Auksinis „Ryto“ šansas, kurio Vilnius laukė 12 metų

Gustavas Klikna
BasketNews žurnalistas
2022-06-05 15:56

2010-ieji. Gegužės 24-oji. „Siemens“ arena. Aidi finalinė sirena, skelbianti Vilniaus „Lietuvos ryto“ triumfą prieš Kauno „Žalgirį“ Lietuvos krepšinio lygos finale. Tuometinis klubo vadovas Jonas Vainauskas užšoka ant kapitono Stepono Babrausko. Du susikibę vyrai, apimti džiaugsmo griūva ant parketo, netrukus į viršų mėtomas Rimas Kurtinaitis, per pusantrų metų atvedęs klubą į šešis titulus.

Tai buvo šlovingos „Lietuvos ryto“ eros pabaiga. Nuo 2005-ųjų iki 2010-ųjų vilniečiai iškovojo 10 titulų, tarp kurių buvo dvi Europos taurės (2005 m., 2009 m.) ir trys LKL čempionų taurės (2006 m., 2009 m., 2010 m.). 2010-ųjų triumfas LKL buvo paskutinis klubo istorijoje.

Kiek seniai vilniečiai laukia sugrįžtančios LKL taurės, iškalbingai apibūdina šie faktai: 2010-aisiais „Lietuvos ryte“ žaidė 18-metis Jonas Valančiūnas, dabartinis klubo sporto direktorius Donatas Zavackas buvo savo pike, karjerą Vilniuje pradėjo Kurtinaičio „meška“ pravardžiuotas Aronas Baynesas, o „Žalgirį“ valdė Vladimiras Romanovas.

Po antrojo paeiliui LKL čempionų titulo prasidėjo griūtis. Viena iš priežasčių – tais pačiais metais po triumfo klube nebeliko dviejų itin svarbių žmonių – „Lietuvos rytui“ vadovavusio Jono Vainausko ir Kurtinaičio, kurie iki šiol laikomi skambiausių vilniečių pergalių simboliais.

Nuo 2010-ųjų iki 2022-ųjų sostinės klubas iškovojo du trofėjus – 2016 m. ir 2019 m. triumfuota Karaliaus Mindaugo taurėje (KMT). Euforija, po šių pergalių kilusi „Siemens“ arenoje, leido suprasti, kiek stipriai Vilnius pasiilgo pergalių.

12 metų „Ryto“ sirgaliai sezoną pasitikdavo su didžiuliais lūkesčiais ir dažniausiai pabaigdavo nusivylimu. Vilniečiai jau 9 metus sostinėje nematė Eurolygos, kituose – žemesnio lygio turnyruose – pergalėmis klubas taip pat nelepino, o vietiniame fronte šansus kažką nuveikti galutinai nuslopino vėl ant kojų atsistojęs „Žalgiris“, kuris su Šaru nukeliavo iki Eurolygos finalo ketverto ir aukštą lygį laikė visos Jasikevičiaus eros metu.

Nesibaigiantys pralaimėjimai, besikeičiantys treneriai bei intrigos klube vis siaurino „Ryto“ gerbėjų ratą ir dabar, praėjus 12 metų, liko patys ištikimiausi, kuriems klubas šį sezoną padovanojo daug džiaugsmo. Gali padovanoti ir dar daugiau. Trūksta vos vieno žingsnio.

Tačiau apie viską nuo pradžių. Kad komanda pradėtų kilti, reikėjo atsidurti žemiausiame taške. Prieš 2020-2021 m. sezoną vilniečiai Dainių Adomaitį pakeitė Donaldu Kairiu, kuris į savo štabą pasikvietė iki tol Indonezijoje dirbusį Giedrių Žibėną.

Nors klubas, kaip ir visuomet, turėjo užsibrėžęs ambicingų tikslų, „Rytas“ nepateko į FIBA Čempionų lygos „Top 16“ etapą, o vėliau sekė dar vienas fiasko – vilniečiai atsakomajame KMT ketvirtfinalio mače Vilniuje buvo sumindyti Utenos „Juventus“ (78:105) klubo. Po šio mačo Kairys buvo atleistas.

Ir taip „Rytas“ nusprendė išbandyti Žibėną – nieko neįrodžiusį, jauną trenerį, kurį įmetė į žemiausiame taške esančią ekipą, nors šis dar prieš pusmetį stovėjo už Bandungo „Prawira“ klubo vairo. Nuo Indonezijos iki vieno pajėgiausių Lietuvos klubų. Neblogas šuolis, tiesa?

