Ukrainos klubo startas Europoje – su misija ir apsistojimu „Žalgirio“ arenoje

Lukas Malinauskas
BasketNews žurnalistas
2022-10-12 12:12

Dėl Rusijos įsiveržimo Ukrainą palikusi Slobožanskės „Prometey“ įsikūrė Rygoje, kur startavo Latvijos ir Estijos lygoje bei debiutuos Europos taurės turnyre. Ukrainos komanda dvejas Europos lygos rungtynes sužais „Žalgirio“ arenoje.

Nuotr.: BNS | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. BNS | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje neužgožė kylančio šalies klubo ambicijų brautis į Europos krepšinio elitą. 

Slobožanskės „Prometey“ rado laikinuosius namus Rygoje ir pradeda kovą ne tik Europos taurėje, bet ir siunčia žinią visam pasauliui ginant Ukrainos spalvas. 

Sportininkai tęsia misiją atstovaudami nepriklausomai valstybei, jau ilgą laiką patiriančiai nesustojantį nesuvokiamą Rusijos žiaurumą ir pasikėsinimą į laisvę.

„Prometey“ trečiadienį debiutiniame Europos taurės mače Rygoje nuo 19 val. susitiks su Panevėžio „Lietkabeliu“.

Klubo gyvavimo tęsinys – su lietuviu priešakyje

„Prometey“ praėjusį sezoną ambicingai varžėsi FIBA Čempionų lygoje. „Top 16“ etapą pasiekę ukrainiečiai per pirmuosius tris turus nugalėjo Malagos „Unicaja“ ir Ostendės „Filou“ bei užsitikrino realius šansus žengti tolyn.

Tačiau Rusija vasario 24 d. įsiveržė į Ukrainą ir ėmė vykdyti karo veiksmus. „Prometey“ klubas iš pirminės reakcijos Čempionų lygos namų mačą perkėlė į Čekiją, Nimburko miestą, kuriame gausiai palaikyta komanda 81:92 nusileido Klužo Napokos „U-Banca Transilvania“.

Po kelių dienų – kovo 5-ąją – „Prometey“ vadovybė paskelbė sustabdanti visų organizacijoje veikiančių komandų, įskaitant rankinio ir tinklinio, veiklą ir finansus nukreipianti į šalies gynybos paramą.

Vasarą klubo vadovybė su ambicinguoju prezidentu Volodymyru Dubinskiu sureagavo į galimybę gauti vietą Europos taurėje, iš kurios, kaip ir iš Eurolygos, buvo pašalinti Rusijos klubai.

2018 m. įkurtas „Prometey“ buvo priimtas į Europos taurę, bet tuo pačiu ir įpareigotas rasti naujuosius namus.

Ukrainiečių žvilgsnis visų pirma pakrypo į Lietuvą. Klubo vadovai pasitelkė laiko patikrintą kontaktą su buvusiu krepšininku Aurimu Mileišiu, užsiimančiu krepšinio komandų stažuočių organizavimu Lietuvoje. 

44-erių kauniečiui ant stalo nugulė pasiūlymas kuruoti „Prometey“ klubo projektą už Ukrainos ribų. 

„Su „Prometey“ esu pažįstamas nuo pat jo įsisteigimo, – tinklalapiui BasketNews kalbėjo Mileišis. – Taip pat esu daug pažįstamas su pačiu Ukrainos krepšiniu, turiu daug draugų ir bičiulių – nuo medikų iki komandos vadovų. Nesu naujokas pas juos, o jie seniai žinojo mane, kad esu atsakingas, esu žodžio žmogus. Nesu nieko apgavęs ar primelavęs. 

