Lietuvio sezono posūkis – nuo NKL iki mačo prieš Gasolį: „Jo sustabdyti neįmanoma“

Martynas Žiūrys
BasketNews žurnalistas
2022-04-12 13:04
Nuotr.: CB Penas Huesca
Nuotr. CB Penas Huesca

Ne kiekvienas NKL žaidėjas gauna galimybę žengti į aikštę kartu su NBA čempionu. Bet kai kurie tokio šanso sulaukia.

Palangos „Kuršių“ sirgaliams gerai atpažįstamas Herkus Kumpys šį sezoną iki kovo mėnesio žaidė Lietuvos pajūryje, bet tuomet gavo skambutį iš Ispanijos.

Tai pastūmėjo link itin įsimintinų rungtynių Ispanijos antroje lygoje.

Herkus Kumpys

Herkus  Kumpys
Herkus  Kumpys
MIN: 25
PTS: 9.1 (46.08%)
REB: 4.21
AS: 2.1
ST: 1.1
BS: 0.31
TO: 1.66
GM: 29

23-ejų gargždiškis prisimins šį mačą ne dėl gražaus perdavimo ar taiklaus lemiamo metimo, o dėl ypatingo varžovo. Kitoje aikštės pusėje stovėjo Marcas Gasolis.

Tas pats Marcas, kuris per 19 metų trunkančią karjerą yra tapęs Ispanijos, Europos, pasaulio ir NBA čempionu.

„Labai laukiau šių rungtynių. Ne kiekvieną kartą tenka žaisti prieš tokią krepšinio pasaulio personą. Tai aukščiausio lygio krepšininkas, – bendraudamas su BasketNews apie Gasolį sakė Herkus Kumpys. – Vien ta mintis prieš rungtynes, kad teks vienoje aikštelėje lakstyti su tokio lygio krepšininku... Žinojau, kad tai bus neįkainojama patirtis.“

Nuotr. CB Penas Huesca

Žironos „Basquet“ ekipa buvo paskutinė stotelė Europoje prieš Marco karjerą NBA.

2007 m. 48-uoju šaukimu Gasolį pasikvietė Los Andželo „Lakers“, bet ilgiausiai jis žaidė Memfio „Grizzlies“ (2008-2019 m.) komandoje.

37-erių vidurio puolėjas yra Žironos klubo prezidentas, tad jo siekis yra pakelti komandą į aukštesnę lygą – ACB.

Į antroje Ispanijos lygoje „LEB Oro“ rungtyniaujančią Žironos klubą Gasolis sugrįžo šiame sezone, nors turėjo pasiūlymų ir iš NBA komandų.

Tuo metu Kumpys didžiąją sezono dalį žaidė NKL, Palangos „Kuršių“ gretose. Klubas jau ruošėsi atkrintamųjų etapui, o snaiperį pasiekė netikėtas pasiūlymas.

Iš agento gautą pasiūlymą išvykti į Ispaniją Kumpys turėjo apsvarstyti greitai – vos per kelias valandas, nes tą dieną užsidarinėjo Ispanijos antrosios lygos perėjimų langas, kuris pasibaigė 15 val. Lietuvos laiku.

„Viskas įvyko labai greitai. Atsimenu, kad buvo pirmadienis, neturėjau ryte treniruotės ir gavau skambutį iš agento, – sutarties pasirašymo dieną apibūdino Kumpys. – Jis papasakojo, kad yra variantas važiuoti į Ispanijos antrą lygą. Pristatė komandą ir sąlygas, bet aš net negalvodamas sakiau, kad važiuoju. Taip viskas ir išėjo, kad praktiškai per porą valandų viską susidėliojome. Tada buvo greitai šnekama su Palangos komanda ir galiausiai suderinta.“

Taip lietuvis kovo 1-ąją tapo Hueskos „Levitec“ nariu.

Visgi dėl to Kumpys turėjo paaukoti sezono pabaigą NKL, kurioje krepšininkas vidutiniškai per 24 minutes fiksavo 9,1 taško, 4,2 atkovoto kamuolio, 2,1 rezultatyvaus perdavimo ir 10,3 naudingumo balo statistiką.

