Po medaus mėnesio – krepšinis Lietuvoje: amerikiečių poros kelionė iki Kėdainių

Martynas Žiūrys
BasketNews žurnalistas
2022-12-06 11:37

Praėjusią vasarą vestuves atšventęs Bradas Davisonas ir Tyra Marie Buss Davison po medaus mėnesio persikėlė kartu rungtyniauti į Lietuvą. Vyras šį sezoną gina Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ garbę, o žmona – Kauno „Aisčių-LSMU“. Bradas ir Marie interviu papasakojo apie sunkumus ieškant abiem komandų vienoje šalyje, skirtingas universitetų patirtis, lietuviškas šaknis bei savo meilės istoriją.

Nuotr.: LKL, BC Aistės | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. LKL, BC Aistės | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Ne kiekvieną sezoną išgirsi istoriją, jog jauna amerikiečių pora po medaus mėnesio atvyksta į Lietuvą drauge žaisti krepšinio. Bradas Davisonas ir Tyra Marie Buss Davison praėjusią vasarą atšoko vestuvėse, o jau po pusantro mėnesio įsikūrė naujuose namuose – Kėdainiuose.

Krepšininkų pora nusprendė atvykti į Lietuvą, nes Davisonas rado naują darbą „Nevėžio-Optibet“ klube. Dėl šios priežasties Tyra taip pat turėjo ieškoti naujos karjeros stotelės šalia Kėdainių.

„Nevėžio-Optibet“ klubo padedama Tyra užmezgė kontaktus su „Adma Moterų lygoje“ ir Baltijos čempionate besivaržančiomis Kauno „Aistėmis-LSMU“ ir netrukus tapo šios komandos dalimi.

„Mes kalbėjomės, kad pirmiausia bandysime rasti geriausią komandą Bradui ir kartu vyksime žaisti į tą šalį, – apie sprendimą išvykti į užsienį tinklalapiui BasketNews pasakojo Tyra. – Esame be galo laimingi dėl to, kaip išsprendėme šią situaciją. Jis pasirašė puikų kontraktą ir džiaugiasi naująja komanda. Man taip pat pasisekė, nes radau klubą, kuris ne tik manęs norėjo, bet ir aš džiaugiuosi jame būdama.“

23-ejų Davisonas debiutiniame Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezone šiuo metu yra rezultatyviausias kėdainiškių žaidėjas. Jis per 11 LKL mačų vidutiniškai renka po 13,9 taško, 4,1 atkovoto kamuolio, 2 rezultatyvius perdavimus, perimtą kamuolį bei 12,6 naudingumo balo.

Tačiau gynėjui iš Minesotos kelias iki Kėdainių tikrai nebuvo rožėmis klotas.

2017 metais užsivilkęs Viskonsino universiteto marškinėlius, gynėjas dar pirmajame NCAA sezone susidūrė su rimta trauma, privertusia jį priimti sunkų sprendimą.

Vos prasidėjus sezonui, trečiosiose sezono rungtynėse, Davisonui išniro petys. Po šio incidento Bradas turėjo du pasirinkimus – gultis ant operacinio stalo ir palaidoti visą likusį sezoną arba kentėti atstatyto peties skausmus.

Davisonas nusprendė pakentėti.

„Nusprendžiau, kad tęsiu sezoną be operacijos. Tą patį sezoną man dar devynis kartus išniro tas pats petys, – prisiminimais su BasketNews dalinosi Davisonas. – Rungtynių metu dėl išnirusio peties turėdavau sugrįžti į rūbinę, kur man atstatydavo jį į vietą. Tuomet turėdavau atlikti daugybę testų, kuriuos praėjęs vėl galėdavau sugrįžti į aikštelę. Turėjau sudėtingą pirmąjį sezoną.“

Sužaidus paskutines sezono rungtynes, Davisonui buvo atlikta reikalinga operacija, po kurios jis visiškai atsistatė ir buvo pasiruošęs antriems metams universitete.

„Gydytojai man pasakė, kad petys labiau pasižeisti nebegalėjo. Pirmasis kartas buvo blogiausias, – specialistų rekomendacijas atskleidė verslo ir žmogiškųjų išteklių studijas baigęs amerikietis. – Tai buvo labiau susiję su skausmo kontroliavimu, kiek aš galėjau pakelti skausmo. Tais metais man tikrai patiko mano treneris ir komandos draugai, todėl norėjau toliau rungtyniauti su jais.“

Laimei, per kitus keturis NCAA sezonus nei peties problemos, nei kitos traumos Davisono nebepersekiojo.

Bradas per penkerius NCAA sezonus vidutiniškai per 32 minutes fiksavo 11,3 taško, 3,5 atkovoto kamuolio ir 2,1 rezultatyvaus perdavimo statistiką.

Baigęs universitetą, 193 cm ūgio gynėjas NBA galimybėmis nesusižavėjo, nes turėjo kitokį tikslą.

