Nuo Eurolygos iki LKL mažojo finalo: kas nutiko „Žalgiriui“?

Jonas Miklovas
BasketNews žurnalistas
2022-05-22 09:00

Prieš ketverius metus Kauno „Žalgiris“ žaidė Eurolygos mažajame finale ir užėmė trečiąją vietą.

Prieš trejus metus „Žalgiris“ rungtyniavo Eurolygos atkrintamosiose.

Prieš dvejus metus jie greičiausiai vėl būtų žaidę atkrintamosiose, jeigu ne Eurolygos sprendimas dėl COVID-19 nutraukti sezoną.

Fotogalerija

Pernai „Žalgiris“ Eurolygoje turėjo lygų pergalių ir pralaimėjimų balansą.

Šiemet – paskutinė vieta Eurolygoje ir nesugebėjimas patekti net į LKL finalą. Pirmą kartą klubo istorijoje.

Kaip komanda, kuri dar pernai, atrodė, buvo tokia sėkminga, staiga tapo tokia neįgali? Vos ne vos, 3-2 laimėjusi LKL ketvirtfinalį, Kauno ekipa 1-3 pralaimėjo pusfinalį. Kaip?

„Žalgiris“ savame kieme turi tokį finansinį pranašumą prieš visas likusias komandas, kad tokie rezultatai turėtų būti neįsivaizduojami. Kauno klubo biudžetas yra didesnis nei likusių 10 LKL kartu sudėjus ir, jeigu pinigų korta vis yra traukiama Eurolygoje, kodėl ji neturėtų būti ištraukta ir LKL?

Tai, kaip „Žalgiris“ atrodė LKL atkrintamosiose ir kokie buvo rezultatai, tiesiog nėra normalu. Bet tai yra logiška pastarųjų dvejų metų kulminacija.

Su Šarūnu Jasikevičiumi „Žalgirio“ gyvenimas buvo komplikuotas, bet ir tuo pačiu paprastas. Šaras, tas krepšinio maniakas, per dieną po 8 valandas žiūrintis rungtynių transliacijas ir įrašus, jau sezono viduryje žinodavo, kokių žaidėjų jis nori kitiems metams. Belikdavo išspręsti finansinį klausimą.

Aišku, kiekvienos vasaros pradžioje Jasikevičius žaisdavo katės-pelės žaidimą, kai „Žalgirio“ vadovui Pauliui Motiejūnui reikėjo sukandus dantis laukti žinių, ar Šaras jau kelia sparnus, ar dar metus pabus gimtinėje.

Nelengva su treneriu būdavo ir sezono metu, kai blogų nuotaikų ruožai ant pirštų galiukų laikydavo visus organizacijos narius.

Bet pergalės (ir ne bet kokios, o skambios) buvo, su krepšininkų pasirinkimais klubas dažniau pataikydavo nei suklysdavo, visuomenėje aplink komandą ir „Žalgirio“ areną buvo tik teigiamos emocijos, todėl gyvenimas buvo paprastas.

Ne toks paprastas gyvenimas tapo, kai Šaras 2020 metų vasarą galiausiai pakėlė sparnus į Barseloną.

Iš pradžių Motiejūnui paskelbus, kad bus ieškomas treneris lietuvis, netrukus šį planą teko koreguoti. Darius Maskoliūnas nesutiko užimti karštos „Žalgirio“ vyr. trenerio vietos, Kazys Maksvytis tada turėjo sutartį su Permės „Parma“ ir abi pusės apsikeitė pasidomėjimais, bet neįdėjo didesnių pastangų rusų kontrakto situaciją išspręsti, Kęstutis Kemzūra nesuprato, kodėl apskritai buvo kviestas į pokalbį, ir „Žalgiriui“ teko imtis plano C.

Planas C buvo užsienietis treneris ir po pokalbių su keliais kandidatais „Žalgirio“ vadovams įspūdį padarė niekada Europoje vyriausiuoju treneriu nedirbęs Martinas Schilleris.

