Šaro erą „Žalgiryje“ primenantis centras: kokios yra Hayeso lubos?

Jonas Lekšas
BasketNews žurnalistas
2022-07-29 14:00
Nuotr.: R.Molina - Getty Images | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. R.Molina - Getty Images | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Kauno „Žalgiris“ galiausiai oficialiai pristatė Kevarriusą Hayesą, kurio pagrindinė užduotis Nemuno saloje įsikūrusioje arenoje bus šeimininkų lanko saugojimas.

Praėjusiame sezone krepšinio gerbėjų širdis kartu su kitais Bursos „Frutti Extra“ vyrukais užkariavęs ir iki Europos taurės finalo nukeliavęs Hayesas į Eurolygą grįžta po metų pertraukos – 2020-2021 m. jis atstovavo Vilerbano ASVEL.

Vis dėlto dabar „Žalgiryje“ Hayeso laukia visai kitoks vaidmuo nei Prancūzijoje – Kazys Maksvytis amerikiečiui numatė pagrindinio vidurio puolėjo funkcijas.

Šį sezoną metamos baudos

80%
11,5
Pataiko: 11,5
Taiklumas: 80,0%
Vieta lygoje: 11
Geriausias pasiekimas: 35
Blogiausias pasiekimas: 4
Daugiausia pataiko: Lukas Lekavičius

Europos taurėje 205 cm ūgio centras per 24 minutes fiksavo 9 taškų, 6,8 atkovoto kamuolio, 1,1 bloko ir 13,6 naudingumo balo statistiką. Šiame lygyje Hayeso atletiniai sugebėjimai buvo išsiskiriantys, bet ar pavyks tuo nustebinti ir Eurolygą?

Tinklalapis BasketNews analizuoja Hayeso žaidimą, jo laukiantį vaidmenį Kaune ir prisimena panašias centrų istorijas „Žalgiryje“.

Gynybos variklis

Nuotr. BNS

Praėjusį sezoną daugiausiai į centro poziciją investavęs „Žalgiris“ keičia kursą ir mažina reikalavimus vidurio puolėjui.

Joffrey Lauvergne'ą ir Joshą Nebo praėjusiais metais turėjęs „Žalgiris“ šiemet pagrindiniam vidurio puolėjui skirs gerokai mažesnius pinigus – BasketNews žiniomis, Hayeso alga Kaune  per sezoną sieks iki 300 tūkst. eurų. Akivaizdu, jog keičiasi ir reikalavimai šiai pozicijai.

Kazys Maksvytis kitaip įsivaizduoja pagrindines centro funkcijas nei buvo pernai – Hayeso svarbiausios užduotys bus gynyboje, o sėkmingi veiksmai puolime būtų tik bonusas.

Būtent gynyba bei nenuilstanti energija ir yra didžiausios Hayeso stiprybės, kuriomis jis garsėjo tiek NCAA, tiek karjeros pradžioje Europoje.

„Jo energija yra neįtikėtina. Gynyboje jis gali padengti daugybę situacijų. Jis gali puikiai keistis ginamaisiais, agresyviai dengti pikenrolo situacijas, saugoti lanką“, – BasketNews sakė Hayeso buvęs treneris Dušanas Alimpijevičius.

Iš tiesų, stebint Hayeso žaidimą, įspūdį daro, kaip šis vaikinas nepavargsta – nuolatinis rankų ir kojų darbas, šuoliai, savalaikės pagalbos iš silpnosios pusės ir pavyzdiniai atsitvėrimai po metimų.

Hayesas nėra fiziškai stipriausias aukštaūgis, tačiau jo ilgos rankos, šuolio galimybės ir mobilumas leido jam solidžiai tvarkytis su oponentais baudos aikštelėje praėjusiame sezone. InStat duomenimis, varžovų centravimas prieš Hayesą pasibaigdavo 0,75 pelnyto taško.

