Šanso laukiantis Dimša – geriausias lietuvis perimetre, nežaidžiantis Eurolygoje?

Jonas Lekšas
BasketNews žurnalistas
2021-12-26 10:28
Nuotr.: FIBA
Nuotr. FIBA

Tomas Dimša 2020-ųjų vasarą pasirašė sutartį su Kauno „Žalgiriu“, tačiau vis dar negavo rimto šanso pasirodyti Eurolygoje – pernai buvo skolinamas Las Palmo „Gran Canaria“, o šiemet savo vertę įrodinėja Trevizo „NutriBullet“.

Vis dėlto šį sezoną su Italijos klubu ir Čempionų lygoje besivaržantis Dimša įrodinėja, jog yra vertas šanso „Žalgiryje“ ir vasarą sutartyje numatytas pliusas gali būti aktyvuotas.

Trevizo klubas pirmajame Čempionų lygos etape buvo laimintis ir iškovojo keturias pergales per šešerias rungtynes, o Dimša buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas – 15,2 taško, 4,6 rezultatyvaus perdavimo ir 14,2 naudingumo balo per 30 minučių.

Tomas Dimša

Tomas  Dimša
Tomas  Dimša
MIN: 29.91
PTS: 15.2 (50%)
REB: 2.8
AS: 4.6
ST: 0.4
BS: 0.2
TO: 1.8
GM: 5

Tinklalapis BasketNews pateikia Tomo Dimšos žaidimo analizę ir perspektyvas ateityje.

Privalumai

Nuotr. FIBA

Panevėžio „Lietkabelyje“ karjerą pakėlęs Dimša praėjusį sezoną Las Palmo „Gran Canaria“ nedemonstravo stabilių rezultatų, tačiau šiemet Italijoje jau yra tikras komandos lyderis.

Didelis vaidmuo komandoje atsispindi Dimšos veiksmuose aikštėje. Gynėjui nuolat yra kuriami deriniai, jis drąsiai atakuoja krepšį, žaidžia su dideliu pasitikėjimu ir per 24 sezono rungtynes su Trevizo klubu 16 kartų pasiekė dviženklį rezultatyvumą.

Būtent nuo pasitikėjimo lygio labai priklauso atakuojančio gynėjo tikslumas, kuris šiemet yra efektyviausias po išlindimų iš užtvarų – 1,32 taško per ataką, o Dimšos puolimo repertuare tai sudaro 15,6 proc. atakų pagal instatscout.com.

Per rungtynes krepšininkas išmeta po 6 tritaškius ir realizuoja 39,3 proc. metimų, kas yra labai solidus rezultatas.

Dar solidumo prideda tai, kad nemažą dalį tritaškių lietuvis pataiko po driblingo, žaisdamas pikenrolus ar susikurdamas metimus, kuomet žengia žingsnį atgal. Būtent stepback judesys perimetre yra Dimšos vizitinė kortelė.

27-erių lietuvis taip pat yra labai geras tranzicijoje, puikiai jausdamasis atviroje aikštėje. Būtent žaidimas greitose atakose patenka tarp Top4 Dimšos žaidimo elementų – pelnoma 14,7 proc. savo taškų.

Nereikia nurašyti atakuojančio gynėjo kūrybos gebėjimų. Trevizo komandos vyriausiasis treneris Massimiliano Menetti retkarčiais patiki lietuviui įžaisti kamuolį, o Dimšos kūryba labiausiai išnaudojama pikenrolo situacijose.

Buvo rungtynės, kuomet 196 cm ūgio krepšininkas išdalijo 11 rezultatyvių perdavimų, o bendras vidurkis siekia 3,2. Daugiausiai Dimšos atakų yra iš pikenrolų – 22,2 proc., o jų išpildymas – 0,93 tšk. per ataką.

Bendras Dimšos puolimo reitingas Čempionų lygoje yra puikus – 118,1 taško per 100 atakų pagal bballytics.com.

Kalbant apie Dimšos darbą gynyboje – jis nėra elitinis krepšininkas prie savojo krepšio, tačiau aukščiau vidutinio vidurkio ir tikrai nėra tas, kurį varžovai atakuotų.