Ko gero niekas netikėjo, kad Žibėnas su tokiu iššūkiu susitvarkys taip, kaip tai padarė strategas. Jo pirmasis, kaip vyr. trenerio, sezonas Vilniuje prasidėjo 14 pergalių iš eilės serija ir užsibaigė paskutiniu įvykdytu sezono tikslu – pasiektu LKL finalu, kuriame vilniečiai sausai 0-3 pralaimėjo „Žalgiriui“.

Ir vadovybė Žibėnu patikėjo dar kartą. Klubas pratęsė su specialistu sutartį 2021-2022 m. sezonui dar prieš pusfinalį su Panevėžio „Lietkabeliu“ bei šis po sėkmingų LKL atkrintamųjų kibo į darbus. Tai buvo pirmasis sezonas, kuomet strategas turėjo galimybę suburti sudėtį pagal savo filosofiją, nes prieš tai treniravo Kairio burtą komandą.

Tikėjimas pasiteisino. Nors FIBA Čempionų lygoje vilniečiams kalnų nuversti nepavyko, o kova dėl KMT trofėjaus Vilniuje baigta pralaimėjimu „Lietkabeliui“ pusfinalyje, LKL čempionate „Rytas“ buvo stabiliausia komanda.

Nuotr. LKL

Vilniečiai reguliariajame sezone iškovojo 26 pergales, patyrė vos 4 pralaimėjimus, du kartus iš trijų nukovė „Žalgirį“ ir triumfavo reguliariajame sezone, užsitikrindami namų aikštelės pranašumą visose LKL atkrintamųjų serijose, kuris jau pirmajame finalo mače buvo prarastas.

„Rytas“ finalą atidarė pralaimėjimu „Lietkabeliui“ ASG arenoje (68:77), ir negana to, dėl ligos prarado lygos MVP Ivaną Buvą, tačiau būtent Žibėnas sugebėjo mobilizuoti komandą. Mobilizuoti taip, kad ji be savo lyderio atrodytų dar geriau.

Likęs be kroato, „Rytas“ pamiršo klampias pozicines atakas ir pradėjo bėgti, o antrajame bei trečiajame mače „Lietkabeliui“ nepaliko jokių šansų – pasiektos triuškinančios pergalės tiek išvykoje (88:66), tiek namuose „Jeep“ arenoje (85:63), kur nugriaudėjo tikra emocijų bomba.

Trečiadienio mače antrojo kėlinio pabaigoje netrūko aistrų. Nenadas Čanakas, eidamas link rūbinės, kliudė Žibėną, o netrukus kilo masinis susistumdymas. Turėjo įsikišti ir apsaugos darbuotojai, o į konfliktą buvo įsitraukęs ir „Ryto“ dalininkas Darius Gudelis. Tačiau užtikrintai pirmavę vilniečiai susitvardė ir jokių nuobaudų neužsidirbo bei išlaikę koncentraciją užtikrintai nužygiavo į pergalę.

Šaltų nervų vilniečiai išliko ir Panevėžyje, kuomet „Cido“ arenoje juos pasitiko kaip niekad priešiška minia. Šalia „Ryto“ atsarginių žaidėjų suolelio per kiekvieną minutės pertraukėlę buvo iškeltas plakatas, kuriame Žibėnas pavaizduotas su oskaru, „Ryto“ nariai buvo akinami lazeriu, tačiau nei žaidėjai, nei treneris nereagavo.

Po pertraukos užsikirtęs „Rytas“ likus 2 minutėms turėjo 7 taškų deficitą (69:76), bet vėl parodė šaltą protą: po keturių taškų iš eilės priartėjo iki vieno metimo (73:76), o likus 34 sekundėms Luko Ulecko tritaškis nukirpo deficitą iki minimumo (76:77).

Kitoje atakoje Orelikas prarado kamuolį, o į priekį nuskubėjęs Butkevičius likus 12 sek. dėjimu išvedė „Rytą“ į priekį (78:77).

Paskutinė „Lietkabelio“ ataka nebuvo tiksli ir vilniečiai atsidūrė per žingsnį nuo čempionų titulo.

Jeigu sezono eigoje buvo galima išvysti psichologiškai subyrantį „Rytą“, kuris, įkritęs į duobę, atiduoda rungtynes, tai pergalė šeštadienį Panevėžyje parodė, jog komanda užaugo. Užaugo tada, kada to labiausiai reikia.

„Laimėti tokias finalo rungtynes... Reiškia, kad kažką turime, – apie psichologinį kietumą kalbėjo kapitonas Arnas Butkevičius.

12 taškų, 5 atkovotus kamuolius, 5 rezultatyvius perdavimus ir 20 naudingumo balų surinkęs Butkevičius taip pat turėjo nuomonę apie plakatą su Žibėnu.

