Kenny Andersonas – apie Sabo skambutį ir sukrėtimą, kuris pasuko karjerą į „Žalgirį“

Donatas Urbonas
BasketNews žurnalistas iš Las Vegaso
2022-07-19 12:17
Nuotr.: BasketNews
Nuotr. BasketNews

Tai aukščiausiai NBA naujokų biržoje kada nors pakviestas žaidėjas, vėliau nutūpęs į Lietuvos klubą.

Jis pirmasis užsienietis NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyvis, atstovavęs Lietuvos komandai.

Ir tai turbūt didžiausius turtus NBA susikrovęs legionierius, pasirodęs ant lietuviškos krepšinio scenos. Pritaikius šiandieninę infliaciją, jo uždarbis stipriausioje krepšinio lygoje siekė maždaug 105 mln. JAV dolerių.

Kenny Anderson

Kenny  Anderson
Pozicija: PG
Amžius: 51
Ūgis: 186 cm
Svoris: 76 kg
Gimimo vieta: Niujorkas, JAV

Tačiau Kenny Andersono krepšinio kelio istorijos pabaiga, simboliškai pasibaigusi Lietuvoje, buvo liūdna.

Šimtas vėjais paleistų milijonų

Naujojo Džersio „Nets“, Šarlotės „Hornets“, Portlando „Trail Blazers“, Bostono „Celtics“, Sietlo „SuperSonics“, Indianos „Pacers“, Atlantos „Hawks“ ir Los Andželo „Clippers“ klubuose rungtyniavęs amerikietis nutūpė Žalgiryje 2006-ųjų žiemą.

„Žalgiris“ neseniai dėl drausmės pažeidimų buvo atleidęs Edą Cotą ir rinkosi NBA krepšininką iš būrio kitų kandidatų.

Tais laikais „Žalgirio“ vadovai mėgdavo drebinti rinką NBA pavardėmis.

Iki Kenny atvykimo į Kauną, „Žalgiris“ buvo sukirtęs rankomis su Ime Udoka, Robertu Packu, Rodu Stricklandu, kontaktavo net ir su Clyde'u Drexleriu.

„Žalgiris“ įdėmiai sekdavo besibaigiančius NBA kontraktus. Įvertindami savo finansines galimybes ir realią tikimybę matyti tuos žaidėjus važiuojančius į Europą, žalgiriečiai eidavo į kontaktą su NBA žaidėjų agentais.

Tą 2006-ųjų žiemą „Žalgirio“ kandidatų sąraše dar buvo Packas bei Stricklandas. Tačiau antrasis 1991-ųjų NBA naujokų biržos šaukimas pasirodė patraukliausias pasirinkimas dėl galimybės kuo greičiau prisijungti prie komandos.

Už 35-erių Andersoną laidavo ir Sabonis, su kuriuo jiedu kartu rungtyniavo Portlande 1996-1998 m.

„Atsimenu, Sabonis man skambino. Tiksliai nepamenu visų detalių. Bet kai atsirado galimybė atvažiuoti į „Žalgirį“, iškart sutikau“, – BasketNews Las Vegase pasakojo Andersonas.

„Jail Blazers“ erą išgyvenęs Sabas būtų užtaręs tikrai ne kiekvieną buvusį bendraklubį Portlande. Tačiau Andersono asmenybė jam nesukėlė dvejonių nepaisant komplikuotos gyvenimo istorijos.

Niujorko krepšinio legenda išgyveno tris skyrybas ir susilaukė aštuonių vaikų nuo penkių skirtingų moterų.

Kenny taip pat leido didžiulius pinigus mamos priežiūrai. Ši turėjo didžiulių problemų su priklausomybe narkotikams ir alkoholiui, bet buvo didžiulė Andersono gyvenimo motyvacija.

Pinigų vis prašę draugai, alimentai, lengvabūdiški skrydžiai sraigtasparniu į Las Vegasą, ar vienuolikos automobilių garažas taip pat greitai tirpdė banko sąskaitą.

Dabar Andersonas patenka į daugiausiai pinigų per NBA karjerą iššvaisčiusių krepšininkų topus.