Palangos komandai prarasti viena iš rezultatyviausių ir naudingiausių žaidėjų prieš svarbiausią sezono atkarpą – aštuntfinalį – buvo skaudus smūgis.

Nuotr. M.Miltakis

„Aišku, gaila palikti komandą sezono pabaigoje, bet kasdien neatsiranda šansas pakilti į aukštesnį lygį, – sprendimą aiškino Herkus. – Gavau šansą įšokti į antrą Ispanijos lygą, tad labai greitai apsisprendžiau.“

Apsisprendimą išvykti dar labiau sustiprino tai, kad „Levitec“ yra pamėgtas lietuvių klubas. Šioje komandoje praeityje rungtyniavo tokie Lietuvos krepšinio žaidėjai kaip Marius Grigonis (2013-2014 m.), kuriam tai buvo tramplinas į pirmąją Ispanijos lygą, Vitorijos „Baskonia“ klubo paskolintas Tadas Sedekerskis (2015-2016 m.), Gabrielius Maldūnas (2015-2016 m.), Gintaras Leonavičius (2011-2012 m.), o prieš daug metų buvo užklydęs ir Rimas Kurtinaitis (1993 m.).

Kumpys jau pirmadienio popietę sužinojo, kad su Hueskos komanda sutartis sudaryta iki sezono pabaigos, antradienį gavo bilietus, o ketvirtadienio vakarą atskrido į Ispaniją.

Ispanijos antroje lygoje „Levitec“ užima paskutinę turnyrinės lentelės vietą – 18. Iki reguliariojo sezono pabaigos dar liko septynerios rungtynės, tačiau šansų išsikapstyti lietuvio atstovaujamas klubas beveik nebeturi.

Nuotr. AltoArogan

Hueskos komanda iškovojo vos 3 pergales per 27 mačus, o priešais ją buriuojasi Palmos „Mallorca“ (7-19) ir Azpeitijos „Iraurgi SB“ (9-18), kurios turi žymiai daugiau galimybių išsigelbėti ir nenukristi į žemesnę lygą.

„Komanda turėjo problemų su finansais ir dėl to pasikeitė nemažai žaidėjų. Pas juos nebėra spaudimo, nes situacija turnyrinėje lentelėje yra kebli. Bet aš apie tą situaciją turnyrinėje lentelė ir kitus pašalius dalykus negalvojau. Atvykau į klubą su mintimi padaryti viską, ką galiu geriausio – duoti komandai naudos ir siekti pergalių, – asmeninius tikslus atskleidė Kumpys. – Pagrindinė idėja buvo išbandyti save aukštesniame lygyje.“

Iki šios dienos Herkus spėjo pasirodyti šešeriose „LEB Oro“ rungtynėse, vidutiniškai praleisdamas po 16 minučių bei rinkdamas 4,5 taško ir 2 atkovotus kamuolius.

Nuotr. CB Penas Huesca

„Buvo minėta, kad žaidimo laiko gausiu, jog su tuo problemų nebus ir viskas – mano rankose. Turiu parodyti save ir užsitarnauti minutes. Agentas žinojo situaciją klube, todėl visa tai aptarė su treneriu. Būtent mano pozicijoje jiems reikėjo žmogaus. Buvo pasakyta, kad minučių bus“, – apie klubo sąlygas pasakojo 23-ejų krepšininkas.

Kumpys pripažįsta, kad Ispanijos antroje lygoje žaidimo greitis ir fiziškumas skiriasi nuo NKL, o tai persikelia ir į treniruotes.

Pirmomis dienomis buvo lengvas šokas, nes nebuvau pratęs prie tokių krūvių. Galiu pasakyti, kad skiriasi nuo NKL, nes Lietuvoje mes per savaitę turėdavome dvejas rungtynes, todėl treniruočių krūvis nebuvo didelis, – sakė Kumpys. – Ispanijoje nesvarbu, ar viena, ar dvi dienos prieš rungtynes – visos treniruotės yra panašios. Jos yra ilgos ir varginančios, nes daug lakstome, daug greitų atakų ir daug fiziškumo.