„Jokios reakcijos, – šaltai atsakė kapitonas. – Aš mačiau, kad žmonės buvo laimingesni, matydami plakatą, nei žiūrėdami rungtynės. Turbūt jų dėmesys buvo labiausiai nukrypęs į plakatą.“

„Rytas“ yra šeima, – rėžė kitas lyderis, Speedy Smithas, kuris surinko 18 taškų, 5 atkovotus kamuolius, 8 rezultatyvius perdavimus ir 23 naudingumo balus . – Jeigu užkliudysite mano trenerį, užkliudysite mano komandą, mes parodysime, kokį vienas kito užnugarį turime. Aš užstosiu savo trenerį bet kokioje situacijoje ir vienintelis dalykas, kad tai pagrįsčiau, yra įrodyti ant parketo. Ką šiandien su komandos draugais ir padarėme. Tai buvo labai emocinga pergalė, bet mes šiandien parodėme, kad kai mūsų nugaros yra priremtos prie sienos, galime žaisti krepšinį.“

Užaugo ir treneris Žibėnas, kuris po mačo keliais sakiniais išstojo apie panevėžiečių keltus nepatogumus, tačiau akcentavo įvykius aikštelėje, šaltą protą komandoje ir kreipėsi į „Ryto“ fanus su prašymu.

„Šia proga noriu paraginti „Ryto“ fanus būti garbingiems kitose rungtynėse. Elgtis garbingai ir link titulo eiti garbingai. Ką mes darėme visą sezoną: reguliariajame sezone ir atkrintamosiose. Laikykimės to ir dar kartą prašau titulo siekti garbingai. Norėčiau juos paraginti dar ir dar“, – sakė Žibėnas.

„Sakyčiau, kad jeigu nori būti čempionas, tu turi elgtis kaip čempionas, – pridūrė treneris. – Netgi kai yra 6 taškų atsilikimas, lieka minutė ar pusantros, panikos neturi būti. Turi išlikti savikontrolė, palaikymas vienas kito, jokių badymų pirštais vienas į kitą. Turime išlikti kartu. Tai – vienintelis bilietas į mūsų svajonę.“

Svajonė gali tapti realybe. Atrodo, kad berniukai užaugo ir tapo vyrais, komanda subrendo psichologiškai bei surado nugalėtojų mentalitetą, kurio ieškojo visą sezoną ir kurio taip trūkdavo lemiamomis akimirkomis, o treneris Žibėnas įskiepijo šaltą protą bei maksimalią koncentraciją į krepšinį.

Vienas to pavyzdžių – vilniečių reakcija į kurtinantį triukšmą bei replikas „Cido“ arenoje. „Ryto“ žaidėjai šaltais veidais išbėgo į apšilimą ir viso mačo metu nereagavo į pašalinius dalykus, kurių buvo daug. Vienu metu atrodė, jog komanda tuo mėgaujasi. Tai patvirtino ir Butkevičiaus žodžiai po rungtynių.

„Mane visuomet veža tie kažkokie nurašymai serijose, žiūrovų švilpimai, mūsų statymai į blogiečių pusę. Pažiūrėjus trečiadienio rungtynes, yra akivaizdu, kas pradėjo viską ir iš kur tos žiežirbos kyla. Dabar bandoma iš šios situacijos kažkokią pajuoką padaryti, nors tai buvo labai nesportiškas incidentas, labai neprofesionalus incidentas ir prieš jį kažkaip buvo užmerktos akys bei fokusuojamasi ties kitais epizodais.

Kitas dalykas, Panevėžys irgi nėra šventuoliai. Po rungtynių kai kurie mūsų žaidėjai buvo apipilti alumi. Mes niekada to garsiai nesakėme. Buvo tų epizodų ir po pirmų rungtynių, bet kažkaip kai mes tylime, niekas į tai ir nereaguoja. Kai visi pradeda rėkti atvira gerkle, tai jau tada mes sutirštiname spalvas. Viskas tvarkoje. Aš sakau, mes pripratę prie to didžiulio negatyvo, prie blogiečių statuso ir mus tai suvienija“, – sakė kapitonas.

Žibėnas su komanda padarė didžiulį darbą. Specialistas perėmė klubą nuo žemiausio jo taško – fiasko KMT ketvirtfinalyje prieš biudžetu nesulyginamą Utenos „Juventus“ komandą ir pakėlė taip aukštai, kaip nesitikėjo niekas – nei ekspertai, nei fanai, nei, ko gero, pati komanda.

Žinoma, reikia dar vieno žingsnio. 