Derybos buvo labai greitos ir paprastos. Jie pasiskambino ir pasakė, kad nori atgaivinti krepšinio klubą, o aš pasakiau, kad noriu dirbti su jais.“

„Esu buvęs ir žaidėjas, ir trenerio asistentas, ir vadybininkas, – apie savo patirtį pasakojo Mileišis, tris sezonus žaidęs LKL. – Kažkada uždarinėjome Alytaus „Alitos“ klubą ir atidarinėjome naują Alytaus klubą NKL lygoje. Ko tik nėra buvę. Jau daug metų esu skirtinguose versluose, vienas iš jų – krepšinio stovyklų organizavimas.“

„Prometey“ klube – ir daugiau lietuvių: vyr. treneriu paskirtas Ronenas Ginzburgas į asistento pareigas pasikvietė Mantą Šernių, fizinio rengimo treneriu dirba Mantas Valčiukaitis.

Ronenas Ginzburgas ir Mantas Šernius
Ronenas Ginzburgas ir Mantas Šernius
Nuotr. prometeybc.com

Mintis įsikurti Lietuvoje

Prieš nutūpiant Rygoje, „Prometey“ su Mileišiu gvildeno idėją apsistoti Lietuvoje. Tarp apmąstomų variantų buvo Klaipėda ir žaidimas „Švyturio“ arenoje. 

Taip pat gyvenimas Kaune ar Birštone ir namų mačai „Žalgirio“ arenoje.

„Kadangi su „Prometey“ draugauju jau daug metų, jie yra buvę pas mane stovyklose pajūryje, – pasakojo Mileišis. – Juos visą laiką žavėjo pajūris. Iš pradžių jie sakė, kad gal geriau būtų pajūryje, kur yra puiki arena ir atitiks visus reikalavimus. Viską tikrinomės paviršutiniškai ir iš signalų supratome, kad negalėsime žaisti LKL, o NKL yra ne ta lyga, apie kurią reikėtų kalbėti. Todėl mąstymas labai greitai ir baigėsi.“

„Prometey“ galimybes žaisti LKL tikrinosi per savus kontaktus ir, pasak Mileišio, oficialiai nebuvo kreiptasi į LKL dėl dalyvavimo lygoje. 

„Viskas vyko spontaniškai ir nebuvo per daug laiko, – sakė Mileišis. – Vėlgi, karas gąsdina ir įneša daug neaiškumų.“

LKL atstovai tinklalapiui BasketNews patvirtino nesulaukę jokios užklausos. Kiekviena jų, pasiekusi lygos vadovybę, būna svarstoma LKL Vykdomajame komitete. 

Apžvelgiant kitus variantus, „Prometey“ žvilgsnis pakrypo į Latvijos ir Estijos lygos projektą. Ukrainos komanda suformulavo oficialų užklausimą, po kurio turėjo atsakyti į eilę klausimų.

„Ar tikrai mūsų ketinimai yra rimti? Ar nedingsime vidury sezono? Ar nepersigalvosime, ar tikrai išbūsime? – esminius klausimus vardino Mileišis. – Klubo vadovybė atsakė į visus klausimus, pateikė garantijas ir įvykdė visus prašymus.“

„Latvijos ir Estijos komandų buvo penkiolika, mes tapome šešiolikti ir jie šios situacijos dėka išsisprendė patogesnio organizavimo klausimą, – pasakojo lietuvis. – Kitas dalykas, natūralu, jog tos komandos nesiekia „Prometey“ lygio. Jie pasižiūrėjo profesionaliai, kad toks stiprus varžovas yra į naudą jiems sužaisti ir pasitikrinti.“

Jungtinėje lygoje varžosi devyni Estijos klubai ir šešios Latvijos komandos. 2018-2019 m. startavusiose pirmenybėse visus sykius triumfavo latviai: pirmąjį sezoną – „Ventspils“, pastaruosius dvejus metus – Rygos VEF. 2019-2020 m. sezonas buvo nutrauktas dėl COVID-19 pandemijos.

Šį sezoną rimta kandidatūra yra „Prometey“ klubo, kuris, sėkmės atveju, taip pat būtų pripažintas lygos čempionu.

„Šita lyga yra kaip anksčiau gyvavusi Baltijos krepšinio lyga (BBL), – dėstė Mileišis. – Tai nėra čempionatas, kuris deleguoja tave į Europos taurę ar į kitas varžybas. Estai ir latviai dar paraleliai žaidžia savo vietinius čempionatus, kur aiškinasi, kas yra stipriausi ir kas dalyvaus FIBA turnyruose. Mes nesugadiname to. Ar mes būsime stipriausi, anksti yra kalbėti, sezonas – ilgas.“

Ukrainos lygos sezonas spalio 22 dieną startuos su aštuoniomis komandomis.