Nors Kumpys debiutavo prieš lygos lyderius Granados „Fundacion CB“, tačiau didžiausią įspūdį jam iki šiol paliko mačas prieš Žironos „Basquet“ su Gasoliu priešakyje.

„Iš tikrųjų jis atrodė daug didesnis nei nuotraukose ar televizoriaus ekrane, – juokėsi Herkus. – Atvykėliams iš užsienio tai labiau ypatingos rungtynės. Vietiniai yra pripratę žaisti su tokio aukšto lygio krepšininkais. Man jis paliko tikrai gerą įspūdį, nes rungtynių dieną vienintelis atvažiavo anksčiau.“

Kumpys rungtynių dieną kartu su komanda turėjo rytinę treniruotę, tačiau tai, ką jis pamatė po jos, Herkui dar ilgai išliks atmintyje. Lietuvio komanda sutartu laiku užleido aikštelę 37-erių NBA čempionui, kuris vienintelis iš Žironos ekipos atvyko su asmeniniu treneriu atlikti papildomos treniruotės.

„Vienas pats darė įvairiausius pratimus ir metimus. Būnant tokio amžiaus ir per karjerą jau visko pasiekus, žmogus ateina ir vienas prieš rungtynes dirba papildomai. Tikrai nustebino. Kita vertus, ko galima tikėtis, kai žaidėjas žaidė tokiame aukštame lygyje. Tikriausiai per tokią darbo etiką to ir pasiekė“, – nuostabos neslėpė gargždiškis.

Per savo karjerą NBA Gasolis triskart buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, 2015-aisiais pateko į pirmąjį simbolinį penketuką, o 2013-aisiais tapo geriausiai besiginančiu lygos krepšininku.

2018-2019-ųjų sezone Marcas atstovavo „Raptors“ klubui, su kuriuo tapo NBA čempionu, o nuo 2020 metų iki grįžimo į Ispaniją žaidė Los Andžele.

Tačiau kaip ir NKL žaidėjai apsiprato su tuo faktu, kad lygoje žaidžia anksčiau žinomas Lietuvos krepšinio lygos (LKL) veidas Simas Galdikas, taip ir Ispanijos vietiniai žaidėjau jau nebesureikšmina Gasolio.

„Tie, kurie ilgai žaidžia antroje Ispanijos lygoje, jie jau yra įpratę – pažįsta visus žaidėjus. Turime komandos veteraną Xavierą Rey, kuris kartu su Marcu Gasoliu žaidė Ispanijos rinktinėje, todėl jie yra geri draugai.“

Nuotr. flickr

Tarp Žironos ir Hueskos miestų yra 340 kilometrų kelio automobiliu – tai 3,5 valandos kelionė. Tačiau tokie atstumai nėra sunkiausia, ką tenka patirti antros Ispanijos lygos krepšininkams. Pačiam lietuviui į antrąsias rungtynes teko belstis per visą Ispaniją.

„Kelionės yra ilgos. Antrąsias rungtynes žaidžiau La Korunjos uostamiestyje, į kurį vykome 13 valandų. Išvykome anksti ryte ir atvažiavome vakare. Išsimiegojome, ryte treniruotė, vakare rungtynės, o po jų visą naktį kelionė atgal.“

Trečiąjį sezoną La Korunjos „Leyma Basquet“ komandoje žaidžia kitas lietuvis – Augustas Pečiukevičius.

Nuotr. CB Penas Huesca

„Nesvarbu prieš kokią komandą žaisi, lyderius ar vidutiniokus, kiekviena komanda turi tikrai individualiai stiprių žaidėjų. Visgi Gasolis kėlė išskirtinai daug bėdų, – sakė Kumpys. – Žinojome, kad tokio lygio krepšininko sustabdyti praktiškai neįmanoma. Bandėme, bet jis vis tiek įmetė 22 taškus.“

Gasolis per 27 minutes pataikė 5 iš 9 dvitaškių, 4 iš 7 tritaškių, atkovojo 7 kamuolius, atliko rezultatyvų perdavimą, perėmė 2 kamuolius, dusyk suklydo bei surinko 26 naudingumo balus.