Taip, jis buvo išrinktas G lygos metų treneriu, taip, jis tvarkingai ir teisingai kalbėjo, bet keisčiausia, kad niekam nekilo klausimas, jog niekada Europoje – net ne Eurolygoje, o apskritai Europoje – vyr. treneriu nedirbęs žmogus nėra tinkamas šioms pareigoms.

„Žalgirio“ vadovybė iš esmės nusprendė, kad ne treneris, o žaidėjai turi būti ryškiausi krepšinio spektaklio veikėjai, todėl skambiausiu ir brangiausiu tos vasaros pirkiniu tapo Joffrey Lauvergne’as.

Tai iliustravo besikeičiantį požiūrį į komplektaciją. Jeigu prie Šaro buvo ieškoma kylančių, alkanų ir šalia Eurolygos lygio esančių žaidėjų, kurie turėjo iššauti Kaune, tai Šarui išvykus iš karto buvo įsigytas patyręs ir garsus žaidėjas, tarsi turėjęs palengvinti naujojo trenerio gyvenimą.

Visgi labiausiai apšilimą Europoje Schilleriui lengvino tai, kad buvo išsaugota visa gynėjų linija – Thomasas Walkupas, Marius Grigonis, Lukas Lekavičius ir Rokas Jokubaitis liko ginti „Žalgirio“ spalvų po muštro pas Šarą. Jų vedamas „Žalgiris“ žaidė taip gerai, kad tai kamšė net naujoko trenerio nepatyrimą ir nenorą taikytis prie Europos žaidimo taisyklių.

„Žalgiris“ pirmą sezono pusę žaidė taip gerai, kad atėjus 2021 metų vasarai Schilleriui ne tik buvo leista pastiprinti savo trenerių štabą dar vienu nepatyrusiu vokiečiu, bet ir atsisveikinta su Evaldu Beržininkaičiu, kuris bene garsiausiai kvestionuodavo austrų trenerio sprendimus.

Maža to, Schilleriui patikėta ir surinkti komandą naujam sezonui.

Ties šita vieta ir reikėtų sustoti. Paulius Motiejūnas vėliau garsiai pareikš, kad didžiausia klaida buvo pasitikėjimas Schilleriu. Taip jis tarsi pripažins savo klaidą, bet tarsi ir nusimes atsakomybę treneriui.

Motiejūnas leido Schilleriui pasikviesti Tylerį Cavanaugh ir Nielsą Giffey, o pats norėjo matyti Mantą Kalnietį ir Edgarą Ulanovą. Joshas Nebo į Kauną atvyko dėl Schillerio derybinių gebėjimų.

Tačiau didžiausios klaidos buvo konstruojant tai, kas krepšinyje yra svarbiausia – gynėjų liniją.

Grigonis praėjusių metų vasarą gavo gyvenimo kontraktą, o Walkupas ir Jokubaitis nepriėmė net dosnių „Žalgirio“ pasiūlymų ir nusprendė karjeras tęsti Pirėjuje bei Barselonoje, ir taip „Žalgiris“ liko be savo pagrindo.

Schilleris ir Motiejūnas nusprendė laukti iki pat vasaros pabaigos, kad į pagrindinio įžaidėjo vietą pasikviestų niekada Europoje nežaidusį Emmanuelį Mudiay. Greta jo gynėjų linijoje starto penkete matytas Janis Strelnieks.

Tai tarsi turėjo būti logiška. Strelnieks prasčiau ginasi, bet turi daugiau patirties, solidžiau žaidžia du prieš du, pataiko iš toli. Mudiay – fiziškai stiprus, todėl galėjo geriau gintis, geriau veržtis, ir tai kompensuotų jo šlubuojantį pataikymą ar gebėjimą kurti žaidimą.

Ant popieriaus tai turėjo atrodyti gerai. Bet tai, kas parašyta ant popieriaus, vertina fanai ir žurnalistai. Viziją, kaip tai veiks realiai, turėjo matyti treneriai ir klubo vadovai.