Tai buvo laikotarpis, kai 2008-ųjų tyrimas parodė, jog 60 proc. buvusių NBA žaidėjų po penkerių metų nuo karjeros pabaigos skelbdavo bankrotą. Kenny bankrutavo jau 2005-aisiais, dar prieš savo išvyką į Kauną.

Karjeros saulėlydis Kaune

Į Lietuvą jis bėgo ir nuo finansinių problemų, ir nuo asmeninio sukrėtimo.

„Kai mirė mano mama, vien dėl to norėjau išvykti iš JAV. Buvau sutrikęs. Užrakinau namų duris JAV ir išvažiavau į Lietuvą. Buvome su žmona ir dukra. Man tai buvo gera galimybė pabėgti“, – BasketNews pasakojo Andersonas.

BasketNews žiniomis, „Žalgiris“ tada Andersonui mokėjo apie 25 tūkst. JAV dolerių per mėnesį.

Palyginimui, prieš tai Kaune žaidęs Edas Cota uždirbo šiek tiek daugiau. Pagal Eurolygos standartus, tai nebuvo itin didelis atlyginimas.

Įdomu, kad Gediminas Navikauskas buvo atskleidęs, jog Andersonas iš pradžių norėjo rašytis trejų metų kontraktą. Tačiau „Žalgiris“ pabijo surizikuoti su veteranu ir įsipareigojo tik iki sezono pabaigos.

Kauniečiai nesuklydo. 

Geriausias savo rungtynes „Žalgiryje“ Andersonas sužaidė su „Barcelona“, kai amerikietis su taškais ir 8 rezultatyviais perdavimais vos nepastūmėjo žaliai baltų į pergalę 85:86.

Bet tai buvo momentas, kai Lietuvos krepšinio padangėje sirgaliai išvydo krentančią Andersono žvaigždę

Per 9 Eurolygos rungtynes Andersono vidurkis „Žalgiryje“ siekė 2,4 taško (28,1 proc. dvit., 0 proc. trit.), 1 atkovotą kamuolį, 1,7 rezultatyvaus perdavimo bei 1,1 klaidos.

Andersonas neturėjo jokių paklydimų už aikštės ribų. „Žalgiris“ nesusidūrė su jokiomis problemomis, apie kurias galėjo signalizuoti spalvinga legionieriaus praeitis. Bet ant parketo NBA žvaigždė buvo neatpažįstama.

Kenny net 9 sezonus iš eilės NBA išlaikė mažiausiai 10 taškų ir 5 rezultatyvių perdavimų vidurkį.

Savo geriausiais metais Naujojo Džersio „Nets“ klube jo rodikliai siekė net 18,8 taško bei 9,6 rezultatyvaus perdavimo.

1994-aisiais jis buvo sukratęs 45 taškus į Detroito „Pistons“ krepšį ir išdalijęs 18 rezultatyvių perdavimų 1993-aisiais.

Bet „Žalgiryje“ Kenny jau nebepavilko kojų. 

Beveik 27 tūkst. minučių ant NBA parketo praleidęs Andersonas aštuonis sezonus žaidė daugiau nei po 30 minučių.

„Tai buvo fiziškesnis krepšinis. Bet man tai buvo puiki galimybė. Ir man ji labai patiko“, – savo pusmečio patirtį Kaune dabar prisimena Andersonas.

„Aš buvau veteranas ir baiginėjau karjerą. Tiesiog bandžiau mėgautis žaidimu, kuris man davė viską. Krepšinis yra lengvas žaidimas. Užtat gyvenimas yra sudėtingas“, – pridūrė buvusi NBA garsenybė.

Mėgstamiausi ledai Lietuvoje

2019-aisiais sunkų insultą išgyvenęs Andersonas neslepia, kad po šio gyvenimo sukrėtimo smarkiai sušlubavo jo atmintis.

Su BasketNews šalia „Thomas & Mack Center“ parketo bendravęs buvęs žalgirietis neretai užsikirsdavo bandydamas prisiminti žodžius.

Jam buvo užkritusi ir Sabonio pavardė.

