(Ne)realu: nuo nusiminusių slovėnų iki Atamano kumščių

Jonas Lekšas
BasketNews žurnalistas
2022-08-30 17:00

Penki drąsūs spėjimai, kurie prieš čempionatą atrodo sunkiai tikėtini, tačiau tuo pačiu ir neskamba nerealiai.

Nuotr.: AFP, Seskim Photo - Scanpix, FIBA | BasketNews iliustracija/M.Didė
Nuotr. AFP, Seskim Photo - Scanpix, FIBA | BasketNews iliustracija/M.Didė

Ilgai lauktas metų renginys, Europos krepšinio čempionatas, prasideda jau šią savaitę, o šįsyk jis žada būti vienas stipriausių istorijoje.

Pastarieji keturi NBA sezonų MVP Giannis Antetokounmpo bei Nikola Jokičius ir nemažesnį potencialą turintis Luka Dončičius – žvaigždės, kurios turnyrą iškart pakelia į kitą lygį. Kas triumfuos, o kam finalinės kovos Berlyne taps ašarų pakalne?

24 rinktinės rugsėjo 1-ąją keturiose Senojo žemyno miestuose pradės kovą dėl Europos krepšinio sosto, kurio karūna jau penkerius metus priklauso Slovėnijai.

Prieš prasidedant laukiamiausiam metų renginiui, tinklalapis BasketNews pateikia penkis drąsius spėjimus, kurie prieš čempionatą atrodo sunkiai tikėtini, tačiau tuo pačiu ir neskamba nerealiai.

Tai nėra prognozės, o potencialūs netikėti scenarijai, apie kuriuos prieš pirmenybes kalbama nedaug. Jūsų dėmesiui – penki drąsūs Europos čempionato scenarijų spėjimai.

Komentaruose sureitinguokite scenarijus nuo labiausiai tikėtino iki mažiausiai, o taip pat pateikite savo drąsius spėjimus, apie kuriuos niekas nešneka, tačiau ir negali iškart atmesti.

Turkija – pusfinalyje

Nuotr. FIBA

Sunkiai tikėtina? Žvelgiant iš šono – labai sunkiai. Bet žvelgiant iš arčiau, yra nenuginčijamų argumentų, kodėl tai neatrodo nerealu turkams.

Pirmiausia, Turkijos rinktinės grupė. A grupėje galėtų gąsdinti tik Ispanijos vardas, tačiau tai nebėra ta viską griaunanti jėga su broliais Gasoliais. Kartų kaitą išgyvenantys ispanai talentu sudėtyje dabar nusileidžia turkams.

Kitos rinktinės Sakartvele vykstančioje A grupėje – tikrai ne A klasės. Žinoma, turkai jau ne kartą yra nepateisinę į juos dėtų lūkesčių, bet gal šiemet jiems pagaliau priklausys didžioji scena?

Nuo atmosferos rūbinėje stipriai priklausomi turkai laimėję pirmąjį mačą su nenuspėjama Juodkalnija gali užsikurti ir tuomet Ergino Atamano kariaunai šeimininkauti grupėje galėtų patrukdyti tik ispanai.

Būtent pirmoji vieta grupėje gali tapti raktu į pusfinalį. Taip, B grupės ketvirta komanda bet kokiu atveju bus solidi, bet sugebėjus peržengti aštuntfinalio etapą, tolimesnis kelias ketvirtfinalyje sufleruoja ne topinės klasės varžovą.

Turkija garsėja kaip namų komanda ir būtent taip ji turėtų jaustis Berlyne – Vokietijos sostinėje neoficialiais duomenimis gyvena daugiau nei 100 tūkst. turkų. Turkija aštuntfinalyje neabejotinai turėtų būti mažiausiai geidžiamas varžovas iš A grupės.

Cedi Osmanas, Shane'as Larkinas, Alperenas Šengunas, Furkanas Korkmazas ir dar keli solidūs Eurolygos žaidėjai – talentu turkus lenkia tik kelios čempionato komandos, o už viso laivo stovi pasitikėjimu visada trykštantis dukart Eurolygos čempionas Atamanas.

Turkijos pasiruošimas čempionatui neįtikino, bet tai – nuotaikos komanda, kuriai, sėkmingai pradėjus čempionatą, ketvertas Senajame žemyne neatrodo nepasiekiamas.

Slovėnija – be medalių

Nuotr. FIBA

Europos čempionai į pirmenybes atvyksta kaip pagrindiniai favoritai ir atrodo parašyta žvaigždėse, jog slovėnams vieta medalių dalinime yra tiesiog rezervuota. Ar ne? Ne viskas taip paprasta.

Serbija, Graikija, Prancūzija, Lietuva turi ne mažiau argumentų, o svarbiausia, kad jau grupėje jų varžovais bus tarp favoritų esančios dvi komandos bei Vokietija, prieš kurią slovėnai prieš pirmenybes patyrė sutriuškinimą.

Pralaimėjimas Vokietijai parodė, jog problemų yra ir rojuje, o nelaimėjus savo grupės, ketvirtfinalyje potencialiai Europos čempionų lauktų serbai arba graikai.

