Deginanti LKL finalo atmosfera Vilniuje

Lukas Malinauskas
BasketNews žurnalistas
2022-06-02 11:39

Atvykusi lietaus vėsinta publika „Jeep“ arenoje užkūrė atmosferą, kurioje svilo LKL finalo dalyviai. 

Trečiose serijos rungtynėse tarp Vilniaus „Ryto“ ir Panevėžio „Lietkabelio“ krepšinis nuo mačo vidurio dalinai nuėjo į antrą planą.

Susirinkusieji sunkiai galėjo suvokti, kas įvyko ant parketo antrojo kėlinio pabaigoje, kada Nenado Čanako diskvalifikacija iš rungtynių vos nevirto masiniu apsistumdymu.

Audringa atmosfera abiejų komandų atstovus vedė iš pusiausvyros. Emocijos atvirai ėmė kunkuliuoti nuo antrojo ketvirčio vidurio. 

Kaspars Berzinš atakuodamas Evaldą Kairį per 28 sekundes užsidirbo tris pražangas. Paskutinė jų buvo nesportinė, kai stumdamas „Ryto“ centrą į nugarą latvis dar alkūne trinktelėjo į galvą. 

Kairys parkrito ant parketo, o nuo kėdės pašokęs Žibėnas pasileido į emocijas ir apeliavo į epizodą po „Lietkabelio“ krepšiu. „Ryto“ strategas liejo pyktį dviem sugniaužtais kumščiais teisėjams rodydamas diskvalifikacijos ženklą.

Berzinš tarpusavio dvikovose su „Rytu“ jau buvo pasižymėjęs. Sezono pradžioje po kontakto su latviu Tanneris Leissneris patyrė dešinio skruostikaulio ir smilkinkaulio lūžius.

Amerikietis dėl traumos nežaidė du mėnesius ir iki šiol rungtyniauja su apsaugine veido kauke. Puolėjas vis dar dėvi ją dėl savisaugos.

„Kiek gali tęstis Kaspars Berzinš ir jo alkūnės? Viskas prasidėjo nuo to, – spaudos konferencijoje kalbėjo Žibėnas. – Mes jau netekome vieno žaidėjo ir tos alkūnės tęsiasi toliau. Teisėjų klausiau, ar jie žino, kodėl Tanneris Leissneris dėvi veido apsaugą.

Lyg žino. Visi lyg viską žino, bet tai paprasčiausiai tęsiasi.“

Arbitrai peržiūrėjo epizodą ir priėmė sprendimą dėl nesportinės pražangos.

Epizodas tarp Leissnerio ir Berzinio:

„Lietkabeliui“ 15-ą minutę atsiliekant dvigubai 18:36, panevėžiečių žvilgsniai dažnai ėmė krypti į rungtynėse dirbusią teisėjų brigadą, kurią sudarė Saulius Račys, Artūras Šukys ir Tomas Jasevičius.

Išskirtiniai dėmesio centre atsidūrė Račys, užfiksavęs kelis „Lietkabeliui“ nepalankius švilpukus.

Patogią poziciją užsiėmęs Gytis Radzevičius nusiėmė kamuolį puolime ir atliko metimą iš po krepšio. Iš nugaros priėjęs Džordže Gagičius davė kontaktą „Ryto“ puolėjui, kamuoliui skrodžiant tinklelį Račys fiksavo pražangą ir serbas pratrūko. 

„Lietkabelio“ centras įnirtingai pribėgo prie nuo šoninės linijos sprendimą priėmusio arbitro. Artūras Šukys skyrė techninę pražangą įsiplieskusiam Gagičiui, kurį nuo teisėjų bandė laikyti Gediminas Orelikas. 

„Čia tiesiog yra psichologija ir žmogiškumas, – televizinio eterio metu sakė krepšininkas Martynas Gecevičius, tiesiogiai komentavęs rungtynes. – Pradeda žaisti žmogiškumas ir psichologija. Atrodo, rungtynės neina, tada bandai ieškoti kaltų, nors pats pjauni grybą, o bandai išsilieti ir ieškoti aplinkinių, kurie tau tarsi trukdo ar nepadeda. Kai kurie žaidėjai kraipo galvas, pyksta ant teisėjų, bet kai tu atsilieki 20 taškų finale antrojo kėlinio viduryje, tiesiog reikėtų žaisti ir žaidimu sugrįžti į rungtynes.“

Iškart po to Račys „Ryto“ aikštės pusėje švilpė „Lietkabeliui“ pražangą puolime. Vytenis Lipkevičius prakirtinėjo palei galinę liniją ir mosavo dešine ranka, o Gagičius statė savo galingą kūną siekdamas atkirsti Tannerį Leissnerį.