Startas Latvijoje

Rygos arena talpina apie 11 tūkst. žiūrovų
Rygos arena talpina apie 11 tūkst. žiūrovų
Nuotr. FIBA

„Prometey“ bazuojasi Rygos olimpiniame centre, kur rengiamos Latvijos ir Estijos lygos rungtynės. Europos taurės mačai bus planuojami 11 tūkst. žiūrovų talpinančioje Rygos arenoje. Šiame komplekse vasarą treniravosi Europos čempionate dalyvavusi Ukrainos rinktinė.

Jame šeimininkauja vietinė čempionė Rygos VEF komanda.

Rygos arena dabar tapo atviresnė, kai latvių flagmanas, Rygos „Dinamo“ ledo ritulio komanda, nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pasitraukė iš KHL pirmenybių.

Lietuvoje žaidęs Denisas Lukašovas ketvirtą sezoną atstovauja „Prometey“. Krepšininkas kartu su klubu išgyveno bent kelis logistinius persikėlimus: 2021 m. vasarą „Prometey“ dėl konflikto su Kamianskės meru persikėlė į Slobožanskę, vėliau  Rusijai įsiveržus į Ukrainą – iš Slobožanščinos į Prahą, o dabar – į Rygą.

„Ryga priėmė mus labai gerai, – tinklalapiui BasketNews pasakojo kapitonas Lukašovas. – Klubas padarė viską, jog suorganizuotų aukšto lygio sąlygas. Neturime jokių problemų treniruotis ir žaisti rungtynes. Viskas ypatingai gerai, bet neabejotinai trūks mūsų klubo fanų iš Ukrainos. Situacija yra tokia, jog jie neturi galimybės palaikyti mūsų arenoje. Tačiau jaučiame jų palaikymą per nuotolį. Jie stebėjo mūsų ikisezonines rungtynes, yra aktyvūs socialinėje erdvėje.“

„Prometey“ pasirengimo etape Rygoje pasimėgino jėgas ir su dviem Lietuvos komandomis: 80:71 nugalėjo Utenos „Juventus“ ir 78:68 pranoko Pasvalio „Pieno žvaigždes“.

Izmire vykusiame draugiškame turnyre „Prometey“ 93:89 įveikė Eurolygoje besikaunantį Stambulo „Fenerbahče“, o finale 93:86 laimėjo prieš Mindaugo Kuzminsko atstovaujamą Izmiro „Pinar Karšiyaka“ ir tapo varžybų nugalėtoja.

Pasirengimo etape Ukrainos ekipos treniruočių stovykloje plušėjo Mantvydas Staniulis, kuris prisijungė komandai susidūrus su žaidėjų stygiumi, kai bent pusė komandos atstovavo savo šalių rinktinėms.

Į „Prometey“ po praėjusio sezono grįžo amerikiečiai vedliai D.J. Stephensas ir D.J. Kennedy. Pastarasis FIBA Čempionų lygoje per 30 žaidimo minučių vidutiniškai rinko po 13,4 taško (46,4 proc. trit.), 7 atkovotus kamuolius, 3,3 rezultatyvaus perdavimo ir 15,7 naudingumo balo.

Stephensas žaidė po 27 minutes ir fiksavo 7,5 taško bei 4,8 atkovoto kamuolio statistiką. Prie komandos prisijungė amerikietis Dustinas Hogue, Puerto Riko rinktinės narys Gianas Clawellas ir Nigerijos nacionalinės komandos atstovas Calebas Agada.

Iš „Šiaulių“ komandos persikėlęs Issufas Sanonas – vienas iš keturių „Prometey“ žaidėjų, gynusių Ukrainos rinktinės garbę Europos čempionate. Elitiniame Senojo žemyno turnyre taip pat rungtyniavo Ivanas Tkačenka, Ilija Sydorovas ir Lukašovas.