Vilniaus miestas sugniaužęs kvapą laukia mačo antradienį. „Rytas“ turi auksinį šansą vėl pakelti trofėjų į viršų. Panašu, jog klubas tam subrendo – užsiaugino trenerį, treneris užsiaugino žaidėjus. Pats laikas pamaitinti ir fanus, kurie šio triumfo jausmo labai pasiilgo.Rodyti komentarus

Matomai kad tikrai PR inis straipsnis. Arba apmoketas, arba karolukas vel darbo iesko :)))
2022-06-07
Atsakyti
įdomu darosi, ar Rytas moka už tokius straipsnius, ar taip giliai galva tiške su kompanija galvą ši**** sukišes tian? Kiek dabar metų vėl titula pavogt bandys? Pasiseke sveikinu... Bet vel laukia amžius agonijos manau
2022-06-06
-13
Atsakyti
oho kokie jaunuoliai pagrindinėje foto 🙂
2022-06-06
Atsakyti
Sveikinimai Ryto sirgaliams su ilgai lauktu titulu. Šį sezoną jūs buvot verti laimėti ir taškas. Tikiuosi kitą sezoną surinksite panašią sudėtį o mes gryšime į savo tikrąjį lygį ir kitais metais tikiuosi finalo Žalgiris-Rytas. Tikėkimės, kad Žiemelio projektas nepasiseks Vilniuje ir Vilnius turės tik 1 komanda.
2022-06-05
+22
Atsakyti
labai tikiuosi, kad vel gris tie laikai kai komanda tures bent 6 mln euru biudzeta, o nerinks sudeti kur zaideju kontraktams milijonas, kitas milijonas skoloms ...
2022-06-05
+19
Atsakyti
pistelejo per ranka ir nubego. na auksinis sansas milasiui.
2022-06-05
-14
Atsakyti
eeeeee Stop stop!!! Dabartinis rytas višiškai neturi nieko bendro su tuometiniu Vilniaus Lietuvos Rytu. Mažą to kad pavadinimas visai kitoks juridinis vienetas kitoks tai ir dalininkai kiti. Kitaip tariant tai bus pirmoji ryto pergalė LKL
2022-06-05
-41
Atsakyti
Su tokia nesamone galima tada teigti, kad ir Žalgiris ne tas pats kuris Eurolygą laimėjo, o ir LKL tik 8 kartus laimėjo, nes juridinis vienetas kitoks, dalininkai kiti..
2022-06-05
+24
Atsakyti
Cempionu lygoj vidutiniokai, LKF - fiasko, pries sveika Lietkabeli beveik visa sezona neturejo sansu. Tas LKL titulas tiesiog ikrito i rankas del palankiai susiklosciusiu aplinkybiu. Belieka su teiseju malone gerai uzvaziuoti Orelikui i dantis ir apibegti slubciojanti Gagiciu paskutinese rungtynese. Genijai ofise savanoriskai priima sprendima lemiamas rungtynes zaisti ankstoje, slapimu pritvinkusioje saleje. Pagal tokia logika jiems zaisti ASG arenoje isvis neapsimoka. Reputacija sugebejo susisikti tiek, kad ne tik fanai, bet ir varda uzsitarnave lietuviai treneriai vengia sito klubo. Iseis Zibenas ir beliks samdyti Gedimina Petrauska arba tusciai saudyti i dangu ieskant nauju talentu is balkanu. Stai ir visas pakilimas. Tuscias haipas, kuris subliuks iki kito sezono vidurio. Ir jei ne blogas Zalgirio sezonas, jau siandien ryto niekas net antra Lietuvos komanda nebevadintu. Dugno rytas dar net nepasieke.
2022-06-05
-65
Atsakyti
rytui reikejo kauniecio kad pagaliau ismokytu juos zaisti krepsini:)
2022-06-05
-28
Atsakyti
bet sutikit kad cia ne rytas uzaugo kaip raso sitas zurnalistas tiesiog zalgiris pasiime iseigine si sezona nes pagal sudeti daug kartu stipresnis zalgiris ir uz Ryta ir uz Lietkabeli tiesiog Zalgiris uzgere si sezona
2022-06-05
-81
Atsakyti
Tas nuolatinis negatyvas tai net vemt verčia. Suprantu priešprieša buvo 2010 po to dešimtmetį nebuvo net arti likusi LKL ir kiek stipriai priekyje buvo Žalgiris. Lietuvos ryto senai nebėra ir jos vadovų irgi. Bet jei esi Žalgirio priešas tai automatiškai esi visos Lietuvos. Net gaila,kad ne su Žalgiriu žaidžiame.
2022-06-05
+97
Atsakyti

Komentuoti

Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.