Rinktinės stovykloje – pasididžiavimo ir paspirties jausmas

Lukas Malinauskas
BasketNews žurnalistas
2022-07-26 19:50
Nuotr.: BNS, FIBA | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. BNS, FIBA | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Palangoje susirinkę Lietuvos rinktinės treneriai ir kandidatai dalijosi asmeniniais įspūdžiais iš stebėto įspūdingo dvidešimtmečių žygio Europos čempionate.

Vyrų rinktinės nariai per atostogas turėjo galimybę matyti skirtingą kiekį rungtynių, tačiau finalas su Ispanija sutraukė didžiulį dėmesį. Krepšininkai ir treneriai tarpusavyje džiaugėsi bei didžiavosi komanda.

Kazys Maksvytis su 1992 m. kartos vaikinais ketverius metus dominavo pasaulyje, Lietuvos krepšinio istoriją pildydami vienu auksiniu rezultatu po kito.

Laimėti aukso medaliai Europos U16, U18 ir U20 čempionatuose bei pasaulio U19 pirmenybėse.

„Norėčiau pasveikinti juos, tikrai džiaugiuosi, ir sekmadienį sirgau už juos, ir už savo kolegas trenerius, kurie, jeigu būtų laimėję, būtų pasikėlę savo kategorijas, – spaudos konferencijoje kalbėjo Maksvytis. – Manau, kad tai – talentinga karta, dar žinant, kiek žaidėjų nedalyvavo – Ąžuolas Tubelis, Liutauras Lelevičius

Rinktinė susitvarkė. Pradžioje pradėjo blogai, bet tikrai pagyrimai žaidėjams ir trenerių štabui. Žaidė garbingai, net ir finale matėme, kokie yra ispanai – kiekvienas beveik galva aukštesnis už lietuvį. Mūsiškiai bandė kažkiek slėpti savo trūkumus (šypsosi), ir visai neblogai pavyko. Vienu metu netgi buvo priekyje. Jie nusipelnė pagyrimo, šaunuoliai.“

Nelengvas, bet trofėjumi pažymėtas kelias kėlė prisiminimus „Auksinės kartos“ atstovui Arnui Butkevičiui.

„Kai mes dvidešimtmečiai buvome Slovėnijoje, mums irgi čempionatas prasidėjo ganėtinai sunkiai. Sukritus kelioms rungtynėms, išėjome iš grupės ir galiausiai iškovojome auksą. Jiems irgi kelias prasidėjo sudėtingai, bet paskui žygiavo gražiai, – dalijosi vyrų rinktinės narys Butkevičius. – Tikrai gera chebra. Matėsi ir vaizdo įrašų instagrame, kad yra gerai susiklijavę. Tas buvo matyti aikštelėje. Džiugu už juos, džiugu už jų sidabrą. Šaunuoliai.“

Iškovotas sidabras – pirmasis šalies medalis Lietuvos jaunimo krepšinyje nuo 2019 metų, kai šešiolikmetės su Juste Jocyte priešakyje tapo Europos vicečempionėmis.

Vaikinų krepšinyje paskutinis trofėjus – bronza – buvo iškovotas 2017 metais. Tąsyk trečiąją vietą pasiekė Eriko Venskaus (2000 m. gimimo), Arno Veličkos, Igno Sargiūno, Luko Ulecko ir Vitalijaus Kozio (visi – 1999 m.) karta.

Mindaugas Kuzminskas buvo vienas tų, kuris stebėjo visą Lietuvai sidabrinį U20 čempionatą. 

„Ką jie nuveikė, yra įspūdinga, – emociją reiškė jis. – Sirgau labai, šaunuoliai. Žinant tą, ką jie praėjo – prieš čempionatą turėjo avarinį nusileidimą... Kai pagalvoji, galėjo nebūti jų tame čempionate. Kiek žaidėjų atsisakė dalyvauti.“

Dvidešimtmečiai per pasiruošimą kelias dienas stovyklavo Kroatijoje, o stažuotę vainikavo draugiškos rungtynės su vietos jaunimu. Iš Kroatijos buvo planuota dar trumpam grįžti į Vilnių ir tada vykti į čempionato vietą Juodkalnijoje.