Kalbant apie lietuvio privalumus gynyboje, tai pirmiausia – ilgos galūnės, leidžiančios spausti kamuolį, o taip pat ir tikrai geras lindimas iš po užtvarų.

Bendras Dimšos gynybos reitingas Čempionų lygoje yra antras geriausias Trevizo klube – 106,7 tšk. per 100 atakų.

Trūkumai

Pirmasis dalykas, kuomet klausiame, ar Dimša galėtų žaisti Eurolygoje – kaip krepšininkui pavyktų būti pagalbiniu žaidėju?

Kuomet Dimša gauna laisvę, turi pasitikėjimą ir išmeta daug metimų – abejonių dėl jo efektyvumo nekyla, tačiau bendrasis lygis nesiekia elito, kad tokį žaidimą jis galėtų žaisti Eurolygoje. Čia jis vis tiek turėtų taikytis su atsarginio vaidmeniu.

Tai, kad Las Palmo komandoje jis ne visada prisitaikydavo net ir gana svarbiame vaidmenyje, verčia dėti klaustuką, o ir stabilumas vis dar nėra prisijaukintas – Trevize būna rungtynių, kada Dimša išnyksta.

Puikiausias to pavyzdys buvo matomas ir atrankos lange, kuomet Lietuvos rinktinės lyderiu turėjęs būti gynėjas tiesiog perdegė.

Metimas, nors ir yra didelis Dimšos ginklas ir būna dienų, kuomet lietuvis pataiko tiek po driblingo atšokus, tiek iš 8 metrų, visgi ir jis ne retai sušlubuoja ir pasitaiko atvejų, kuomet gynėjo tritaškiai skrieja pro šalį kelis kartus paeiliui net ir būnant apskritai laisvam.

Dimšos krepšinio IQ didelių priekaištų negali būti, tačiau kartais metimų pasirinkimai iš 8 metrų, kurie, kaip rodo asmeninė statistika, nėra gana efektyvūs, verčia purtyti galvą, ypač tada, kai jie yra atliekami vietoje prasiveržimo prieš aukštesnį oponentą.

Kartais, galbūt, koją kiša dvejojimas savo prasiveržimo galimybėmis – dažnai po užtvarų matome prasiveržimus su vidutinio efektyvumo užbaigimu ir solidžia sprogstamąja jėga, bet izoliacijoje galiausiai lietuvis labiau pasitiki savo tritaškiu.

Ir čia atsiremiame į situaciją, kuomet kalbame apie Eurolygos lygį – Dimša nėra nei tikras snaiperis, nei solidžiai prasiveržti galintis žaidėjas. Lietuvis viską daro vidutiniame lygyje, bet ne tokiame, jog būtume užtikrinti dėl jo įsitvirtinimo stipriausioje Senojo žemyno lygoje.

Gynyboje daugiausiai problemų Dimša turi išsikeitimuose arba ant ūselio prieš fiziškai stipresnį tiesioginį oponentą. Šioje vietoje lietuvis nepasiūlo tinkamo kontakto, todėl geriau nugara į krepšį rungtyniaujantys žaidėjai tai išnaudoja – 1,15 tšk. per ataką pagal instatscout.com.

Kita problema – gynyba atbėgus iš pagalbos. Dažnai Dimša tiesiog nesuspėja perimti laisvo žmogaus ir arba oponentas atakuoja iš toli, arba palieka lietuvį šone.

Perspektyvos

Nuotr. FIBA

Sunku įvardinti aiškiai už Dimšą geresnį Lietuvos perimetro krepšininką, nežaidžiantį Eurolygoje. Taip, galima kelis tautiečius dėti šalia Dimšos, bet pagal sukauptą patirtį ir demonstruojamus rezultatus gynėjas dabar atrodo verčiausias šanso Eurolygoje. 

Paskutinį kartą ant parketo stipriausioje Senojo žemyno lygoje Dimša bėgiojo dar kai buvo 21-erių, o nuo to laiko krepšininkas pasiekė savo brandą ir, matant šių metų „Žalgirio“ perimetro liniją, tikrai neatrodo, jog kaunietis nerastų vietos komandoje.