Gagičius ironiškai šypsojosi, replikas laidė Orelikas, kuris eidamas į minutės pertraukėlę dar ir numojo ranka. Kiekvieną „Lietkabelio“ atstovų akistatą su teisėjais ošianti „Jeep“ arena lydėjo audringomis reakcijomis.

2,614 žiūrovų auditorija šioje arenoje – kur kas arčiau veiksmo centro nei „Avia Solutions Group“ arenoje, kur vyko pirmasis finalo serijos mačas. Šį kartą vieta buvo pakeista dėl didžiosios arenos užimtumo.

„Sunkiau (žaisti „Jeep“ arenoje), – arenų skirtumą pripažino Žemaitis. – Tai yra mažesnė, labiau suspausta arena, labiau triukšmas girdisi ir „Rytas“ jaučiasi čia geriau žaisdami. Nesumeluosiu, kad ASG arenoje kiek lengviau žaisti. Bet tai nėra pasiteisinimas, negalime taip tragiškai atrodyti.“

Speedy Smithui surinkus penkis taškus iš eilės, „Ryto“ pranašumas 18-ą minutę siekė net 46:20 prieš kapituliuojantį „Lietkabelį“.

Pakeistas Orelikas nepaleido pykčio ir ant suolo, nuo kurio liejo tulžį ant Račio. Teisėjas nebetvėrė ir skyrė techninę pražangą „Lietkabelio“ suoleliui.

Čanakas praleido momentą ir su nuostaba stebėjo Račio gestą. Panevėžiečių strategas galvojo pats gavęs techninę pražangą, nes dar rungtynių pradžioje buvo įspėtas. 

Atsisukęs į asistentus gavo paaiškinimą, kad techninė pražanga – suoleliui. Čanakas įtūžo ir staigiai prisistatė prie Oreliko, kuris replikavo atgal. Treneris dar labiau įsiuto ir mosavo rankomis, susikaupusį pyktį liejo spyriu į LED ekranus.

Galiausiai Čanako emocijos viršų paėmė, kada puolime judesius atlikinėjęs Arnas Butkevičius alkūne trinktelėjo Dovydui Giedraičiui į smakrą. Gynėjas po stuktelėjimo suklupo ant parketo, šalia buvę teisėjai Saulius Račys ir Tomas Jasevičius nefiksavo taisyklių pažeidimo.

Po penkių sekundžių Butkevičius viduryje aikštės išmušė Lipkevičiui kamuolį iš rankų ir pats praleido smūgį iš „Lietkabelio“ puolėjo.

Giedraičiui tebesėdint ant parketo Radzevičius įkrovė iš viršaus demonstratyviai užsidėjęs ranką ant galvos. Arbitrai įvykių sukūryje nužvelgė „Lietkabelio“ žaidėją, bet rungtynes sustabdė tik po „Ryto“ taškų.

„Esu pakeliavęs per kitas šalis ir galiu pasakyti, kad kai grįžęs pamatai tuos teisėjus, tai yra pasaka, – apie Lietuvos teisėjų darbą kalbėjo Žibėnas. – Turime tiek Eurolygos teisėjų. Po rungtynių suskaičiuojame jų 3-4 klaidas. Ar tai yra daug?“

„Ką jūs siūlote Gyčiui Radzevičiui, per finalą pabėgusiam į greitą puolimą? – klausė „Ryto“ strategas. – Kaip futbole išspirti kamuolį į šoninę liniją? Tai bus sąžiningas žaidimas ar kaip? Mes perėmėme kamuolį, mes užbaigėme. Teisėjas turi teisę sustabdyti, teisėjas nesustabdė.“

Čanakas puolė šalia šoninės linijos dirbusį Račį, kuris skyrė techninę pražangą. „Lietkabelio“ trenerį ramino asistentas Laimonas Eglinskas, bet pamatęs kraują ant Giedraičio smakro, Serbijos specialistas vedė žaidėją pasirodyti teisėjams.