Visgi dėl susidūrimo su paukščių pulku lėktuvas buvo apsuktas ir nutupdytas avariniu būdu. Tuomet nuspręsta nebegrįžti į Lietuvą – skrido tiesiai į Podgoricą.

Pats vasarą leisdamas Lietuvos pajūryje, o rinktinei kovojant Juodkalnijoje, Kuzminskas jautėsi tarsi būdamas komandos dalimi – nesėkmes ir užklupusius iššūkius išgyveno kartu.

Pergale pusfinalyje prieš Juodkalniją džiaugėsi pasijungdamas tiesiai į triumfuojančią rūbinę.

Tiltu tapo brolis Saulius Kuzminskas, dirbantis vyr. trenerio Mindaugo Noreikos štabe.

„Tarp mūsų – labai artimas ryšys. Tu žinai kiekvieną (rinktinės – aut. past.) smulkmeną. Net neaišku, kas labiau išgyvena – ar jis būdamas ten, ar aš būdamas prie ekrano. Būdamas ten gali kažką pakeisti, prie televizoriaus nieko negali pakeisti, – bendraudamas su tinklalapiu BasketNews, šypsojosi Mindaugas. – Chebra važiuoja po laimėtų rungtynių, dainuoja Šiškausko, kitas vos ne lietuvių liaudies dainas, ir visi šoka. Buvo faina tai pajusti. Tuo pačiu sukirbėjo mintis, kad pats nesu to jausmo senokai patyręs su rinktine. Paskutinis mūsų medalis buvo 2015 metais. Būtų nuostabu, jeigu bent kažką panašaus mus pavyktų pakartoti šiemet.“

Lietuvos jaunimo rinktinė po laimėto pusfinalio prieš Juodkalniją
Lietuvos jaunimo rinktinė po laimėto pusfinalio prieš Juodkalniją
Nuotr. FIBA

Broliai Kuzminskai – pavyzdinis brolių duetas, visapusiškai palaikantis vienas kitą. Nuolatos bendraujantys krepšinio fanatai dalijasi savo įspūdžiais, pastebėjimais ir patarimais.

2015 metais krepšininko karjerą baigęs Saulius kurį laiką buvo savęs kaip trenerio ieškojimo kelyje. 40-metis vilnietis trenerio darbus pradėjo nuo treniruočių stovyklų, prie kurių iniciatyvos prisilietė ir Mindaugas.

Paskui Saulius įsiliejo į Vilniaus „Ryto“ dublerių sistemą. 

„Atsimenu, kada mes pradėjome daryti savo vardo vaikų stovyklas, tada buvo klausimas, ar Saulius gali būti treneriu, – tinklalapiui BasketNews sakė Mindaugas Kuzminskas. – Septynerius metus iš eilės buvo stovykla ir matydavai, kiek jis kiekvienais metais dirbdavo ir tobulėdavo. Manau, kad tai buvo pribrendęs reikalas. Paskutiniais metais dirbo „Perle“ su jaunimu ir manau, kad jo tokia rolė – individualus darbas su jaunimu – iš dalies yra kaip pašaukimas. Džiugu, kad treneris Noreika pasiėmė jį kaip asistentą. Pirmas čempionatas ir pirmas blynas neprisvilęs. Galvoju, kad prie to itin daug prisidėjo, jog treneriai buvo atradę itin gerą tarpusavio ryšį.

Buvo nerealu matyti Saulių su tokiomis geromis emocijomis. Turbūt paskutinį kartą mačiau taip šokinėjantį, kada (2005 m. – aut. past.) laimėjo Europos taurę.“

Mindaugas neslepia – abejonių dėl tinkamumo tapti treneriu kėlė juos siejančios savybės. 