Eurolygoje prieš gerai žaidžiančius nugara į krepšį tvirtus vidurio puolėjus Hayesas retkarčiais gali turėti problemų, bet tai neturėtų tapti tendencija ir varžovai jo lengvai neužatakuos dėl prieš tai įvardintų gerųjų krepšininko savybių.

Greičiu tarp savo pozicijos žaidėjų išsiskiriantis amerikietis taip pat atitinka šiuolaikinio centro sampratą – su juo „Žalgiris“ nebijos keistis ginamaisiais, kas yra labai svarbu lemiamomis rungtynių minutėmis. Išsikeitimo situacijose po pikenrolų, InStat duomenimis, gynėjai per ataką prieš Hayesą įmesdavo taip pat tik po 0,75 taško.

Palyginimui, Nebo, su kuriuo „Žalgiris“ irgi kartais bandydavo keistis pikenroluose, tokiose situacijose per ataką vidutiniškai praleisdavo po 0,96 taško.

Daugiausiai metimų praėjusiame Europos taurės sezone blokavęs Centrinės Afrikos Respublikos pilietybę turintis „Žalgirio“ naujokas geba laikyti atstumą tarp kamuolio ir krepšio bei net ir Eurolygoje turėtų patvirtinti savo kaip patikimo lanko saugotojo reputaciją.

„Jie nori, kad gynyboje blokuočiau metimus ir stabdyčiau priešininkų gynėjus, – apie savo laukiantį vaidmenį Kaune BasketNews pasakojo Hayesas. – Taip pat, kad padėčiau jiems nueiti nuo tradicinių centrų žaidimo ir duočiau žaidimui tempą.“

Vis dėlto vietų gynyboje, kurios badė akis praėjusiame sezone, buvo. Daugiausiai jos atėjo dėl disciplinos pametimo.

Amerikiečiui nebūdavo lengva close out situacijose – Hayesas dažnai nespėdavo teisingai sudėlioti kojų, artėdamas prie tiesioginio oponento, ir atidarydavo prasiveržimui stipriąją pusę. Eurolygoje už tokias klaidas baudžiama dar skaudžiau.

Taip pat didelė energija kartais padaro meškos paslaugą aikštėje. Dažniausiai Hayesui užtenka tiesiog iškelti ilgas rankas ir taip maksimaliai apsunkinti varžovų metimus, tačiau krepšininkas neretai pameta koncentraciją ir šoka į orą prie oponento gąsdinimo atakuoti krepšį.

Tai yra tie blogi įpročiai, kuriuos pirmaisiais mėnesiais Maksvytis turės išgyvendinti iš Hayeso žaidimo, bet jie nublanksta prieš bendrą centro potencialą gynyboje. Vidurio puolėjas neturi tokių antžmogiškų fizinių galimybių, kokiais pasižymėjo Nebo, tačiau jo energija ir žaidimo skaitymas gynyboje tai kompensuoja su kaupu.

Maksvytis prieš tarpsezonį norėjo pridėti atletiškumo bei energijos, o pasikviesdamas Hayesą „Žalgiris“ pretenduoja turėti geriausią centrą gynyboje nuo Brandono Davieso laikų.

Lima, Nebo ar Daviesas?

Nuotr. AFP - Scanpix

Didžiąsias stiprybes Hayeso išvardinome aukščiau, bet jei viskas būtų taip gražu, faktas, jog toks šiuolaikinis gynybos centras nekainuotų apie 300 tūkst. eurų.

Reikia pripažinti, jog į Europą Hayesas atvyko be jokio puolimo talento ir tik pastaraisiais metais, šiek tiek sustiprinęs kūną ir pradėjęs geriau skaityti situacijas, pradėjo kelti daugiau grėsmės varžovams ir arčiau krepšio.