Už replikas Čanakas tuoj pat buvo nubaustas ir antrąja technine, lėmusia išvarymą. 

Giedrius Žibėnas stebėjo įvykius šalia „Ryto“ suolo, ant liemens susidėjęs rankas. Čanakas praeidamas pečiu kliudė varžovų specialistą, kuris vaizdingai krito į saviškių rankas. 

„Jeigu treneris taip su pečiu praeitų pro teisėją? Nuo kada treneris gali šitaip praeidinėti pro trenerį?“ – klausimus spaudos konferencijoje kėlė Žibėnas.

„Nepastūmiau jo. Ėjau savo keliu. Ar matėte, kad stūmiau jį? Tai nebuvo stūmimas, – fizinį kontaktą su Žibėnu komentavo Čanakas. – Nesididžiuoju tuo, bet čia esu aš. Tai mano natūrali reakcija. Nesu aktorius, nekrentu specialiai. Esu tiesmukas vyrukas ir galima pamatyti, kaip aš jaučiuosi. Jie negali nesušvilpti pražangos Giedraičiui, kuris sugėrė alkūnę, jam bėgo kraujas. Dvi kitos situacijos taip pat atsisuko prieš mus. Reagavau tik į vieną iš jų.“

„Lietkabelio“ vyr. treneris atsisukęs paplojo Žibėnui, o prieš nusukant į koridorių, jį pasitiko įsiaudrinęs Darius Gudelis. Vienas iš „Ryto“ savininkų įsisiautėjo ir rėkė vienas kitam su Čanaku į veidą.

Paskui „Lietkabelio“ lyderį bėgo tautietis Džordže Gagičius, kurį sulaikė šalia buvę krepšininkai.

Gudelį atskyrė „Ryto“ sporto direktorius Donatas Zavackas.

„Nežinau, nesuprantu lietuviškai“, – paklaustas, ką rėkė Gudelis, atsakė Čanakas.

„Kai jis išeidinėjo iš arenos, angliškai jo paklausiau, ar normalu taip elgtis su mūsų treneriu? – portalas delfi.lt citavo Gudelį. – Pasakiau, jog tai nepagarba.“ 

Įvykio pradžioje figūravo Arnas Butkevičius, kuris turėjo, ką pasakyti dėl Giedraičio teisėjams apeliavusiam Čanakui.

„Viskas prasidėjo nuo to, kad žaisdamas nugara į krepšį pataikiau Dovydui Giedraičiui į smakrą, – komentavo Butkevičius, gavęs techninę nuobaudą. – Po penkių sekundžių išmušiau Lipkevičiui kamuolį ir jis man pataikė į kaktą. Mačiau, kad treneris Čanakas stipriai reaguoja ir norėjau pasakyti, kad teisėjai nepamatė nei to, nei kito epizodo. Tačiau treneris buvo emocingas ir mano žodžiai jam nepadėjo. Kaip supratau, tai buvo įvertinta kaip mano provokacija.“

Kodėl teisėjai nestabdė rungtynių suklupus Giedraičiui?

„Kiek girdėjau, Tomas Jasevičius (teisėjas – aut. past.) sakė, kad ten neturėjo būti nesportinės pražangos, nes nebuvo pažeista cilindro taisyklė, – spaudos konferencijoje sakė Kristupas Žemaitis. – Tačiau buvo emocijų, mes atsilikinėjome ir gali pasirodyti teisėjų sprendimai blogi. Gal pažiūrėjus vaizdo medžiagą viskas atrodys gerai.

Atrodė, kad prieš Dovydą turėjo būti pražanga puolime, peržiūrėjus ir nesportinė. Po to, kai turėjome greitą ataką, man pasirodė, kad prieš Lipkevičių buvo pražanga ir nieko nesušvilpė, gavome dėjimą. Tiesiog burbulas kilo, kilo ir sprogo.“

Po ilgosios pertraukos prie suolo grįžęs Giedrius Žibėnas sirgalių buvo palydėtas asmenine skanduote, o „Ryto“ krepšininkai – audringomis ovacijomis. Tuo metu į aikštę žengiantys „Lietkabelio“ atstovai pasitikti švilpimu.

