Lukas Katilius
BasketNews žurnalistas
2022-05-27 09:33

Vilniaus „Rytas“ išlaukė savo šanso laimėti „Betsafe-LKL“ trofėjų, bet kad tai taptų realybe, reikia spręsti bėdą po krepšiu.

Sostinės klubas 68:77 namuose pralaimėjo Panevėžio „Lietkabeliui“ ir jau pirmajame finalo mače iššvaistė tai, ko siekė visą sezoną – namų aikštės pranašumą.

Ivanas Buva šį sezoną visuose frontuose buvo „Ryto“ lyderis, nešęs neįtikėtiną naudą puolime („Betsafe-LKL“ vid. 16,8 tšk., KMT – 17,3, Čempionų lyga – 14,9). Kroatas reguliariojo sezono pabaigoje sulaukė ir įvertinimo, kai buvo pripažintas „Betsafe-LKL“ MVP.

Fotogalerija

Tačiau taškai yra it dviašmenis kardas. Iš vienos pusės, Buva yra labai talentingas puolime, bet pirmasis finalo serijos mačas parodė, kad centrui primygtinai reikia dirbti dėl komandos ir gynyboje. Dar blogiau, kai Buva nesugeba būti naudingas nė vienoje aikštės pusėje.

31-erių vidurio puolėjas mače su „Lietkabeliu“ sužaidė 15 minučių, per kurias įmetė 9 taškus (2/4 dvit., 0/2 trit., 5/8 baudų), atkovojo ir prarado po 2 kamuolius, atliko 2 rezultatyvius perdavimus, išprovokavo 5 ir pats padarė 2 pražangas bei surinko 7 naudingumo balus.

Iš pirmo žvilgsnio, statistika nėra nei bloga, nei labai gera. Tačiau skaičiuose neatsispindi, kiek kartų Buva buvo per lėtas gynyboje, kiek energijos eikvojo bereikšmiams ginčams su teisėjais ar priėmė blogą sprendimą puolime.

Buva į aikštę žengė likus 6 minutėms iki pirmojo kėlinio pabaigos. Evaldas Kairys ir kiti 4 vyrukai iki tol davė puikų startą „Rytui“ – 12:0. Pirmieji ženklai su Buva irgi apie blogus dalykus nesignalizavo, nes vilniečiai buvo ir dar labiau padidinę savo pranašumą (19:4).

Netrukus visą „Ryto“ euforiją gesinti ėmėsi Dovydas Giedraitis, Panagiotis Kalaitzakis ir Nikola Radičevičius. Pastaroji trijulė ardė Buvos ginamą baudos aikštelę prasiveržimais, inicijavo spurtą 11:2 ir „Lietkabelis“ per mažiau nei pusę kėlinio išlipo iš duobės (15:21).

Antrojo kėlinio pradžioje Buva kelias minutes pailsėjo ir išėjo antram bandymui prieš Gabrielių Maldūną. Šįkart kroatas pasižymėjo keistu sprendimu, kai 14 atakos sekundę sugalvojo mesti tritaškį po pirmos užtvaros, gavęs kamuolį iš Kennetho Smitho.

Dar už minutės Maldūnas ne tik sėkmingai apsigynė prieš nugara į krepšį žaidžiantį Buvą, bet kol kroatas ginčijosi su teisėjais, sugebėjo nulėkti į kitą aikštės pusę ir visiškai netrukdomas įrideno dvitaškį (28:33). Savo žaidimo gijas užčiuopę panevėžiečiai jau iki pertraukos atstatė pusiausvyrą (36:36).

Žinoma, Buva yra vienas jų lyderių, bet žaidimo planą ruošėme ne gynybai prieš vieną žaidėją, – savo gynybos idėją aiškino „Lietkabelio“ treneris Nenadas Čanakas. – Turėjome nugalėti „Rytą“, ne Buvą.

Po pertraukos Buva turėjo pirmąją penkių minučių atkarpą, kurios metu prametė dvitaškį, prasižengė po sykį puolime ir gynyboje ir vėl sėdo ant suolo. Iki trečiojo kėlinio pabaigos likus minutei, Buva sugrįžo ir pasižymėjo 2 taikliomis baudomis ir dar viena porcija negatyvumo – nepriimta pozicija po krepšiu prieš Maldūną, pastarojo išplėštas kamuolys Buvai iš rankų ir taiklus dvitaškis į „Ryto“ krepšį.

