryje“ ir vasarą sutartyje numatytas pliusas gali būti aktyvuotas.
Trevizo klubas pirmajame Čempionų lygos etape buvo laimintis ir iškovojo keturias pergales per šešerias rungtynes, o Dimša buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas – 15,2 taško, 4,6 rezultatyvaus perdavimo ir 14,2 naudingumo balo per 30 minučių.
Tinklalapis BasketNews pateikia Tomo Dimšos žaidimo analizę ir perspektyvas ateityje.
Privalumai

Panevėžio „Lietkabelyje“ karjerą pakėlęs Dimša praėjusį sezoną Las Palmo „Gran Canaria“ nedemonstravo stabilių rezultatų, tačiau šiemet Italijoje jau yra tikras komandos lyderis.
Didelis vaidmuo komandoje atsispindi Dimšos veiksmuose aikštėje. Gynėjui nuolat yra kuriami deriniai, jis drąsiai atakuoja krepšį, žaidžia su dideliu pasitikėjimu ir per 24 sezono rungtynes su Trevizo klubu 16 kartų pasiekė dviženklį rezultatyvumą.
Būtent nuo pasitikėjimo lygio labai priklauso atakuojančio gynėjo tikslumas, kuris šiemet yra efektyviausias po išlindimų iš užtvarų – 1,32 taško per ataką, o Dimšos puolimo repertuare tai sudaro 15,6 proc. atakų pagal instatscout.com.
Per rungtynes krepšininkas išmeta po 6 tritaškius ir realizuoja 39,3 proc. metimų, kas yra labai solidus rezultatas.
Dar solidumo prideda tai, kad nemažą dalį tritaškių lietuvis pataiko po driblingo, žaisdamas pikenrolus ar susikurdamas metimus, kuomet žengia žingsnį atgal. Būtent stepback judesys perimetre yra Dimšos vizitinė kortelė.
27-erių lietuvis taip pat yra labai geras tranzicijoje, puikiai jausdamasis atviroje aikštėje. Būtent žaidimas greitose atakose patenka tarp Top4 Dimšos žaidimo elementų – pelnoma 14,7 proc. savo taškų.
Nereikia nurašyti atakuojančio gynėjo kūrybos gebėjimų. Trevizo komandos vyriausiasis treneris Massimiliano Menetti retkarčiais patiki lietuviui įžaisti kamuolį, o Dimšos kūryba labiausiai išnaudojama pikenrolo situacijose.
Buvo rungtynės, kuomet 196 cm ūgio krepšininkas išdalijo 11 rezultatyvių perdavimų, o bendras vidurkis siekia 3,2. Daugiausiai Dimšos atakų yra iš pikenrolų – 22,2 proc., o jų išpildymas – 0,93 tšk. per ataką.
Bendras Dimšos puolimo reitingas Čempionų lygoje yra puikus – 118,1 taško per 100 atakų pagal bballytics.com.
Kalbant apie Dimšos darbą gynyboje – jis nėra elitinis krepšininkas prie savojo krepšio, tačiau aukščiau vidutinio vidurkio ir tikrai nėra tas, kurį varžovai atakuotų.
Kalbant apie lietuvio privalumus gynyboje, tai pirmiausia – ilgos galūnės, leidžiančios spausti kamuolį, o taip pat ir tikrai geras lindimas iš po užtvarų.
Bendras Dimšos gynybos reitingas Čempionų lygoje yra antras geriausias Trevizo klube – 106,7 tšk. per 100 atakų.
Trūkumai
Pirmasis dalykas, kuomet klausiame, ar Dimša galėtų žaisti Eurolygoje – kaip krepšininkui pavyktų būti pagalbiniu žaidėju?
Kuomet Dimša gauna laisvę, turi pasitikėjimą ir išmeta daug metimų – abejonių dėl jo efektyvumo nekyla, tačiau bendrasis lygis nesiekia elito, kad tokį žaidimą jis galėtų žaisti Eurolygoje. Čia jis vis tiek turėtų taikytis su atsarginio vaidmeniu.