Neįtikėtinas emocijų proveržis ir fizinis dviejų trenerių kontaktas tapo neeiliniu įvykiu Lietuvos krepšinyje. Epizodo įrašas sparčiai plinta socialinėje erdvėje ir kelia emocijas krepšinio bendruomenėje. 

Kritiniu metu išryškėjo arenoje dirbusios apsaugos nekompetencija, kai per Čanako ir Gudelio konfliktą visiškai šalia buvęs apsaugos darbuotojas stovėjo susidėjęs rankas ir nereagavo. 

Po incidento aplink aikštę apsauga buvo suaktyvinta – per pertraukėles ant parketo, o po jų – šalia budėjo bent keli apsauginiai.

Tačiau pro akis praleistas liko incidentas tribūnoje, kur sirgaliai provokavo „Lietkabelio“ žaidėjus. Vienas fanų iškišęs galvą virš skiriamojo stiklo laidė replikas, vėliau mosavo rankomis.

Gabrielius Maldūnas nebesusitvardė, kai pamatė, jog konflikte atsidūrė jo artimasis. Krepšininkas įsiuto, pasilipo ant kėdės ir pakilo virš apsauginio stiklo. Komandos draugai ir „Lietkabelio“ personalas staigiai sulaikė saviškį.

Panevėžio komandos krepšininkas po rungtynių viešai kreipėsi į LKL.

„Prašau užtikrinti apsaugą rungtynių metu, kad niekas nedėtų rankų ant mano šeimos narių“, – piktinosi Maldūnas.

Deginanti atmosfera „Jeep“ arenoje temdė šaltą protą. Arenos užpildymo perviršis – sėdimų vietų yra mažiau nei 2,5 tūkst., o susirinko 2,614 žiūrovai – kėlė karščio ir saugumo rizikas.

„Rytas“ reiškia norą tęsti finalo kovas „Jeep“, o ne „Avia Solutions Group“ arenoje, kur pirmajame mače susirinko virš 6 tūkst. žiūrovų, bet vilniečiai klupo.

„Fanai buvo nuostabūs, su savo emocija jie įnešė mus į rungtynes nuo pat apšilimo, – trečiadienį teigė Butkevičius. – Pasinaudojome ta gera energija ir laimėjome rungtynes.“

Dukart paeiliui „Lietkabelį“ nugalėjęs „Rytas“ dabar įpusėjo savo kelionę LKL čempiono titulo link (2-1). Ketvirtosios serijos rungtynės – šeštadienį nuo 17.20 val. „Cido“ arenoje.

„Manau, kad lemiamos rungtynės bus Panevėžyje, o po Panevėžio bus lemiamos rungtynės Vilniuje, – komentavo Žibėnas. – Mes tiesiog taip žiūrime į kiekvienas rungtynes, nes toks tas finalas – kiekvienas žingsnis yra sunkus. Žinau, kad nebus lengva Panevėžyje.“Rodyti komentarus

Galėtu susiimti lietkabelio vyrai ir parodyti kur statybininku vieta! :)
2022-06-02
-1
Atsakyti
apie teiseju kliurkas ne murmur. o juk butent skirtingas epizodu traktavimas ir ismuse is veziu kabeli
2022-06-02
+9
Atsakyti
Išsiblaivius ir ryte atsikėlus manau nei ryto nei lietkabelio komanda nesijaučia smagiai už parodytas emocijas. Net matos iš Čanako interviu, kad gal kiek ir gėda jam už tai kaip sureagavo į viską. Tikiu, kad ir šeštadienį rankas vienas kitam paspaus, nebent vėl bus tokių cirkų kaip buvo dabar :D
2022-06-02
+10
Atsakyti
Jei ta zibena peciu biski pastume canakas ir tas atsoko kaip masinos nudauztas,tai viska pasako,kas zibeno seimoje nesioja stringus,o kas turi buti seimos galva ir nesioti Dildo
2022-06-02
-41
Atsakyti
nu taip visokie krasnūchos gezai su nakolkem pasodinti šalia žaidėjų suolelio. Tai bent gražus organizuotas krepšinio spektaklis. Serialas rimti reikalai.
2022-06-02
-33
Atsakyti

Komentuoti

Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.