Ivano Buvos vargai finalo starte:

Trečiojo kėlinio pabaigoje „Rytas“ ir pralaimėjo rungtynes – po Kristupo Žemaičio tritaškio deficitas išaugo iki dviženklio (53:63). Ketvirtajame kėlinyje Buva į aikštę nebežengė, bet ir kitų variantų savo žaidime vilniečiai pasiūlyti negalėjo.

Buva dominavo ne tik LKL reguliariajame sezone, bet ir ketvirtfinalio serijoje prieš Alytaus „Dzūkiją“, kuomet rinko po 17,5 taško ir 23 naudingumo balus.

Nuo pusfinalio etapo Buva pasikeitė – per penkerias rungtynes jis daugiausiai įsirašė 11 naudingumo balų, o jo šių mačų vidurkiai siekia 10,6 taško ir 8,4 naudingumo balo.

Kaip taip gali nutikti, kad „Rytas“ pirmąsias 4 minutes skrajoja padebesiais ir 12:0 smaugia varžovus, o likusią mačo dalį „Lietkabelis“ stabiliai gerina savo poziciją? Pirmiausia akys turi krypti į MVP, kurio kūno kalba ir žaidimas neatrodo finalo lygmenyje.

Ne pirmas kartas, – paklaustas, ar Buva pats save išsiėmėiš rungtynių, atsakė „Ryto“ treneris Giedrius Žibėnas. – Ivanas nori laimėti, kaip ir mes visi. Jis sužais kitas rungtynes žymiai geriau.

Pagrindinis skirtumas šiose rungtynėse buvo kova, – pridėjo Žibėnas. – Vėl tie kamuoliai 50 ant 50. Mums vienuolika kartų tiesiog išplėšė kamuolį iš rankų. Legaliai, vienuolika kartų. Ir tai yra finalas, kuriame viskas ir yra apie tai – kas kam išplėš kamuolį iš rankų. „Lietkabelio“ vyrai buvo stipresni šiose smulkmenose.“

Beje, Čanakas gan gudriai panaudojo turimą rotaciją, kai iškrito Kaspars Berzinš. Kaip minėta, Maldūnas visas rungtynes ėmėsi stabdyti Buvą, o Džordže Gagičius buvo labai efektyviai išnaudojamas puolime.

Dar serijoje su „Žalgiriu“ dominavęs serbas yra nusiteikęs bausti ir „Rytą“, kuriam per 23 minutes atseikėjo 15 taškų (5/5 dvit., 5/6 baudų), atkovojo 5 kamuolius ir sukaupė 25 naudingumo balus.

Esame pajėgūs sustabdyti bet kurį žaidėją, bet reikia darbą daryti geriau, – apie gynybą prieš Gagičių atsiliepė Žibėnas. – Turime dvi skirtingas gynybos sistemas prieš jį su atskirais žaidėjais. Turime tose sistemose būti geri, nes nė viena iš jų nėra mums nauja, mes žaidžiame 10 mėnesių. Tokiu sezono metu turime išpildyti geriau. Finale kiekviename aikštelės milimetre vyksta kova, Gagičius norės priimti kamuolį kuo arčiau krepšio, mes turime versti jį priimti kuo toliau. Kas laimės kiekvieno milimetro kovą, tas ir laimės finalą.

Taip pat „Lietkabelis“ nuo suolo pašaukė kelis naujus variantus. Pusfinalyje po 1 minutę gavę Karolis Giedraitis ir Grantas Vasiliauskas šįsyk kartu sudėjus sulaukė 7,5 min., kurios gali tapti kertinėmis ilgoje finalo serijoje.

Panevėžiečiai nuo pat atkrintamųjų starto po aikštę laksto vedini noro, nors galimybės turėtų diktuoti ką kita. Radičevičius nuo pat KMT pusfinalyje patirtos traumos eina ir žaidžia, nors pakilęs po kiekvieno skaudesnio epizodo ima šlubčioti. Tokia pati situacija ir su Gagičiumi, kuris susižeidė pusfinalyje su „Žalgiriu“.