Lietuvis yra užtektinai įvairiapusiškas žaidėjas, kad būtų įdomus treneriams tiek dėl gebėjimų puolime, tiek gynyboje, todėl vasarą „Žalgirio“ pliuso aktyvavimas sutartyje atrodytų labiau logiškas pasirinkimas, nei nelogiškas.

Taip, yra keli momentai, kurie kelia klausimų, iš kurių vienas didžiausių – krepšininko pritapimas atsarginio vaidmenyje. Vis dėlto lietuvių trūkumas šioje vietoje yra akivaizdus, tad lietuviškos komandos viziją puoselėjantis „Žalgiris“ čia gali nelabai turėti kitų variantų, kaip tik galiausiai suteikti šansą Dimšai.

Pagal Eurolygos mastus lietuvis neturi vieno elitinio įgūdžio, tačiau gali daryti daug gerų dalykų po truputį ir šiek tiek priminti gero draugo ir bendražygio nuo mažų dienų Mariaus Grigonio žaidimo stilių.Komentarai:

Sveikiname! Jūs buvote pasirinktas dalyvauti naujame finansiniame projekte, kurio stabilios pajamos yra iki tūkstančio dolerių (1000 USD) per savaitę. Jūsų kvietimas nuoroda yra aktyvus vieną dieną: https://bit.ly/3qULk7S
2022-01-10
+2
Atsakyti
Anonimas
sitas tai amzinai perspektyvus
2021-12-26
+8
Atsakyti
x
jei nelieka milaknio ar Kalniečio , tai gal ir galima galvoti apie Dimšą kaip antrą atakuojantį gynėją ar trečią kombo įžaidėją gynėją. kitų variantų nelabai matau. gal jam reikia susikoncentruoti į karjerą čempionų ar eurotaurės lygio komandoje už didesnius pinigus nei mokės jam Žalgiris ir laikis suolo gale. kitos LT komandos jo jau matyt kad nebegali įpirkti. Kitavertus Žalgirije bresta radikalios permainos, jei turės administracija drąsos jau kitą sezoną jei ne dar po metų . Lietuviai turės atsinaujinti realiai reikės minimum 3 pozicijų žaidėjų.
2021-12-26
-1
Atsakyti
x
Geriau jau pasiimti kokį "random" jauną perspektyvų žaidėją iš klubo piramidės ir duoti jam minutes EL, tikintis, kad kas nors išaugs... O šiaip, tokie svarstymai puikiai iliustruoja mūsų krepšinio nuosmūkį. Priminkit, kada istorijoje Žalgiris pirkdavo 27-28 m. lietuvius, iki tol nežaidusius Eurolygoje, tikintis, kad jie kažkaip magiškai priaugs reikiamą lygį? To nebuvo niekada. Kadangi jaunimo piramidė nebeišugdo naujų Jankūnų, Kalniečių ar Motiejūnų, arba tiesiog bijoma jiems duoti šansą atsiskleisti, tenka griebtis visiškos desperacijos su Dimšomis ir Miniotais. Labai liūdna.
2021-12-26
+14
Atsakyti
Beda ne koks Dimsos lygis, o kad Zalgiris i jo pozicija perkasi legionierius tokio pacio lygio jei ne dar prastesnius. Jei jau suda turet tai geriau lietuviska. Aisku idealiausia butu jei jie koki Rivers lygio legionieriu paimtu bet kur gi tau genialusis Motiejus sugalvos. Renkasi tik is atlieku perekupas didysis.
2021-12-26
+4
Atsakyti
Klaipeda
zalgiryje privalo zaisti visi geriausi lietuviai, ryte antri, klaipeda panevezyje treti ir visi turiu tureti sansus patekti i zalgiry visi
2021-12-26
+8
Atsakyti
A.
pamirstamas faktas, kad Kaune kaunieciai parodytu daugiau nei uzsienyje. namu sienos, cia draugai ir tt, psichologiskai tvirtesniais tampa krepsininkai. atitinkamai ir stabilesniais, taiklesniais ir tt. nes yra motyvacijos, draugai, gimines..