Luka Dončičius yra megažvaigždė, kuri yra praktiškai nesustabdoma, bet vieno žaidėjo tokiame ypatingai stipriame čempionate neužteks.

Labai daug priklausys nuo kitų krepšininkų, o, pirmiausia Gorano Dragičiaus. Klausimas, ar į rinktinę grįžęs 36-erių gynėjas sugebės tapti tokiu Dončičiaus Robinu, kokiu pastarasis jam buvo 2017-aisiais.

Būtent puolimu savo žaidimą grindžianti Slovėnija gynyboje yra baudžiama praktiškai visų varžovų, tad yra klaustukų, ar užteks talento laimėti tokiu stiliumi prieš kitus pagrindinius favoritus.

Simbolinis penketas – be Eurolygos žaidejų

Nuotr. BNS/Teodoras Biliūnas

Pirmiausia, susitarkime dėl terminų. Eurolygos žaidėją čia vadiname krepšininką, kuris artėjančiame sezone rungtyniaus Senojo žemyno lygoje.

2017 m. čempionato simboliniame penkete šalia Pau Gasolio, Bogdano Bogdanovičiaus (po 2016-2017 m. sezono išvyko į NBA) ir Gorano Dragičiaus buvo Aleksejus Švedas ir tas pats Dončičius, 2017-2018 metų sezone žaidę Eurolygoje.

Visgi šiemet NBA krepšininkų būrys taip užpildys Europos čempionatą, jog atrodo tikėtina, kad visi penki simbolinio penketo nariai artėjantį sezoną žais už Atlanto.

Nikola Jokičius, Giannis Antetokounmpo, Dončičius, Dragičius, Domantas Sabonis, Jonas Valančiūnas, Rudy Gobertas, Evanas Fournier, Franzas Wagneris – tai tik saujelė NBA krepšininkų, kurie spindės Europos čempionate.

O ką gali pasiūlyti Eurolyga? Žinoma, Stambulo „Anadolu Efes“ duetas, Vasilije Micičius ir Larkinas, turi savų argumentų, Serbijos ir Graikijos rinktinėse netrūksta pajėgių Eurolygos krepšininkų, o jei pirmenybės sėkmingai susiklostys Lietuvai, galbūt šalia šios diskusijos bus Marius Grigonis ar Ignas Brazdeikis.

Visgi iš visų penkių netikėtų scenarijų šis, man asmeniškai, atrodo labiausiai tikėtinas.

Čempionė Graikija

Nuotr. FIBA

Kuo toliau, tuo labiau tai skamba mažiau tikėtinai, bet kol Graikija turi sveiką Giannį, tol visko gali nutikti trumpame čempionate.

Pasiruošime Graikija buvo viena labiausiai traumų šienaujamų rinktinių – iš pradžių iškrito Georgios Papagiannis, vėliau Ioannis Papapetrou, tuomet Kostai Sloukas ir Antetokounmpo, trikdžių turėjo ir pats Giannis. Kosmosas.

Nors panašu, jog čempionate visas šis, sveikatos problemų turintis, branduolys bus, tačiau trumpose pirmenybėse labai svarbus pasiruošimas ir, laiku neįėjus į sportinę formą, gali būti greitai sukrauti lagaminai namo.

Kas leidžia tikėti graikais? Žinoma, kad Giannis. Graikijos antžmogis atrodo pagaliau suprato, kaip perkelti savo talentą į FIBA aikštelę, o jo 40 pelnytų taškų į Serbijos krepšį buvo kažkas tokio, kas ilgam įėjo į krepšinio istoriją kaip dominavimo pavyzdys.

Kreditų prideda ir ganėtinai palanki graikų C grupė, kurioje bus laiko sveikatos problemų turėjusiems žaidėjams įeiti į sportinę formą, bei vienas geriausių Europos trenerių Dimitris Itoudis.

Trigubų dublių skaičius – padvigubintas

Nuotr. SIPA, AFP-Scanpix, FIBA

Iki praėjusio Europos čempionato 22 metus pirmenybėse nebuvo užfiksuotas trigubas dublis, kol neeilinį rezultatą užfiksavo rumunas Andrei Mandache. Tai buvo tik trečias trigubas dublis „Eurobasket“ istorijoje – be rumuno tai yra užfiksavę kroatai Toni Kukočius ir Stojko Vrankovičus.

Trys trigubi dubliai per pirmenybes skamba neįmanomai, žiūrint į istoriją. Bet šiemet manęs nenustebins nei vienas trigubas dublis, nei daugiau nei trys tokie pasiekimai.

Kodėl? Dėl tų pačių atvykstančių žvaigždžių į čempionatą. Dončičius nuolat žaidžia su šia riba, o laukiantys varžovai iškart reikalaus geriausios jo versijos, iš Jokičiaus taip pat to galime tikėtis.

Tai yra du pagrindiniai kandidatai į trigubą dublį čempionate, bet jų yra ir daugiau.

Giannis bus užsiėmęs taškų daryba, bet potencialo surinkti tris dviženklius skaičius statistikoje turi Eurolygoje jau tai dukart daręs jo komandos draugas Nickas Calathes.