Mes dabar galime baksnoti pirštais į tai, kad Strelnieks nesugebėjo žaisti net LKL ketvirtfinalyje ar pusfinalyje. Kad čia jis buvo tapęs brangiausiu visų laikų „Žalgirio“ „šiukšlių“ minučių žaidėju. Kad visų varžovų akys sublizgėdavo, kai prieš save jie išvysdavo latvių veteraną. Bet visa tai yra ne Janio Strelnieko problema. Tai yra problema žmonių, kurie jį matė „Žalgiryje“.

Kai nė nenukritus 2021 m. rudens lapams buvo paleistas Schilleris, o netrukus įkandin jam – ir Mudiay, taip pat atrodė, kad klubo vadovai supranta, ką daro. Kad jie turi pakankamai vidinės informacijos, kad galėtų priimti tokį sprendimą.

Galų gale kai sezono pabaigoje buvo susitarta su Kaziu Maksvyčiu, o netrukus jo paprašyta prisijungti prie komandos jau dabar, vėl atrodė, kad Motiejūnas mato ir žino daugiau nei visi kiti.

„Tikime, kad tikrai bus geriau. Tikime, kad galime pasiekti išsikeltus tikslus“, – atleidus Schillerį ir paskyrus Zdovcą, sakė Motiejūnas.

„Yra sezono siekiamybė, tikslai, ir su buvusiu treneriu atrodė, kad sudėtingėja tuos tikslus pasiekti“, – taip jau buvo kalbama atleidus Zdovcą ir paskyrus Maksvytį.

Paskutinė vieta Eurolygoje, laimėta Karaliaus Mindaugo taurė ir nepatekta į LKL finalą. Kažkas man kužda, kad tiek (ne)nuveikti būtų galėjęs ir Martinas Schilleris.

Paulius Motiejūnas neturėtų būti trypiamas dėl visko, kas šiemet yra blogai „Žalgiryje“, bet akivaizdu, kad su personalo atranka jis turi rimtų problemų. Ir ne tik renkantis žaidėjus.

Nuo 2013 metų, kai Motejūnas grįžo į „Žalgirį“, šalia jo taip ir neatsirado jokio ilgalaikio tvirto sporto reikalų partnerio.

Buvo Ginas Rutkauskas, bet vos po vieno sezono su juo atsisveikinta. Tada buvo Robertas Javtokas, bet avansu gavęs sporto direktoriaus pareigas, jis jose taip ir neįrodė savo vertės. Po to buvo Francois Lamy, kurio neliko šiam sezonui nė nesibaigus. Čia galėjo būti ir Algimantas Bružas, bet vietoje „Žalgirio“ jis nusprendė grįžti į žurnalistiką.

Tai, kad „Žalgirio“ organizacija ne tik kad neužsiaugino jokio administracijos talento pati, bet ir išsiskyrė su visais, kas pabandydavo dirbti su sporto reikalais, byloja apie kažkokias problemas.

„Žalgirio“ biure užaugo ir į aukštesnes pareigybes kitose įmonėse persikėlė marketingo, bilietų pardavimo, verslo vystymo specialistai ir specialistės, bet Nemuno saloje taip ir nesubrendo nė vienas sporto direktorius.

Galbūt taip nutiko dėl to, kad šias pareigas užimdavo žmonės, kurių titulai oficialiai skambėjo kitaip. Ilgą laiką šešėliniu sporto direktoriumi buvo vyr. treneris Jasikevičius. Iki jo ir po jo taip pat šešėliniu sporto direktoriumi yra klubo direktorius ir savininkas Motiejūnas.

2021-2022 m. sezonas parodė, kad šešėlinės pareigos nėra laiminti kombinacija. Tai – nebe 2014 m., kai su trimis treneriais per sezoną dar galėjai laimėti LKL.

Jeigu tai dar nebuvo akivaizdu, tai pralaimėjimas pusfinalio serijoje Panevėžio „Lietkabeliui“ šį sezoną oficialiai pavertė blogiausiu bent jau per Nepriklausomybės laikotarpį.

