Kauno „Žalgirio“ vadyba pagaliau gali šypsotis – užtikrinto varianto į įžaidėjo poziciją ieškojęs Lietuvos klubas po ilgų derybų galiausiai sulaukė teigiamo Keenano Evanso atsakymo.
Praėjusį sezoną Evansas taip pat buvo „Žalgirio“ taikinių viršūnėje, bet tuomet jis priėmė Tel Avivo „Maccabi“ pasiūlymą. Vis dėlto toks variantas kauniečiams netgi geresnis – į „Žalgirį“ gynėjas atvyks jau su Eurolygos patirtimi.
25-erių gynėjas Kaune turės dar didesnį vaidmenį nei Tel Avive – čia jam reikės susitvarkyti su pagrindinio įžaidėjo funkcijomis. Vaidmuo, kokio „Žalgiris“ praėjusį sezoną net neturėjo po atsisveikinimo su Emmanueliu Mudiay.
Tinklalapis BasketNews pateikia svarbiausio „Žalgirio“ tarpsezonio pirkinio žaidimo analizę ir įvertina jį kitų buvusių variantų kontekste.
Gynėjas, galintis tapti taškų mašina

Eurolygoje debiutavęs Evansas per 25 minutes fiksavo 8,2 taško, 3,5 rezultatyvaus perdavimo ir 10,2 naudingumo balo vidurkius. Solidus debiutas, o atsižvelgiant į aplinkybes, tai leidžia manyti, jog per artimiausius metus Evansas gali sprogti puolime.
Pirmiausia, reikia pažymėti, jog Evansas žaidė „Maccabi“, kurioje puolime buvo apstu pasirinkimų – Scottie Wilbekinas, Jamesas Nunnally, Ante Žižičius, Derickas Williamsas, Jalenas Reynoldsas. Visi jie sezone išmetė daugiau metimų už Evansą.
Vis dėlto penkete būdavęs trečiu ar ketvirtu puolimo pasirinkimu Eurolygos debiutantas nepasimetė – greitai adaptavosi aukštesniame lygyje, nors puolime dažniau būdavo gynėju šalia kamuolį turinčio Wilbekino.
Tiesa, reikia pažymėti, jog NCAA krepšininkas dažnai rungtyniavo atakuojančio gynėjo pozicijoje ir tik Europoje treneriai jį labiau pradėjo matyti įžaidėju. Ir taip yra dėl gero krepšininko ūgio (191 cm) bei solidaus kamuolio valdymo.
„Žalgiryje“ Evansas neabejotinai bus pirmas ar bent jau antras puolimo pasirinkimas, o kad tokiame vaidmenyje, pirmiausia į taškus orientuotas įžaidėjas, jaučiasi kaip žuvis vandenyje, jis įrodė 2020-2021 metų sezone.
Tuomet Haifos „Hapoel“ atstovavęs amerikietis Izraelio čempionate Evansas per 32 minutes pelnydavo vid. 18,5 taško (38,9 proc. trit., 84,7 proc. baud.), atkovodavo po 4,1 kamuolio, atlikdavo po 6,4 rezultatyvaus perdavimo ir rinkdavo po 25,8 naudingumo balo. Toks žaidimas jam atnešė lygos MVP statulėlę.
Po atkovoto kamuolio į greitą puolimą mėgstantis bėgti Evansas nevengia kontakto giliai įsiveržęs į baudos aikštelę. Būtent žaidimas tranzicijoje (vid. 1,34 tšk. per ataką) ir izoliacija (vid. 1,1 tšk. per ataką) yra didžiausios Evanso stiprybės.
Praėjusį sezoną procentas iš toli Eurolygoje Evanso siekė 32,9, bet negalima teigti, jog tai yra silpnoji krepšininko pusė.
Izraelio pirmenybėse atstovaujant „Maccabi“ jo procentas iš toli buvo 42,7, o pernai – 38,9. Evansas yra neblogas metikas iš distancijos, prie kurio varžovai tikrai nerizikuos, o procento svyravimą lemia stabilumo trūkumas ir kartais pernelyg didelis pasitikėjimas savo metimu.