„Nemanau, kad tiek mano, tiek jo charakteriai yra tokie, kad atrodytų gali būti treneriu, – tęsė Mindaugas. – Kaip parodė, viskas yra įmanoma per darbą. Labai džiaugiuosi, kad jis atrado savo kelią. Perėjimas po krepšininko karjeros daugeliui būna gan sunkus.“

Saulius Kuzminskas siekia trenerio karjeros
Saulius Kuzminskas siekia trenerio karjeros
Nuotr. BNS

Vicečempionų rinktinėje žaidė trys metais jaunesni krepšininkai: 2003 m. gimę Augustinas Kiudulas, Ugnius Jaruševičius ir Dovydas Butka. Likusiems devyniems 2002 m. žaidėjams tai buvo paskutinis jaunimo turnyras.

Dabar jų laukia vyrų krepšinio barjeras. Ši kartelė neretai atsijoja pusę ir daugiau žaidėjų, kuriems nepavyksta įsitvirtinti aukštesniame lygyje. 

Mindaugas Kuzminskas savo kelią jaunimo rinktinėse baigė 2009 metais.

Puolėjas tada finišavo su tokiais krepšinio svajone gyvenusiais žaidėjais kaip Šarūnas Vasiliauskas, Edgaras Želionis, Vytenis Lipkevičius, Adas Juškevičius, Donatas Motiejūnas, Žygimantas Janavičius, Rokas Čepanonis, Vaidas Čepukaitis, Simas Buterlevičius, Arvydas Gydra ir Šarūnas Sliesoraitis.

Graikijoje vykusiame U20 čempionate Kuzminskas vidutiniškai rinko po 9,9 taško ir komandoje pagal rezultatyvumą kartu su Buterlevičiumi buvo ketvirti. Vasiliauskas pelnė po 10,8 taško, Janavičius – po 11,2 taško, o Juškevičius – po 13,2 taško.

Sužaidęs dar metus Šiaulių klube, Kuzminskas 2010-2013 m. rungtyniavo Kauno „Žalgiryje“. Vilnietis per tą laikotarpį figūravo vyrų rinktinės kandidatų sąrašuose ir plušėjo stovyklose, bet vietą dvyliktuke išsikovojo tik 2013 metais.

Debiutinis Europos čempionatas buvo pažymėtas sidabru.

„Per perėjimą atkrenta daugiausiai: kas nueina į aukštą lygį, kas lieka žemesniame, – tinklalapiui BasketNews komentavo Kuzminskas. – Žiūrint į šitą U20 rinktinę, jie – tipinė lietuviška rinktinė, kurioje galbūt nėra labai daug talento, bet yra komandinė dvasia. Kai mes laimėdavome su rinktine, nebūdavo jau labai išreikštų lyderių, išskyrus turbūt Liną Kleizą ar Joną Valančiūną, bet visada būdavo komandinė dvasia. Komandiškumas mums, kaip lietuviams, yra gerai, bet dėl to mes dažnai neturime pirmo ryškumo žvaigždžių. Pavyzdžiui, kroatai turi daug daugiau individualių asmenybių nei mes, bet komandiškai visada pasiekia mažiau.

Manau, pas mus viskas prasideda nuo vaikų lygmens. Dažnai per daug yra akcentuojama, kad čia yra komandinis sportas ir dėl to neišauga tų žaidėjų tiek, kiek mes norėtume.“

Kazys Maksvytis dominavo pasaulyje su 1992 m. kartos vaikinais
Kazys Maksvytis dominavo pasaulyje su 1992 m. kartos vaikinais
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus

Maksvytis savo akimis regėjo, su kokiais iššūkiais jo treniruoti daugkartiniai Europos ir pasaulio čempionai susidūrė mėgindami palypėti laipteliu aukštyn.

Strategas pateikė Edgaro Ulanovo ir Butkevičiaus pavyzdžius. Nepaisant iššūkių, abu auklėtiniai prasibrovė į aukščiausią lygį ir yra nominalūs vedliai.

Iš auksą skynusio kolektyvo Ulanovas, Butkevičius, Rokas Giedraitis ir Jonas Valančiūnas yra pagrindinės vyrų rinktinės atstovai. Maksvytis per langus taip pat įsitraukė Vytenį Čižauską.