Kai per ketverius metus nuo Eurolygos mažojo finalo krenti iki LKL mažojo finalo, išvadas daryti reikia.

„Žalgirio“ laukia vasara, kai taip neatsakingai klysti nebebus galima.Rodyti komentarus

bn ziuriu konkreti stumykla pasidare ant zalgirio, jie gal uzmirso kad pauliaus deka zalgiris vis dar egzistuoja,kas liecia 20-21 sezona ten tiesiog zalgiriui pasiseke kad daznai pas priesininku buvo corona bet apie tai kazkodel bn "zinovai" apie tai nekalba, jiems svarbu tik pastumti ant pauliaus
2022-05-23
-5
Atsakyti
Jis tikrai nera korumpuotas. Biski skirkit dalykus. P-Mo tiesiog nelabai gaudosi krepsinio komandos strategavime ir komplektavime. Jis tiesiog paeme g lygos treneri austra, galvodamas kad oi cia dabar kaip atnaujins zaidima visiem. O gavosi sh.
2022-05-23
+2
Atsakyti
taip ir pasirode visas Motiejaus lygis. Saviakus kisa i zalgiri ir laiko ilgai(Milaknis, Kalnietis), akies legionieriams/talentams panasu irgi neturi, treneriams irgi. Va ir visas lygis, ant Jasikeviciaus peciu prajojo 3 arba galima sakyti 4 matus, o kai paciam pilnai viska reikejo daryti, zalgiris nusirito iki LKL mazojo finalo. Ziauru. Jeigu toliau komandoje liks Kalnietis su Milakniu - viskas bus aisku - Motiejus korumpuotas adekvaciai negalintis zalgirio valdytu GM'as, bet deja panasu mes busime uzstrige ties juo kaip su Romka buvo. Nekokie laikai zalgiriui bus deja.
2022-05-23
+17
Atsakyti
Paulius Motiejūnas niekada nemokėjo rinkti komandos. Visi priprato prie Šaro, bet tada didelę įtaką Šaras darė komandos rinkimui. Kiek prisimenu Paulių, tai visda buvo panašios nesąmonės. Kol iš Žalgirio darys pensininkų ir giminių komandą, tai bus tik pinigų švaistymas.
2022-05-22
+40
Atsakyti
kiek si komanda nusirito. nuo eurolygos final 4 iki sventimo naktiniame klube po pralaimeto lkl pusfinalio. ir del viso to kaltas motiejunas. komanda demoralizuota nuolatiniu permainu, nelogisku sprendimu ir neapibreztumo. apie tai turbut butu galima parasyti knyga. ir jei kazkas pasako, kad vienas ar kitas zaidejas buvo schilerio noras, tai mest lauk reiktu zalgirio gm jei jis leidzia rasytis tokius zaidejus. bicas krepsinyje dirba bemaz 15 metu ir nieko nesigaudo. nors net ir bn poscaste tas pats leksas pernai nieko labai blogo nemate del giffey ar cavanaugh. nesu krepsinio ekspertas, esu tarp tu 3 milijonu treneriu, bet man buvo akivaizdu kad tai ne tos lentynos zaidejai. daug kas teisino kalnieti, juk tai vtb mvp ir kaip trecias izaidejas bus gerai. ne negerai. imk kazka is dubleriu bet tik ne kalnieti. ir visi tie sprendimai krenta ant motiejuno. ner nekalbant apie garino, strelnieka. paziurekit ka leido motiejus rasytis i treneriu staba - woltmana ir grassengeri? kas tai per zmones? koks turi buti debilas imdamas i komanda tokius trenerius. o jei tu uzsimerki ir leidi treneriui viska rasytis tai rodo kad nieko nerauki apie krepsini. sezona po jaskos naudojo ta pati sarasa zaideju kuriu kazkada nepavyko pasikviesti, todel vietoj leday atsirado rubit ir pan. veliai sarasas pasibaige ir reikejo pradeti galvoti savo galva, kuri