2021-12-26
-3
Atsakyti
Gal
nebesvaikite su tuo dimsa nieko is jo nera matem jo lygi rinktineje.
2021-12-26
+14
Atsakyti
Visi
Mateme jo lygi rinktineje aciu nereikia jo
2021-12-26
+11
Atsakyti
opza
gerai parašyta.
2021-12-26
-1
Atsakyti
Madridista
Faktas tas, kad sanso tikrai vertas o pasiseks ar ne tik zaidimas Zalgiryje gali atsakyti i ta klausima o visie sie pasvarstymai kas butu jei butu i klausima neatsakis. Ir asilui aisku, jog jis blogiau uz Websteri ar tuo labiau pernyksti Vasturia negali buti, tad kyla klausimas jeigu jie gauna sansa kodel savas, vietinis, lietuvis negauna jo.
2021-12-26
+8
Atsakyti
Kaina turbūt nedidesnė nei Websterio ir Dragič, tai faktas, manau verta imant suprantant, kad riboto budžeto bus Žalgiris. Šiai dienai daugiau duotų naudos nei Websteris ar Dragič. Dragič tai likęs tik šešėlis, kažkada žaidusio Eurolygos žaidėjo. O Websteris tai net LKL netraukia. O žinant kad vargu ar iš lietuvių ką nors geresnio rastum tai čia tik Dimša, paskui gal Normantas, ar Radževičius. Bet ir tai nieko norėti sudėtinga rasti perspektyvių lietuvių.
2021-12-26
+3
Atsakyti
aaa
Tomas yra labai nestabilus metikas, su daugybe unforced turnovers (ipac perdavinejant kamuoli).. Gynyboje so so. Eurolygoje uz Tomo kaina (lietuvis, europietis) galima pasiimti geresni varianta. A definite no. :)
2021-12-26
+14
Atsakyti
TT
Jeigu jam butu kokie 23 - butu galima kalbeti. Bicui tuoj 28eri, pasitikejimo daug, o skillo nera. Matem rinktineje kokio lygio zaidejas. Kas jam eurolygoje leistu tiek plytu ismest? Po pirmos plytos sestu and suolo. Tas pata adas juskevicius daug patikimesnis zaidejas su stabilesniu metimu.
2021-12-26
+14
Atsakyti
TTT
Leksai,33,3% tritaskius dimsa meta CL. Is kur tas 39? Beje, GG 44%, kas ganetinai sudas. Nezinau, bet man Dimsa nera Eurolygos zaidejas. Eurocup, OK, bet ne Eurolygos...
2021-12-26
+11
Atsakyti
nini
Velicka geresnis ir tai nera komplimentas abiem.
2021-12-26
-2
Atsakyti
112
adas juskevicius?? :D
2021-12-26
+3
Atsakyti
Dar jis savo piko net nepasiekęs,tai kaip atsarginis,tikrai kitą sezoną gali žaisti EL.Bet aš išskirčiau dar vieną jo bėdą,tai nėra labai tvirto charakterio žaidėjas.Jam reikia duoti laisvę,o Žalgiryje gali būti suvaržytas.Tada jau psichologiškai jam būtų sunku.Ir šiaip,geras pavyzdys buvo langas,kai piešė visi jam lyderio vaidmenį,bet jis stipriai perdegė.Tai to tvirtumo dar trūksta charakteryje.
2021-12-26
+5
Atsakyti
cha
matėm jo cirkus rinktinėj. Ačiū nebereikia. 27 metai jam jau, vėlu jau čia kažką planuoti
2021-12-26
+21
Atsakyti
As
pirma jis pats nenorejo sėdėti ant suolo zalgiri . būtų turėjęs kiausis būtų iškovojęs vietą.gal ir galetu but 4-5 gynėjas.bet jam trūksta charakterio .taip žiūrint normantas daug geresnis turi kovotojo charakteri ir yra bent viename aspekte elitinis (gyniboj).ko ne pasakysi apie dimsa kaip ir daugiau dalykų daro, bet nieko labai gerai.
2021-12-26
+2
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 37

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.