Tai, kad Las Palmo komandoje jis ne visada prisitaikydavo net ir gana svarbiame vaidmenyje, verčia dėti klaustuką, o ir stabilumas vis dar nėra prisijaukintas – Trevize būna rungtynių, kada Dimša išnyksta.
Puikiausias to pavyzdys buvo matomas ir atrankos lange, kuomet Lietuvos rinktinės lyderiu turėjęs būti gynėjas tiesiog perdegė.
Metimas, nors ir yra didelis Dimšos ginklas ir būna dienų, kuomet lietuvis pataiko tiek po driblingo atšokus, tiek iš 8 metrų, visgi ir jis ne retai sušlubuoja ir pasitaiko atvejų, kuomet gynėjo tritaškiai skrieja pro šalį kelis kartus paeiliui net ir būnant apskritai laisvam.
Dimšos krepšinio IQ didelių priekaištų negali būti, tačiau kartais metimų pasirinkimai iš 8 metrų, kurie, kaip rodo asmeninė statistika, nėra gana efektyvūs, verčia purtyti galvą, ypač tada, kai jie yra atliekami vietoje prasiveržimo prieš aukštesnį oponentą.
Kartais, galbūt, koją kiša dvejojimas savo prasiveržimo galimybėmis – dažnai po užtvarų matome prasiveržimus su vidutinio efektyvumo užbaigimu ir solidžia sprogstamąja jėga, bet izoliacijoje galiausiai lietuvis labiau pasitiki savo tritaškiu.
Ir čia atsiremiame į situaciją, kuomet kalbame apie Eurolygos lygį – Dimša nėra nei tikras snaiperis, nei solidžiai prasiveržti galintis žaidėjas. Lietuvis viską daro vidutiniame lygyje, bet ne tokiame, jog būtume užtikrinti dėl jo įsitvirtinimo stipriausioje Senojo žemyno lygoje.
Gynyboje daugiausiai problemų Dimša turi išsikeitimuose arba ant ūselio prieš fiziškai stipresnį tiesioginį oponentą. Šioje vietoje lietuvis nepasiūlo tinkamo kontakto, todėl geriau nugara į krepšį rungtyniaujantys žaidėjai tai išnaudoja – 1,15 tšk. per ataką pagal instatscout.com.
Kita problema – gynyba atbėgus iš pagalbos. Dažnai Dimša tiesiog nesuspėja perimti laisvo žmogaus ir arba oponentas atakuoja iš toli, arba palieka lietuvį šone.
Perspektyvos

Sunku įvardinti aiškiai už Dimšą geresnį Lietuvos perimetro krepšininką, nežaidžiantį Eurolygoje. Taip, galima kelis tautiečius dėti šalia Dimšos, bet pagal sukauptą patirtį ir demonstruojamus rezultatus gynėjas dabar atrodo verčiausias šanso Eurolygoje.
Paskutinį kartą ant parketo stipriausioje Senojo žemyno lygoje Dimša bėgiojo dar kai buvo 21-erių, o nuo to laiko krepšininkas pasiekė savo brandą ir, matant šių metų „Žalgirio“ perimetro liniją, tikrai neatrodo, jog kaunietis nerastų vietos komandoje.
Lietuvis yra užtektinai įvairiapusiškas žaidėjas, kad būtų įdomus treneriams tiek dėl gebėjimų puolime, tiek gynyboje, todėl vasarą „Žalgirio“ pliuso aktyvavimas sutartyje atrodytų labiau logiškas pasirinkimas, nei nelogiškas.
Taip, yra keli momentai, kurie kelia klausimų, iš kurių vienas didžiausių – krepšininko pritapimas atsarginio vaidmenyje. Vis dėlto lietuvių trūkumas šioje vietoje yra akivaizdus, tad lietuviškos komandos viziją puoselėjantis „Žalgiris“ čia gali nelabai turėti kitų variantų, kaip tik galiausiai suteikti šansą Dimšai.
Pagal Eurolygos mastus lietuvis neturi vieno elitinio įgūdžio, tačiau gali daryti daug gerų dalykų po truputį ir šiek tiek priminti gero draugo ir bendražygio nuo mažų dienų Mariaus Grigonio žaidimo stilių.
Ačiū, kad mus skaitote! Padėkite mums dar labiau.