Realų pretendentą į trigubą dublį turime ir mes. Domantas Sabonis pasiruošime buvo geriausia savo versija Lietuvos rinktinės istorijoje ir jei komandoje nereiktų aikšte dalintis su Jonu Valančiūnu, veikiausiai trigubas dublis jau būtų užfiksuotas iki Europos čempionato. Na, tokio pasiekimo dabar laukiame Vokietijoje iš mūsų žvaigždės.

Laukia neeilinis čempionatas, taigi tikėkimės ir istorinių pasiekimų!Komentarai:

Kad Turkija iskovos medali, tai cia ne neitiketinas, o kvailas spejimas. Vietoje Turkijos gali irasyti Voketija, as sakyciau kad ji turi dar geresnes galimybes nei kad Turkija, nors ji nera ta salis, kuri iprastai iskovoja medalius. Gali rasyti ir Italija - iprastai ji ima ir issauna, nors medalius laimejo tikria seniai.
2022-09-01
Atsakyti
Tomas
Dar vienas nerealus scenarijus. Lietuva neišeis iš grupės. Labai nepalankus tvarkaraštis žaisti pirmas tris rungtynes su stipriausiom komandom. SLO, FRA, DE. Pralaimėjus pirmas tris rungtynes, kad ir mažais skirtumais dings pasitikėjimas. Liks vengrai su bosniais. Prieš vengrus vos laimėjom. Pralaimėjus ketvirtas runtynes - lagaminai namo. Tokioj grupėj visko gali būti.
2022-09-01
+1
Atsakyti
Anonimas
nuo realiausio iki ne: 1. simbolinis penketas be eurolygos 2. graikija cempione 3. slovenai be medalio 4. trigubu dubliu skaicius padvigubintas 5. turkija pusfinalyje. o as duodu spejima, kad ukraina - ketvirfinalyje.
2022-08-31
Atsakyti
slovenams bus fiasko
2022-08-30
+2
Atsakyti
Man realiausia,kad slovėnai išvis liks be medalių,nes tiesiog neįtikina jų gynyba.O puolimu kaip žinia čempionatų nelaimėsi.Ir aš pats pateiksiu savo spėjimą-Lietuva iškovos aukso medalį!!Labai mažai tikėtinas scenarijus,tačiau išėjus iš tokios grupės mūsų rinktinei taip sparnai užaugtų,kad Europa laikykis!Patys žaidėjai jau pribrendo medaliams ir turi tai,ko neturi slovėnai-didelį potencialą blizgėti gynyboje.Todėl aš,kaip tikras patriotas,sakau,kad Lietuva ims auksą(nors ir bet koks kitas medalis būtų gerai🙂).
2022-08-30
+18
Atsakyti
iseiti 4 vietoje is grupes antra geriausia opcija po 1 vietos. ispanai ar turkai atrodo labiau iveikiami 8finalyje nei graikai ar serbai 4finalyje jei uzimtume 2 ar 3. tuo tarpu 4finalyje lauktu potencialiai silpesnis varzovas
2022-08-31
+2
Atsakyti
as statau, kad SLO nebus top3.
2022-08-30
+9
Atsakyti
Kazys M
Labiausiai tikėtina kad: 1- Graikai laimės eurobasketą. 2- Kad čempe bus trigubų dublių. 3- Slovėnija nelaimės medalių 4- Kalkit mane prie kryžiaus, bet Turkam vietos pusfinalyje nematau nei pro kur.
2022-08-30
+10
Atsakyti
Iš kur tokie skaičiai kad Berline virš milijono turku gyvena? Oficialiu duomenu nera, bet neificialiais mažiau nei 200k. Kas labiau panašu i tiesa.
2022-08-30
-8
Atsakyti
Simac
O, straisnyje ir nera minima, kad Berlyne virš milijono turku gyvena.
2022-08-30
+2
Atsakyti
Kazys M
Manęs nenustebintų Vokiečių patekimas į pusfinalį. Komanda žaidžia namuose. O eurobasket namų aikštės pranašumas šį bei tą lemia.
2022-08-30
+12
Atsakyti
sorry, ne ta skaiciu paspaudziau, 20 cm
2022-08-31
Atsakyti
1. Simbolinis penketas – be Eurolygos žaidėjų 2. Slovėnija – be medalių 3. Čempionė Graikija 4. Turkija – pusfinalyje 5. Trigubų dublių skaičius – padvigubintas
2022-08-30
+1
Atsakyti
štai dar vienas: Vokiečiai vėl namuose bus čempionai
2022-08-30
+2
Atsakyti
manau 90 proc kad slovenai liks be medaliu daug stipresni serbai atrodo
2022-08-30
+9
Atsakyti
Galesim aptarti po turnyro :D
2022-08-31
Atsakyti
Anonimas
sutinku su visais spejimais, isskyrus pirmaji (mano nuomone). o vakar susideliojau savo spejimus, tai cia sako ta pati: speju, kad graikai bus pirmi, slovenai - ketvirti.
2022-08-30
+3
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 23

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.