„Nepamenu daugybės dalykų – praradau atmintį, – tikino Andersonas. – Taip pat dar reikia praktikos susigrąžinti savo žodyną. Tai buvo baugi patirtis.“

Jis vargiai atsimena komandos draugų „Žalgiryje“ pavardes. Iš sudėties, kurioje dar buvo Tanoka Beardas, Darjušas Lavrinovičius, Paulius Jankūnas, Jonas Mačiulis ar Mantas Kalnietis, Kenny išskyrė tik dar vieną amerikietį.

„Pamiršau jų pavardes, bet tai buvo gera kompanija, – BasketNews pasakojo Andersonas. – Pamenu, turėjau puikų komandos draugą Reggie Freemaną. Bet ten buvo ir daugiau šaunių vyrukų. Atsimenu, kad „Žalgiris“ žaidė labai triukšmingoje arenoje. Tai buvo gera patirtis.“

Kai Andersonas žaidė „Žalgiryje“, jo dukrai Tianai tuo metu buvo 3-4 metukai. Tačiau mergaitė lankė baseino pamokas Kaune. Dabar jai – 21-eri, ir ji iki šiol pamena savo mėgstamiausius ledus Lietuvoje.

„Žmonės su mumis elgėsi tikrai gražiai. Mūsų šeimai laikas Kaune buvo nuostabus“, – BasketNews tikino Andersonas.

Gyvenimas po insulto

NBA vasaros lygos organizatoriai Las Vegase suorganizavo parodomąsias rungtynes, kuriose galėjo pasireikšti į žemesnes Europos lygas pretenduojantys žaidėjai.

Vieną jų treniravo ir Kenny Andersonas. Jis nuo 2018-ųjų vadovauja Fisko privataus universiteto krepšinio komandai.

Nors prieš trejus metus amerikiečio gyvybei buvo iškilęs rimtas pavojus, Andersonas dabar jaučiasi gerai. 

„Man labai patinka treniravimas. Savo gyvenime perėjau daug sunkumų, bet dabar bandau atiduoti save šiems jaunuoliams. Dabar tai yra mano gyvenimas“, – tikina Andersonas.

„Lygiuojuosi į savo koledžo trenerį. Jis duodavo viską, ką galėjo – išmintį, sunkų darbą. Todėl kuo tik galiu padėti vaikams – ne tik krepšinyje, bet ir gyvenime, bandau duoti tą grąžą“, – pridūrė 51-erių amerikietis.

„Daug žmonių Fiske nežinojo jo praeities, bet aš puikiai su ja susipažinęs. Kenny buvimas komandoje keitė mano gyvenimą“, – neslėpė Anthony Hassellas, Fisko universitetą baigęs gynėjas.

BasketNews pokalbio su Andersonu metu, Hassellas smalsiai stovėjo šone.

Jis pats įsitraukė į pokalbį, apipildamas savo trenerį komplimentais.

„Tai labai įkvepianti asmenybė. Turbūt dar geresnė asmenybė, nei jis buvo žaidėjas. Jis leidžia aikštėje būti savimi. Duoda viską, ką tik gali, jog suteiktų galimybę pagauti savo šansą“, – pridūrė 22-ejų 190 cm ūgio amerikietis, planuojantis pradėti profesionalo karjerą Europoje.

Savąjį Andersonas iššvaistė, bet jo klaidos tapo susimąstyti verčiančiomis neatsakingo gyvenimo pamokomis ateities kartoms.Rodyti komentarus

Puikus straipsnis,nuostabus interviu.Puikiai pamenu Kenny Kaune,žiauriai didelis ažiotažas tada buvo sukeltas,kad tokia legenda atvyksta.Bet deja,buvo tik savo paties šešėlis.Už tai džiugu,kad po visų tų negandų ir nelaimių Andersonas dabar jaučiasi gerai bei mėgaujasi gyvenimu,žmogui daugiau nieko ir nereikia,tik ramaus,gražaus gyvenimo.
2022-07-19
+13
Atsakyti
What a legend!
2022-07-19
+5
Atsakyti

Komentuoti

Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.