25-erių krepšininkas dažnai renkasi nelengvus metimus po driblingo, taip pat ir nevengia atakuoti krepšį iškart po pikenrolo. Evansas nebus tas žaidėjas, kuris Kaune lįs po stagerių, tačiau „Žalgiryje“ jis turėtų išmesti gerokai daugiau metimų iš statinių padėčių nei „Maccabi“, kur pats puolimo mechanizmas buvo paremtas daugiausiai izoliaciniu krepšiniu.
Įdomu, kaip Evansui seksis kurti žaidimą, kadangi tiek jis, tiek Lukas Lekavičius yra daugiau taškų darytojai. Vis dėlto MVP sezone įžaidėjas atkarpomis įrodė, jog gali solidžiai kontroliuoti žaidimą, nepasimesti prie spaudimo ir nuskaityti pikenrolo situacijas. Jei tos atkarpos bus dažnesnės nei užsižaidimas su kamuoliu, tai bus jau didelis postūmis į priekį.
Išradingų ir žaismingų perdavimų pernelyg iš Evanso tikėtis nereikėtų – pikenroluose amerikietis dažniau nusimes perdavimą ant perimetro į silpną pusę nei atliks jį besisukančiam po krepšiu aukštaūgiui, tad visada šalia jo reikia turėti gerą metiką iš statinių padėčių.
Gynėjas vengia rizikos kurdamas žaidimą, brangina kamuolį ir geras rezultatyvių perdavimų bei klaidų santykis lydi jį praktiškai visą karjerą.
Apskritai, Evansui rugpjūtį sueis tik 26-eri, o jis jau debiutiniame sezone Eurolygoje rado savo vietą prie lygos perimetro žvaigždžių. „Žalgiryje“ amerikietis grįš prie sau didžiąją karjeros dalį įprasto vaidmens ir artėdamas šalia karjeros piko galės patvirtinti savo taškų rinkėjo profilį aukščiausioje scenoje.
Gynybos kūnas, galintis gintis dar geriau

Praėjusiame Eurolygos sezone Evansas spėjo užfiksuoti įspūdingų epizodų gynyboje, nors tuo pačiu metu būdavo atvejų, kuomet amerikiečiui pritrūkdavo elementarios disciplinos.
Eurolygos mastais Evanso kūnas absoliučiai atitinka standartus ir net juos viršija, vertinant jį iš įžaidėjo perspektyvų, kur jis ir yra matomas „Žalgiryje“.
Didelis įžaidėjo kūnas leidžia gerai spausti kamuolį ir būtent su Evanso fiziškumu susidūrę smulkesni atakų organizatoriai praėjusį sezoną turėjo didelių problemų kuriant žaidimą.
25-erių „Žalgirio“ naujokas taip pat turi gerą pojūtį nukirtinėjant varžovų perdavimus ir tai dažnai baigiasi perimtais kamuoliais. Pagal perimtų kamuolių vidurkį Eurolygoje Evansas buvo 11-tas (vid. 1,2). 2020-2021 metų sezone perimtų kamuolių skaičius siekė net 2,1.
Vis dėlto su perimtais kamuoliais ateina ir rizikos, pasibaigiančios lengvais varžovų taškais, o prašokimų ir tiesioginio oponento paleidimo praėjusį sezoną „Maccabi“ pasitaikydavo.
Reikia pažymėti, jog pačiai „Maccabi“ gynybai, ypač prie komandos vairo stojus Avi Evenui, trūko disciplinos, o geriausias to įrodymas buvo ketvirtfinalio serija su Madrido „Real“. Faktas, kad po sezono „Maccabi“ Evansas atvyks įgavęs kažkiek blogų gynybos įpročių, bet čia jau bus Kazio Maksvyčio darbas juos kaip galima greičiau išgyvendinti.
Apskritai, Evansas turi visus duomenis tapti geru gynybos žaidėju Eurolygoje, ką jau ne vienose rungtynėse jis demonstravo pernai. Asmeninėje gynyboje Evansas yra stipresnis nei komandinėje, bet reikia nepamiršti, jog jis dar yra kylantis žaidėjas ir čia taip pat geroje sistemoje gali atrodyti solidžiau.