Faktas, jog su Hayesu „Žalgiris“ praranda papildomą variantą puolime – per mačą nugara į krepšį jis sužaisdavo po 1,3 karto, o tokie bandymai vidutiniškai pasibaigdavo po 0,66 taško per ataką. Lauvergne'as nugara žaidė daugiau nei dvigubai dažniau (vid. 2,8) ir trečdaliu efektyviau (vid. 0,97). Hayesas tiesiog neturi klaidinamų judesių arsenalo.

Hayeso įtaka puolime bus labai priklausoma nuo kūrėjų – amerikietis iki šiol praktiškai nežiūrėdavo į krepšį iš už baudos aikštelės ribų, o jo žaidimo skaitymas ir perdavimų kokybė šiai pozicijai yra žemiau vidutiniškos.

Pikenrolai ir taškai po atkovotų kamuolių puolime yra pagrindas to, iš ko Hayesas susirenka savo taškus.

Praėjusiame sezone 9 taškus Europos taurėje fiksavęs 25-erių krepšininkas net 30,6 proc. savo atakų užbaigdavo po pikenrolų. Per ataką tai pasibaigdavo 1,31 taško. Tai yra arti Nebo vidurkio (vid. 1,35) ir daugiau už Lauvergne'ą (vid. 1,21) praėjusiame sezone.

Geras rezultatas, tačiau „Žalgirio“ kūryba prieš sezoną kelia abejonių ir klausimas, kaip gynėjams seksis nuvesti kamuolį Hayesui. Visgi pagrindiniai Bursos klubo kūrėjai – Derekas Needhamas ir Andrew Andrewsas – irgi nebuvo elitiniai pikenrolų partneriai. Tiesa, Eurolygoje laukia ir kito lygio gynyba.

Kaune artėjantį sezoną turėtume matyti ir panašių kamuolio užmetimų dėjimui, kaip buvo su JoJo ar Nebo – po užtvaros Hayesas greitai atsiduria šalia krepšio ir dažnai kyla iškart virš lanko.

Kita stiprybė, kuria Hayesas kompensuoja savo skurdų technikos arsenalą – puolime atkovoti kamuoliai, kurių jis Europos taurėje per mačą nusiimdavo po 2,5. Tam Hayesas išties turi talentą – ilgos rankos, greitis, energija ir nuolatinis varžovo spaudimas.

Didžiausias klaustukas, kiek 25-erių krepšininkas dar gali paaugti. Kaune pastaruosius metus turėjome tris skirtingus pavyzdžius Hayesui. Iš jų vienas pasiekė Eurolygos žvaigždės lygį, kitas – keliauja link to, o trečiam po sezone Kaune aukščiausia scena užsivėrė.

Augusto Lima, Brandonas Daviesas, Joshas Nebo. Atvykimo amžiumi, savo istorijomis ir žaidimo stiliumi jie gali būti lyginami su Hayeso situacija – jei tuomet 25-erių brazilui sezonas „Žalgiryje“ tapo iki šiol paskutiniu Eurolygoje, tai kiti du savo žaidimą pakėlė į kitą lygį.

Hayesas gauna didžiulį šansą, kurio neišnaudojęs, veikiausiai daugiau karjeroje ir nebeturės. „Žalgiris“ tuo metu atsisuka į Jaskevičiaus sėkmės laikų formulę – kauniečiams šį tarpsezonį nelengva pasirašyti pirmus variantus dėl prarastų pozicijų Europoje, bet sėkmingas Hayeso projektas vėl galėtų grąžinti alkanų žaidėjų pasitikėjimą organizacija.