„Atsimenu, kad ne visiems sekėsi iškart įsilieti į vyrų krepšinį, – tinklalapio BasketNews paklaustas pažymėjo Maksvytis. – Man galvoje stovi du pavyzdžiai – Ulanovas ir Butkevičius.

Atrodė, Europos čempionai, Ulanovas, kaip ir Mantas Rubštavičius, buvo geriausių žaidėjų penketuke. Jiems tie metai buvo banguoti, blaškėsi po Panevėžį, Pasvalį. Tik po metų neblogai sužaidė Klaipėdos „Neptūne“. Nėra taip lengva įsilieti į vyrų krepšinį, ne kiekvienas yra Luka Dončičius, kažkiek yra ir vėlesne branda, nėra lengva įsijungti į komandą.

Dabar jiems reikia kabintis, pereiti į vyrų krepšinį, bet lengva nebus. 20-metis, manau, jau gali gerai žaisti tiek LKL, galbūt net ir kažkokiame Europos turnyre, bet ne kiekvienas.“

„Svarbiausia, kad vaikinai pasisemtų patirties ir būtų kantrūs, – apie laukiančius U20 rinktinės narių karjeros iššūkius kalbėjo Butkevičius. – Ne daug mūsų (1992 m. kartos – aut. past.) žaidėjų iškart atsiskleidė po U20 rinktinės. Buvo tų, kuriems prireikė laiko. Svarbiausia, kad vyručiai rastų savo kelią ir dirbtų toliau.“

Augustas Marčiulionis 2020 metais debiutavo „Ryto“ gretose žaisdamas LKL ir FIBA Čempionų lygos turnyre. 20-metis pernai pasuko į NCAA, kur tobulėjimą susiejo Saint Mary's universitete.

Augustas Marčiulionis – vienas iš U20 rinktinės vedlių
Augustas Marčiulionis – vienas iš U20 rinktinės vedlių
Nuotr. FIBA

U20 rinktinės lyderis Rubštavičius dar 2018-2019 m. su Panevėžio „Lietkabelio“ marškinėliais priėmė LKL krikštą. Praėjusius trejus metus jis rungtyniavo Kauno „Žalgirio“ dubleriuose ir retsykiais prisijungdavo prie pagrindinės komandos.

Pastaraisiais metais žaidėją stabdė traumos, bet U20 čempionate panevėžietis sužibo vidutiniškai rinkdamas po 19,7 taško ir tapdamas rezultatyviausiu pirmenybių krepšininku. Iki šiol nė vienam lietuviui nebuvo pavykę pirmauti tarp stipriausių Senojo žemyno dvidešimtmečių. 

198 cm ūgio atakuojantis gynėjas artėjančius metus žais gimtojo miesto Panevėžio „Lietkabelio“ klube. Po sezono „Žalgiriui“ priklausys teisė į sprendimą dėl vietinio krepšininko susigrąžinimo.

„Vienareikšmiškai išsiskiriantys yra Rubštavičius, Marčiulionis, – tinklalapiui BasketNews sakė Mindaugas Kuzminskas. – Kiek Augustas gauna spaudimo, nes dažnai buvusių krepšininkų vaikai yra po padidinamuoju stiklu, ypatingai kuomet esi Marčiulionis. Manau, kad jis puikiai susitvarkė su viskuo. Pirmose rungtynėse galbūt jaudinosi, bet matant, kaip jis atkirtinėja kamuolį gynyboje, yra kosmosas.“

Dominykas Stenionis nuo sausio žaidė LKL, Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ komandoje, kurioje liko ir artėjantiems metams. 178 cm ūgio gynėjas taip pat 2019-2022 m. priklausė „Žalgiriui“.