Spaudos konferencija:

Dar skaudesnė galėjo būti kapitono Vytenio Lipkevičiaus netektis. Puolėjas patyrė kojos traumą ketvirtajame pusfinalio mače ir turėjo magnetinio rezonanso tyrimą. Vis tik noras su „Lietkabeliu“ iškovoti pirmąjį „Betsafe-LKL“ titulą dabar Vyteniui rūpi labiau.

Jeigu žaidžiau, tai reiškia, kad nėra taip blogai, – sakė 11 taškų, 5 atkovotus bei 4 perimtus kamuolius ir 20 naudingumo balų surinkęs Lipkevičius. – Galėtų būti geriau. Tokia sezono stadija, kad to noro daug ir važiuoji per tą norą. Tas pasekmes vasarą reikės gydytis.

Jei vilniečiams buvo sunku išlaikyti gerą žaidimą 40 minučių prie savų sirgalių, tai lengvesnio gyvenimo „Cido“ arenoje nereikėtų tikėtis.

Kauno „Žalgiris“ keturis kartus šį sezoną lankėsi Panevėžyje ir vos kartą ištrūko su pergale, kuri buvo nereikšmingiausiu momentu – reguliariojo sezono pradžioje.

Be to, Aukštaitiją nuleidę galvas paliko ir tokie Europos taurės klubai kaip Belgrado „Partizan“, Badalonos „Joventut“, Paryžiaus „Metropolitans 92“, Andoros „MoraBanc“.

Tas pats „Rytas“ sausį nudegė „Lietkabelio“ teritorijoje, bet parodė ir kitą savo pusę, kai balandį laimėjo svarbų mūšį besivaržant dėl reguliariojo sezono nugalėtojo titulo. Apskritai „Cido“ arenoje šį sezoną „Betsafe-LKL“ rungtynes sugebėjo laimėti trys išvykos klubai: „Rytas“, „Žalgiris“ ir „Pieno žvaigždės“, kurios panevėžiečius prigavo iškart po Europos taurės aštuntfinalio mačo.

„Nenoriu daug komentuoti, tik laikas parodys, – apie namų aikštelės svarbą sakė Žibėnas. – Į Panevėžį mes važiuojame laimėti.“

Serijoje su „Rytu“ visuomet bus svarbiausi tie patys dalykai – atlaikyti jų fiziškumą, neduoti jiems iš klaidų bėgti į greitą puolimą bei atkovoti kamuoliai puolime, ką jie visą sezoną gerai daro. Šiuos dalykus pristabdžius, viskas yra mūsų rankose“, – apie laukiantį sekmadienio mačą kalbėjo Lipkevičius.

Įdomiausi komentarai po pirmųjų „Betsafe-LKL“ finalo rungtynių:

TM
visi suprantam, kad silpnas finalas, bet fainai kai nuoseklus darbas metai is metu atsiperka, labai linkiu kabeliui aukso
2022-05-27
+2
Kaip nervuoja tas, tapęs madingu, išsireiškimas "turi deficitą". Juk taip paprasta pasakyti "atsilieka". Bet ne! 😞
2022-05-27
+13
Šiemet matosi ,kad lietkabelis yra geriausia LKL komanda. Taip pasiseka kartą per 10 metų, nes biudžetas mažas. Bet po sezono iš pagrindo nieko neliks ir, kaip toliau klostysis neaišku. Gauti Oreliką už tokią mažą sumą arba tūrėti Dovydą už tokius juokingus pinigus, tai tiesiog atsitiktinumas. Pagrindinių žaidėjų vertė yra mažiausiai x2-x3 kartus.
2022-05-27
-3
Buva tik puolime gali kažką duoti, o gynyboje išvis prastas, vakar matėsi, kad žaidėjas visiškai be noro, tai išvis kam tokį reikėjo pasilikti? sunku suprasti. Rytas neturi žaidėjo galinčio kurti žaidima, su pagarba bet Speedy nemanau, kad žaidėjas galintis labai kurti žaidimą. Kai kurie žaidėjai labai pervertinti. Ta talento stoka, ir neleidžia Rytui kilti kažkur tarptautiniuose turnyruose. Galima žvilgtelti į sudėti gynėjai: Ar nors vienas kils į aukštesnį lygį. Ne. Nė Speedy, nė Marginis, nė Girdžiūnas, nė Karinauskas. Prie gero trenerio žaidėjai gali atsiskleisti. Bet ne prie Žibėno, jaunas treneris, bet jo filosofija krepšinio dar skurdi.