deja yra tuscia. ir beda ta, kad toliau bus viskas taip pat. i komanda grizo krapikas. vel bn ekspertai sako kaip asistentas gerai. ne negerai. koks el klubas imtu krapika kaip asistenta? joks. ir tas kad jis lietuvis ar zalias nieko nekeicia. imk uzsieniecius jei lietuviai netempia to lygio. maksvytis irgi. zalgiris nuo 1mln euru treneriui grizo prie 200k bet nori to paties rezultato. jo nebus, reikia zalgiriui savo trinchieri ar pan. ir tada nereiktu tam krepsinio analfabetui kistis i komandos komplektacija, galetu atiduoti treneriui. bet is tikro reikia matyti esme - motiejunui paranku tureti tokius zaidejus kaip kalnietis ar krapikas. jei bn butu rimti zurnalistai pasidometu kalniecio rysiais lietuvos futbolo federacijoje, hummel firmoje, taip pat nauda kuria is to gauna zalgirio futbolo klubas ir pan. is tikro tai yra didelos verslas kuris krauna tam tikriems zmonems milijonus o sportas, krepsinis tai yra tik to verslo priedanga. lygiai tas pats kas futbolo federacijoje. jei tiems zmonems rupetu krepsinis, komandoje butu visai kiti zmones, viska pradedant nuo rimto trenerio.
2022-05-22
+45
Atsakyti
Fanai turi vėl užtverti komandai kelią ir pareikalauti atsakomybės, tik šį kartą ne iš žaidėjų, su jais viskas aišku, o iš Motiejūno ir iš Kauno savivaldybės. Negalima taip išsidirbinėti. Žalgiris ne kažkoks verslininkų žaisliukas ar vienadienis projektas, o visos Lietuvos komanda. Yra, buvo ir bus.
2022-05-22
+40
Atsakyti
Juoka kelia....fanai zalgirio verkia ant keliu praso mamytes papo...o zalgirio zaidejai vakar linksminosi tusinosi ir nemato jokiu problemu...naktiniame klube komanda gere ruke...mergas kabino
2022-05-22
-9
Atsakyti
ar matei nors viena zaideja ten ?video eina kazkoks zmogelis ir tiek juk nieks nepasakytu kad ten buvo Tayus
2022-05-22
+10
Atsakyti
nevaidintu Motiejunas isizaidusios mergaites, i sporto direktoriaus vieta pasikviestu Kleiza.
2022-05-22
+22
Atsakyti
beje, o kur genialaus managerio komentarai? ar eilini syki neria i krumus pamates zurnalistus?
2022-05-22
+33
Atsakyti
islys kai bus pergales.
2022-05-22
+31
Atsakyti
ir da vienas pastebejimas apie motiejuna, tikriausia vienintelis istorijoj klubo "savininkas" kuris ne tik kad ne ideda savo pinigu i kluba, bet yra islaikomas administracijos darbuotojas lol
2022-05-22
+53
Atsakyti
paziurekit i Zalgiri iki Saro, totalus bardakas. Motiejunui pasiseke prajot ant Saro peciu pora metu ir susikurt toki idealaus vadovo ivaizi. bet be Saro viskas grizo i savo vietas
2022-05-22
+82
Atsakyti
Man idomu kokia Kauno savivaldybes. kuri yra didziausia remeja poziuris i sita sezona? Ar jie milijonus ir arena atiduoda Motiejunui ir visiskai nepraso is KOMANDOS SAVININKO jokios atsakomybes?
2022-05-22
+59
Atsakyti
panasu kad nepraso. Normalioj salyje butu reakcija ir skiriami pinigai sumazinti 2x.
2022-05-22
+20
Atsakyti
Miklovai tik tiek sugebi įžvelgti? Kiekvienam fanui jau senai aišku buvo šitie dalykai, absoliučiai nieko naujo nepasakei. Pats atidavei 3-2 Serija Žalgiriui jei gerai pamenu. Pataisykite jei klystu.. O dabar bandai ieškoti kažkokių argumentų kodėl taip nutiko ir t.t LOL