„Prometey“ tarpsezoniu papildė žinomas ukrainietis Oleksandras Lypovyjus ir Ginzburgui iš darbo Čekijoje puikiai pažįstamas Ondrejus Balvinas.

Denisas Lukašovas atstovavo dviem Lietuvos komandoms
Denisas Lukašovas atstovavo dviem Lietuvos komandoms
Nuotr. Fotodiena.lt/J. Elinskas

Klubas dar praėjusį sezoną puoselėjo viltis siekti aukščiausių tikslų Čempionų lygoje. Ambicijos Europos taurėje – ne mažesnės, nepaisant užklupusios sudėtingos situacijos tęsti komandos gyvavimą.

Lukašovo teigimu, klubą į priekį veda prezidento Dubinskio ir viceprezidento Pavlo Chukhno užsidegimas.

„Jiedu nusprendė toliau vystyti klubą net ir vykstant karui, – sakė „Prometey“ krepšininkas. – Jie taip pat atidarė krepšinio mokyklą, kad vaikai galėtų gyventi krepšinio svajone. Komanda dalyvaus vietiniame čempionate. Viskas dėl prezidento ir viceprezidento noro. Esant sunkiai situacijai, jie finansiškai prisideda prie armijos aprūpinimo ir krepšinio egzistavimo. Žinote, jog iš krepšinio nėra uždirbama, tu tiesiog leidi savo pinigus.“

Ukrainiečiai krepšininkai Rygoje apsigyveno su savo šeimomis, kurių kai kurie nematė ilgą laiką ir dėl komplikuoto kalendoriaus. Vasarą vyko du atrankos langai į pasaulio čempionatą, po to – Europos čempionatas.

„Tačiau mano ir žmonos tėvai yra likę netoli Dnipro, – kalbėjo Lukašovas. – Iš tikrų nėra realios galimybės persikelti į Rygą. Be to, jie netrykšta dideliu noru, kadangi priima tai gyvenimiškai ir galvoja, jog turi likti ten.

Neabejotinai esame pasiilgę vieni kitų. Nesu jaunuolis, turiu tęsti karjerą. Tėvams svarbiausia, kad mažų mažiausiai esame saugūs.“

Misija skleisti žinią

„Prometey“ pradėjo sezoną Latvijos ir Estijos čempionate, kur pasiekė dvi triuškinamas pergales. Ginzburgo auklėtiniai pirmajame mače 109:56 nušlavė Uogrės „Ogre“, o antrajame 115:58 nepaliko jokių vilčių Tomo Keršio treniruojamai Valmieros „Valmiera GLASS VIA“.

Pastarajai atstovaujantis Tadas Vaičiūnas per 28 minutes pelnė 3 taškus, iš žaidimo pataikęs 1 iš 7 metimų.

Dabar „Prometey“ stoja prie Europos taurės starto linijos. Klubas sieks ne tik komandos ambicijų, bet ir skleisti mėlynai-geltoną žinią apie Ukrainos kovą už laisvę.

„Turime įrodyti, jog gyvenimas Ukrainoje tęsiasi, kad pasaulis turi atsisukti į mus ir atsižvelgti, kokia yra situacija. Mes darysime viską, jog Ukraina išsilaikytų, kad šalies istorija tęstųsi, – tinklalapiui BasketNews sakė Lukašovas. – Vienas iš tikslų yra pabrėžti, jog Ukraina – nepriklausoma šalis. Esame normalūs žmonės, kurie nepaisant visko kausis iki pabaigos.“

33-ejų Lukašovas gimė Donecke, į kurią Rusija įsiveržė dar 2014 metais ir penktąjį pagal dydį Ukrainos miestą užgrobė paskelbdami pripažinimo neturinčią liaudies respubliką.

Būtent tada buvęs Vilniaus „Lietuvos ryto“ ir Prienų-Birštono „Vytauto“ krepšininkas išvyko iš gimtojo miesto ir nebesugrįžo.