„Stenionis, duok Dieve, yra augantis Lukas Lekavičius, kaip ir daug kas lygina, – kalbėdamas šypsojosi Kuzminskas. – Jis daugiau yra verbalinis lyderis. Kiek žinau, paorganizuodavo cementofkes ir panašiai. Tai šituo klausimu truputį lenkia Lukutį (juokiasi). Manau, daug kas toje rinktinėje turi šansų pasiekti pakankamai aukštą lygį.“

207 cm ūgio Ugnius Jaruševičius „Žalgirio“ nuomos pagrindais sezoną užbaigė „Nevėžio-Optibet“ ekipoje, bet šį tarpsezonį pasirinko pamatus karjerai lieti už Atlanto.

Debiutinį sezoną NCAA sužaidė Hubertas Pivorius.

Kiti Europos vicečempionai į vyrų krepšinį siekia atsispirti iš NKL.

Sidabrinės U20 rinktinės žaidėjų statistika:

  MIN 2P M/A 3P M/A REB AS ST PTS EFF
Augustas Marčiulionis 27:28 18/42
(42.9%)
5/26
(19.2%)
3.3
2/1.3
4.9 2.7 9.1 8.7
Nedas Montvila 11:34 8/15
(53.3%)
0/9
(0%)
1.1
0.6/0.6
1.7 0.9 2.4 2.6
Dominykas Stenionis 19:15 6/25
(24%)
13/45
(28.9%)
3.1
2/1.1
3.1 1.1 8.1 4.4
Tadas Budrys 11:12 8/18
(44.4%)
0/2
(0%)
3.7
2.1/1.6
0.1 0.1 2.6 1.9
Edgaras Preibys 12:46 4/10
(40%)
3/6
(50%)
2
1.5/0.5
0.5 0.3 3.8 3.3
Augustinas Kiudulas 18:38 9/18
(50%)
1/4
(25%)
3.1
1.7/1.4
1 0.4 5.1 4
Martynas Tamulevičius 5:55 3/6
(50%)
0/0 2
1.2/0.8
0.4 0 2 2.6
Mantas Rubštavičius 26:05 23/40
(57.5%)
19/48
(39.6%)
4.4
3.9/0.6
1.3 1.4 19.7 14.1
Hubertas Pivorius 10:57 4/13
(30.8%)
6/19
(31.6%)
0.3
0/0.3
0.1 0.7 4.3 1.3
Ugnius Jaruševičius 21:39 11/26
(42.3%)
1/3
(33.3%)
4
3.3/0.7
1 0.7 5.6 5.3
Jokūbas Rubinas 19:53 12/19
(63.2%)
7/28
(25%)
1.6
1.3/0.3
1.9 0.9 6.6 5.3
Dovydas Butka 18:03 20/39
(51.3%)
4/14
(28.6%)
3.4
1.4/2
0.6 1.6 8 5.6

„BasketNews.lt podkastas“:Rodyti komentarus

Nekiskit to kuzios
su savo sypsenele jis jau tapes pralaimejimo sinonimu.Jokio sportinio pykcio.Kad tik jaunimui nepersiduotu
2022-07-27
+1
Atsakyti
Didelį ačiū reikia pasakyti ir mūsų federacijai,kuri pagaliau paskyrė tuos trenerius,kurie ir dirba su jaunimu visą laiką.Nes anksčiau būdavo Urbonai,Petrauskai ir panašūs treneriai,kurie su jaunimu nelabai dirbę buvo.O šį kartą paskirti tie,kurie ir dirba su jais nuo mažens.Už tai ir rezultatai iš karto pagerėjo,už tai dar vienas pliusas mūsų naujai federacijai.
2022-07-26
+10
Atsakyti
Jonas
Augusto Marčiulionio naudingumas U20 čempionate buvo 11.3, o ne 8.7, kaip čia rašoma.
2022-07-26
+3
Atsakyti
Gera chebra
Marčiulionis, iš tolo žiūrint, labai primena tėvą: judesiai, perdavimai, veržlumas, gynybos kibumas... bet nu taiklumas, o siaube, tritaškiai 19 proc. dvitaškiai 42 proc. Nu, tikėkimės kažkoks momentinis čia buvo užtemimas. Vos porą trejetą metimų pataikęs daugiau būtų nors finale, auksas žibėtų.
2022-07-26
+8
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Iš viso komentarų: 5

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.