„Įsiminė labiausiai vienas epizodas, kai greitajame puolime Marcas krovė į krepšį taip, kad atrodė, jog visa konstrukcija tuoj sulūš, – mačo įvykiais dalinosi Kumpys. – Ir iškart kitoje atakoje jis gavo kamuolį žingsnis nuo vidurio linijos, vieną kartą kamuolį sumušė į žemę ir tiesiog paleido tritaškį. Tuo metu atakoje dar buvo likę 20 sekundžių, o jis tiesiog paleido tokią bombą. Metimas buvo visiškai kiauras.

Aš manau, kad jis pats save jaučia, kai užsikuria. Keli sėkmingi epizodai ir krepšininkas užsidega. Tuomet jis tikrai pajuto, kad gali sau leisti išsimesti tokį metimą“, – sakė Kumpys.

Lietuvio treneris Sergio Lamua ruošė taktinį planą prieš Gasolį, bet jis nesuveikė.

„Norėjome neleisti jam žaisti laisvai vienas prieš vieną po krepšiu, stabdyti jo pikenrolo situacijas, bet sunku tai padaryti, kai jis taip skaito situacijas. Vos gavęs kamuolį jis jau žino, ką darys – perduos kamuolį laisvam komandos draugui ar pats užbaigs ataką. Apdengti tokį krepšininką buvo sunkus darbas.“

Kumpys šiose rungtynėse per 18 minučių pelnė 4 taškus (1/2 dvit., 0/2 trit., 2/2 baud.), atkovojo 2 kamuolius, kartą suklydo ir surinko 2 naudingumo balus. Vienintelį dvitaškį Herkus pataikė būtent prieš besiginantį Gasolį.

„Rungtynių pabaigoje žaidžiau pikenrolą – po užtvaros veržiausi ir teko per jį išsimesti aukštos trajektorijos metimą, kurį pataikiau. Tai buvo vienintelė situacija rungtynėse, kai teko su juo tiesiogiai susidurti vienas prieš vieną“, – sakė Herkus.

Tačiau lietuvio ekipa namuose 50:85 skaudžiai pralaimėjo prieš penktoje vietoje esančią Žironos komandą.

„Rungtynėse buvo daugiau nei įprastai aistruolių. Gasolį nuolatos supo daugybę žmonių, vien iš mūsų miesto atvyko nemažai sirgalių pamatyti tokią žvaigždę. Po rungtynių Marcas išėjo su apsauga, nes prie išėjimo jo laukė apie šimtas žmonių.“

Gasolis Ispanijos lygoje šiame sezone vidutiniškai renka po 13,9 taško, 8,5 atkovoto kamuolio ir 2,6 rezultatyvaus perdavimo.

Užgesus arenos šviesoms ir viską apgalvojus, ką iš šio mačo pasiėmė Herkus?

„Pajaučiau aukšto lygio krepšinį, kai net sekundei negali atsipalaiduoti. Kiekvienas tavo atsipalaidavimas kainuoja. Visada turi būti budrus – stebėti aplinką ir būti pasiruošęs“, – pagrindines Gasolio suteiktas pamokas išvardino Kumpys.

Be Kumpio likusi Palangos „Kuršių“ ekipa sezoną NKL užbaigė aštuntfinalio etape, jis taip pat greitai baigsis ir pačiam Kumpiui, tad vasarą jam reikės vėl priimti sprendimą dėl tolimesnės karjeros ateities.

„Kol kas apie tai negalvoju, mano visos mintys yra sutelktos į tai, kaip kuo geriau užbaigti likusį sezoną. Bet man patinka greitas ispaniškas krepšinis ir sunkios treniruotės, todėl pasiūlymą likti Ispanijoje dar vieneriems metams tikrai svarstyčiau, – BasketNews atskleidė Kumpys.Komentarai:

cia gal labiau Gasolio karjeros posukis, nuo NBA playoffu iki antros ispanu lygos
2022-04-12
+3
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 1

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.