„Donecką palikau 2014 m. gegužės 8-ąją, kai tik prasidėjo šita nesąmonė, – pasakojo Lukašovas. – Nebuvau grįžęs per praėjusius aštuonerius metus. Iškraustėme šeimą iš ten ir nuo tada praradau ryšį su Donecku. Bet ten tebėra mūsų būstas. 

Širdyje jaučiu didelį skausmą dėl viso to, kas vyksta ten. Karas tapo tiesiog realybe, miršta labai daug žmonių. Didžiulis skausmas dėl visos Ukrainos karių, žmonių ir vaikų.“

Issufas Sanonas
Issufas Sanonas
Nuotr. Basketbols

Įvykiai Ukrainoje neretai „Prometey“ klube stumia krepšinį į antrą planą. Kartu su visa šalimi išgyvenančius krepšininkus neretai užplūsta nesuvaldomos emocijos. 

Issufas Sanonas prieš pirmąsias sezono rungtynes apsigaubė šalies vėliava ir nesulaikė ašarų.

„Kiekvieną dieną praleidžiame labai daug laiko skaitydami naujienas, ypatingai pastarosiomis dienomis, kai Rusija absoliučiai pamišo, – tinklalapiui BasketNews kalbėjo Lukašovas. – Jie bombarduoja miestus, gyvenamuosius namus, kur nėra jokios armijos. Rusija tiesiog žudo Ukrainos žmones. Būna tikrai sunku susikoncentruoti į krepšinį.

Tačiau krepšinis kartais padeda bent kažkiek atitraukti mintis ir daryti savo darbą. Neabejotinai nėra jokio džiaugsmo, negali gyventi ramaus gyvenimo, kaip buvo prieš tai. Dabar visuomet lauki naujienų.“

„Komandoje esame tam, kad tęstume „Prometey“ gyvavimą, ir tuo pačiu Ukrainos žmonėms suteiktume bent kažkiek pozityvių emocijų, – pridėjo „Prometey“ kapitonas. – Daug žmonių domisi, kaip mums sekasi.“

Stotelė „Žalgirio“ arenoje

„Prometey“ sužais dvejas namų rungtynes „Žalgirio“ arenoje
„Prometey“ sužais dvejas namų rungtynes „Žalgirio“ arenoje
Nuotr. LKL

„Prometey“ klubui sezono metu teks keisti namų aplinką dėl Rygos arenos užimtumo. Ukrainos ekipa dukart trumpam apsistos Kaune, kur „Žalgirio“ arenoje sužais dvejas Europos taurės namų rungtynes.

Pirmasis mačas Kaune vyks lapkričio 30 d. su Ulmo „Ratiopharm“, o antrasis – vasario 8 d. su Liublianos „Cedevita Olimpija“, kuriai atstovauja buvęs žalgirietis Zoranas Dragičius.

„Su Pauliumi Motiejūnu esame pažįstami labai seniai ir pastoviai bendraujame betarpiškai, – komentavo Aurimas Mileišis. – Pas mane atvažiuoja stovyklauti užsienio komandos ir kartais būname naudingi vieni kitiems organizuojant draugiškas rungtynes. Nebuvo jokių klausimų, tik buvo raginimas pirmyn, ir sakykite, ko reikia.“

Paulius Motiejūnas tinklalapiui BasketNews patvirtino apie operatyvų susitarimą ir „Prometey“ komandos priėmimą Nemuno saloje. „Žalgiris“ taip pat prisidės prie Ukrainos komandos rungtynių organizavimo.

„Jie puikiai laikosi, klubas vystosi, viskas vyksta profesionaliai ir nekilo jokių klausimų dėl jų, – sakė Motiejūnas. – Tikrai padedame „Prometey“ klubui palankesnėmis sąlygomis, kiek galime. Nėra taip, kad leidžiame daryti viską nemokamai, bet padedame, kiek galime.“

Antrasis susitikimas su Liublianos ekipa „Žalgirio“ arenoje įtilpo tarp Kauno ekipos Eurolygos namų mačų su Belgrado „Partizan“ (vasario 3 d.) ir Vitorijos „Baskonia“ (vasario 10 d.). Vasario 12 dieną – „Žalgirio“ LKL namų rungtynės su Prienų „Labas GAS“.