„Jis turi didžiulį potencialą. Jaunas vyrukas, kuris dar tikrai gali augti, – neabejoja Alimpijevičius. – Jam dar reikia aukštesnio lygio patirties. „Žalgiris“ yra kaip tik ta vieta. Manau, kad jis gali pasiūlyti labai daug dalykų. Tai labai atletiškas žaidėjas. Jis kaip žvėris.“

Fizinėmis savybėmis Hayesas nusileidžia Nebo, o technikos potencialo neturi tokio kaip Daviesas, tačiau jei amerikiečiui pavyktų dėti po tvirtą žingsnelį į priekį šalia dabartinio turimo bagažo, „Žalgirio“ naujokas gali sukurti dar vieno sėkmingo vidurio puolėjo istoriją Kaune.Rodyti komentarus

eik Tu neswaiges su sawo analize. zjbs zaidejas
2022-07-30
+1
Atsakyti
BinG
Siemet bent jau ramu kad tikrai neturesim metiku komandos, bet bent jau bus komandai atsidave juodadarbiai kaip Hayes, Smits, Butkevicius, Evans, tas pats Ulanovas. O pernai buvo surinkta ale metiku komanda Strelniekai, Dragiciai, Websteriai, Milakniai o kas gavosi matem kai plytas mete pastoviai. Dabar bus juodadarbiai, o puolime yra kam pazaist, Evans, Lekavicius, Brazdeikis gali 1x1 suzaist, Smits ir Cavanough nugara gerai zaidzia arciau krepsio.
2022-07-30
+4
Atsakyti
Anonimas
Tai ko ne Birutis pagrindinis centras?
2022-07-30
-1
Atsakyti
blogiau nei pernai, deja, viskas ant Brazdeikio pečių
2022-07-29
-5
Atsakyti
pakabinamos, baltos spalvos
2022-07-29
+1
Atsakyti
Jeigu Evansa uzdarys, kas rinks taskus? Is po kases nieko neturim, is tritaskio - nieko neturim. Liks metimai is vidutinio nuotolio, kas yra peilis siuolaikiniam krepsinyje.
2022-07-29
-7
Atsakyti
Anonimas
kazys sugalvos kaip apgauti varzovus - nebereikalo jis tiks vertinamas treneris buvo permeje kad jo norejo visa europa
2022-07-30
+2
Atsakyti
Kažin
Geriau būtų Nebo išsaugoję. Už nuo Lovergno atsilaisvinusius pinigus pakelt algą jam galima buvo, Maccabio alga gaunas, taip, daug, bet vertas. Šiais metais visai žvėris bus, pamatysit, prie geresnių įžaidėjų plius jau patyręs, kas yra Eurolyga.
2022-07-29
-3
Atsakyti
Adas
kas tau ten sužibs poziciniame jis visiškas 0
2022-07-29
+4
Atsakyti
laris
geras centras kai kurejai yra, bet komandoje tik kalnietis nominaliai yra izaidejas, kuris jau labiau balerina nei krepsininkas. visi kiti atakuojantys gynejai arba puolėjai.. Kas bus kai hayes prazangu prisirinks? krivas isbegs ar birutis virs 20 minuciu los? Aj ne, juk butkevicius los pf pries yabusele, poirier, miroticiu, poythressa ar johna browna.. baikit nemanau.
2022-07-29
-7
Atsakyti
MG 1992
Kokios lubos, čia akivaizdžiai grindys bus
2022-07-29
-18
Atsakyti
Dar reikėtų stiprinti priekinę liniją
Manau verta būtų dar pasidomėti Eneso Kanterio variantu papildomam centro pozicijos sustipriimui. Jis jau NBA nežais, tik būtų minusas - negalėtų važiuoti į EL išvykas Turkijoje
2022-07-29
-6
Atsakyti
smh
Nu. Nuzudys dar, o papildymo jau ieskotis per velu gali buti. Ka tada daryt? Netiktu Enesas nekaip, nes mirties rizika per didele.
2022-07-29
Atsakyti
Anonimas
sezono eigoja kai bus pralaimejimu pergaliu balansas 10 -0 šita ale treneriuka pakeis koks brazyz ir tada pramusim dar neregeta dugna
2022-07-29
-24
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Iš viso komentarų: 21

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.