Pernai Evansui savoje aikštės pusėje reikėjo žaisti su Wilbekinu, kurio problemas gynyboje treneriai stengiasi slėpti, o „Žalgirio“ naujokui tai sekėsi neblogai daryti.
Jau pernai Evanso žaidime buvo matomas progresas lyginant su pirmaisiais metais Europoje – amerikietis tiek spausdamas kamuolį, tiek pikenroluose pradėjo daugiau naudotis savo kūno pranašumais ir duoti oponentams kontakto.
Jonesas, Napieras, Woltersas?

Iki Evanso kandidatūros girdėjome daug kitų „Žalgirį“ dominančių variantų, o sąrašo viršūnėje buvo „Valencia“ pasirinkęs Chrisas Jonesas. Visgi didelis klausimas, ar Jonesas tikrai būtų geresnis variantas už Evansą.
BasketNews žiniomis, „Žalgiris“ Jonesui siūlė per 500 tūkst. eurų už sezoną, bet nuostabiai Vilerbano ASVEL atrodęs gynėjas rinkoje turėjo didelę paklausą ir pasirinko solidesnį variantą.
Joneso pranašumas prieš Evansą yra tas, kad jis jau įrodė galintis būti mažesnės Eurolygos komandos lyderiu, taip pat jo žaidimas 1 prieš 1 bent jau pernai buvo solidesnis. Vis dėlto Evansas taip pat turi savo argumentų.
Pirmiausia, Joneso ir Lekavičiaus tandemas įžaidėjo vietoje būtų labai žemas ir varžovai šioje vietoje nuolat atakuotų „Žalgirį“. Dabar Maksvytis savo dispozicijoje gauna dar vieną savo pozicijai didelį kūną ir toliau formuoja atletiškos komandos modelį, kuris ypatingai turėtų pasitarnauti gynyboje.
Kitas momentas – krepšininko amžius. Evansas dar tik artėja prie savo karjeros piko, kai Jonesas jau jį pasiekė ir jo lubos Eurolygoje yra lengvai nuspėjamos.
BasketNews žiniomis, kol „Žalgiris“ laukė Evanso atsakymo, Lietuvos komandai buvo siūlomas Shabazzas Napieras, kuris skambėjo, kaip labai įdomus variantas.
Iš šio sąrašo tai neabejotinai buvo žaidėjas, kuris labiausiai galėtų pakelti komandos lygį, ir čia „Žalgiris“ pretenduotų laimėti didįjį loterijos prizą, bet vėl būtų susidūręs su rizika, kurios šiemet įžaidėjo pozicijoje jie nebenorėjo sau leisti.
Napieras pernai Europoje spėjo sužaisti vos kelias rungtynes, bet to užteko, jog apie jį atsiliepimai būtų labai geri. Vis dėlto gynėjas į Kauną būtų atvykęs po praktiškai dvejų praleistų metų be krepšinio, o taip pat jį būtų dar sunkiau įsivaizduoti gynyboje šalia Lekavičiaus nei Jonesą.
Paskutinis variantas garsiai minėtas krepšinio užkulisiuose – Nate'as Woltersas. „Žalgiryje“ jau žaidęs gynėjas Belgrado „Crvena Zvezda“ klube turėjo solidų sezoną, bet tarp visų kandidatų tai vis tiek buvo mažiausiai patrauklus variantas.
Ir prie to prisideda ne tik tai, jog Wolterso žaidimo galimybių ribos yra aiškiausios iš visų variantų, bet ir „Žalgirio“ formuojama atletiškos ir galinčios augti komandos vizija.
Akcentą ant perimetro linijos šią vasarą dedantis „Žalgiris“ sunkiai prisikviečia norimus variantus, tačiau dar pernai medžioto Evanso vertėjo palaukti. Tai žaidėjas, kokio „Žalgiris“ pernai neturėjo, su potencialu per artimiausius metus priaugti elitinio Eurolygos gynėjo lygį, o dideliu laimėjimu galima laikyti ir dviejų sezonų sutartį.
Paremkite BasketNews ir mes atsidėkosime dar geresniu turiniu.