Apsistoti „Žalgirio“ arenoje svarstė ir kitas Ukrainos klubas Kyjivo „Budivelnyk“, kuriame generalinio direktoriaus pareigas užima Gediminas Navikauskas, praeityje dirbęs Kauno ekipoje.

Tačiau plano įgyvendinti nepavyko dėl „Žalgirio“ arenos užimtumo.

„Buvome kalbėję su Gediminu, bet jiems kitur buvo geresnės sąlygos. Aišku, pas mus yra labai įtemptas kalendorius, ne taip lengva priimti komandas visam laikui, – komentavo Motiejūnas. – Mes patys žaidžiame, vyksta daug renginių – ir parodos, ir koncertai. Dėl to niekam negalėjome pasiūlyti viso komandos priėmimo.“

„Budivelnyk“ įsikūrė Romoje, vietos „Stella Azzurra“ bazėje. Kijyvo klubas varžysis FIBA Europos taurėje. Komandai atstovauja lietuvis Aurimas Majauskas.Komentarai:

Babkes
Prie to pacio priminsiu klubo prezidenta, kopija is wikipedijos: Following the 2022 Russian invasion of Ukraine, Prometey withdrew from the competition and disbanded all teams of the club as club president Volodymyr Dubinsky cited: "All money and resources should go to the army. Win first. Then everything.". All the club's teams were dissolved in March 2022. Tai kaip cia gavosi, isiro, vel grizo, ir is karto i EuroCup, prie to pacio dar zaidzia ar nori zaist didziausiose Pabaltijo arenose, kurios tikrai nera pigios. Tiesiog paprastas klausimas, kaip cia taip yra?
2022-10-12
+4
Atsakyti
abdullah
ko visi vatnikai neuzbaninti dar? geda kokia skaityti tu nevykeliu komentarus💩💩💩
2022-10-12
-5
Atsakyti
Puikus straipsnis,yra ir nemažai pozityviu dalykų.Pagrindinė tema žinoma yra karas,tačiau visame tame siaube galima išvysti ir pozityvių dalykų.Vien tas noras toliau žaisti ir skleisti žinią apie karą yra vertas pagarbos,kaip ir žaidėjams,kurie privalo bent kažkiek pamiršti tuos baisius įvykius ir kovoti krepšinio aikštelėje.Slava Ukraini!!!
2022-10-12
+5
Atsakyti
Bl kiek vatniku Lietuvoje. Gaila, kad bnews tai nerupi. Galetu banint ir trint siukslyna.
2022-10-12
+4
Atsakyti
Babkes
Tokie vargsai, is karo suniokoto krasto, net neisikure namie, kad remtu vietine valdzia ar verslas, tai kyla elementarus klausimas - is kur babkes, ne tik zaidejam, treneriam, bet dar ir zaisti Europoje, ko neisgaletu ir puse LKL klubu?
2022-10-12
-4
Atsakyti
GTR
Į Ukraina neskrenda lėktuvai jie negalėtu žaisti Eurocup, o ir šiaip ten visur bombarduoja.
2022-10-13
-1
Atsakyti
Common sense
Pakomentuociau, bet niekam, nepatiks.
2022-10-12
+12
Atsakyti
Хаха
Бомжи
2022-10-12
-20
Atsakyti
Anonimas
zalgirio ir taip uzimta,pilna renginiu,Klaipedoj galejo zaisti
2022-10-12
Atsakyti
esvarbu
Siaip keista,ko jie sumaste Rygoje zaisti??gi ten Latvijoje BBD and tos ukrainos Latviai...o Lietuvoje visi pasirengia ant keliu klauptis ir padaryti....Ukrainieciui.....cia gi daugiau fanu susirinktu i sitos Ukrainos komandos varzybas Kaune,nej i zalgirio macus
2022-10-12
-18
Atsakyti
tai gal straipsni skaityk - latviu ir estu ta ale bbl lyga sutiko priimti zaisti i lyga.
2022-10-12
+5
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.