2022-05-22
+23
Atsakyti
Šio sezono Žalgirio nesusipratimas - Motiejūnas, jo failai - pagrindinio startinio įžaidėjo neturėjimas, veteranų perteklius, silpna gynėjų linija, vidutiniokais sukomplektuota komanda, 3 trenerių keitimas, atletiškų žaidėjų trūkumas, vienodi trys centrai. Išvada- Žalgiri komplektavo arba Motiejūno žmona arba neblaivus Motiejūnas.
2022-05-22
+47
Atsakyti
būtent pamiršau pažymėt savo komentare apie 3 vienodo tipo centrus- ačiū!
2022-05-22
+6
Atsakyti
Pos Teamvte Pld W L PF PA PD 6 Greece Panathinaikos OPAP 28 14 14 2392 2394 −2 7 Russia Khimki 28 13 15 2393 2380 +13 8 Turkey Fenerbahçe Beko 28 13 15 2153 2188 −35 9 Lithuania Žalgiris 28 12 16 2213 2142 +71 10 Spain Valencia Basket 28 12 16 2252 2273 −21 11 Greece Olympiacos 28 12 16 2243 2282 −39 12 Italy A|X Armani Exchange Milan 28 12 16 2163 2236 −73 13 Spain Kirolbet Baskonia 28 12 16 2059 2155 −96 čia lentelė to sezono, kurioje vietoje žalgiris čia "greičiausiai būtų atkrintamosiose?" Nu aš suprantu, kad dabar blogas sezonas, blogiausias per ilgą laiką, bet kam dar didint tą naratyvą, kam dar kelti kitus sezonus kad pašiept šitą? Kovojo žalgiris tada, bet man greičiausiai reiškia apie 80 procentų tikimybę, o čia buvo gal 30proc., nepamenu tikrai varžovų likusiu, pamenu, kad gan nebloga formą turėjo Žali, bet pamenu kad ir prapylė dugniniam zenitui paskutinį graju, kuris būtų juos pakėlęs iki 8tuko.
2022-05-22
+4
Atsakyti
nepergyvenkit, sukomplektuos kazys ta gyneju linija. girdejau lorenzo williamsas laisvas.
2022-05-22
+16
Atsakyti
Netruksim sužinoti ar iš klaidu bus bent kiek pasimokyta, jei komandoje nebus išsprestas Kalniečio/Cavannaugh kontraktu nutraukimas, bus susigražintas Dimša bei įvyks pasipildymas Žukausku ar Olisevičium, vadinasi klubas ir toliau eis tuo pačiu keliu. Komandoje likti turi tik Lekavičius, Ulanovas ir Milaknis, jei pavyktu pasirašyt sutartį su Kalaitzakiu ir iš Estudiantes išpirkt D. Giedraičio kontrakta, tada matytume gera komandos komplektavimo pradžia. Na o pagrindiniai vasaros taikiniai turi but pg/sg pozicijoje tobuliausia būtu C.Homesley ir Grigonis.
2022-05-22
-11
Atsakyti
sutinku
2022-05-22
-3
Atsakyti
niekas nesitikijo pandemijos ji ivykoko niekas nesitikijo karo europoje jis ivyko niekas nestikejo zalgirio ne finale tai ivyko toks gyvenimas nera nieko amzino bet gyvenimas tesiasi baigesi pandemija baigsis karas ir zalgiris grys ten kur buvo tiek daug metu be juodo nebus balto tad maziau kritikuokit ir izeidinekite cia tik sportas ne pasaulio pabaiga
2022-05-22
-6
Atsakyti
buvau Senukuose, neberandu kibiru, visi su pramustais dugnais🤔
2022-05-22
+32
Atsakyti
Ž+ŠJ =+ Ž+PM=- Elementari matemati , atspindinti , kas renka žaidėjus. Manau šiuo metu PM Žalgiriui yra blogiau, nei Vladimiras Romanovas.
2022-05-22
+1
Atsakyti
aha tikrai blogiau nes Romanovas i skola zaidejus pasirasydavo o Motiejunas su tvaria financine sistema
2022-05-22
+13
Atsakyti

Komentuoti

Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.