„Iš tikrųjų niekada neturėjau noro tapti profesionaliu krepšininku. Mano tikslas visada buvo tapti koledžo krepšinio treneriu, – svajone pasidalino Davisonas. – Šiais metais ieškojau galimybių ne tik žaisti, bet ir treniruoti. Aš praėjau visus NBA įstojimo procesus ir bendravau su daugybe žmonių. Visgi galiausiai nusprendžiau nepretenduoti į G lygą, o pasukti į užsienį. Nesigailiu dėl šio sprendimo iki šiol.“

Davisono teigimu, jo likimas galėjo pasisukti į Italiją, Ispaniją, Graikiją ir kitas Europos šalis, tačiau besirinkdamas naują karjeros stotelę jis turėjo atsižvelgti į tai, kad vyksta ne vienas.

„Pasirinkome Lietuvą, nes čia galėjo atvykti ir mano žmona. Norėjome, kad ir ji turėtų galimybę rungtyniauti. Norėjome žaisti kartu, – aiškino Davisonas. – Man taip pat paliko gerą įspūdį pokalbiai klubo vadovu Jonu Mačiuliu ir treneriu Gediminu Petrausku.

Džiaugiuosi, kad patekau į tokią stiprią lygą, kurioje tikrai yra talentingų komandų. Lietuvoje žaidžiama fiziškai, bet mažesniu tempu. Lietuvos komandos atlieka puikius skautingus ir čia jaučiu vieningą bei struktūrizuotą krepšinį. Žinojau, kad būsime jaunesne komanda, todėl turime daug ir sunkiai dirbti, jei norime kažką pasiekti.“

Kėdainių klubo žaidžiančių krepšininkų amžiaus vidurkis – 23 metai.

„Nevėžis-Optibet“ šiuo metu LKL turnyrinėje lentelėje su 5 pergalėmis ir 6 pralaimėjimais rikiuojasi 7-oje vietoje. Karaliaus Mindaugo taurėje grupių etapą praėjusi Kėdainių ekipa ketvirtfinalyje susitiks su Vilniaus „Rytu“.

„Norime žaisti greitą krepšinį bei būti solidūs gynyboje. Mes vis dar bandome įsisavinti savo taisykles ir identitetą, – aiškino „Nevėžio-Optibet“ gynėjas. – Judame tinkama linkme ir bandome užmegzti gerus tarpusavio santykius ne tik treniruotėse ar rungtynėse, bet ir už aikštelės ribų.“

Viena iš laisvalaikio veiklų – drauge su „Nevėžio-Optibet“ komandos draugais susirinkti stebėti Eurolygos, Europos taurės arba FIBA Čempionų lygos rungtynes, kuriose rungtyniauja kitos Lietuvos komandos.

„Žaviuosi Eurolygos fanų kuriama atmosfera, – teigė Davisonas. – NBA fanai garsiai nepalaiko komandų, nes ten – daugybė rungtynių. Atrodo, kad Eurolygoje fanai tikrai mėgaujasi kiekvienomis rungtynėmis ir garsiai palaiko komandas.“

Be to, Bradas žiūri ir žmonos atstovaujamos „Aisčių-LSMU“ ekipos mačus, kuriuose Tyra spindi ryškiausiomis spalvomis.

26-erių gynėja Baltijos moterų čempionate vidutiniškai pelno po 22,7 taško (antra lygoje) ir renka po 23,7 naudingumo balo (trečia lygoje).

Tačiau nenuostabu, kad Tyra demonstruoja tokius įspūdingus rezultatus. Iš Indianos kilusi 173 cm ūgio gynėja savo gimtojo miesto universitetą baigė kaip rekordininkė net septyniose statistikos kategorijose: pagal pelnytus taškus (2 364), perimtus kamuolius (293), rezultatyvius perdavimus (574), įmestas baudas (633) ir taškų vidurkį (17,5).

„Jeigu mane pamatai realybėje, tai nesitiki, kad galėčiau būti tokia gera krepšininkė, – šyptelėjo Tyra. – Esu gana maža ir smulki blondinė, todėl mažai kas tikėjosi, kad galiu tokius rezultatus pasiekti universitete. Dėl to sunkiai dirbau ir dabar didžiuojuosi tuo.“

Jos atstovaujama „Aisčių-LSMU“ moterų komanda su 4 laimėjimais ir 3 nesėkmėmis žengia 6-oje pozicijoje tarp 12 ekipų.

„Man Kauno komandoje labai patinka. Žinoma, iš pradžių buvo šiek tiek nejauku, nes visos kitos žaidėjos yra lietuvės, o aš amerikietė. Bet vėliau apsipratau, nes jos irgi gana gerai šneka angliškai, – apie adaptacinį laikotarpį pasakojo „Aisčių-LSMU“ lyderė. – Dėl to, kai treneris šneka, aš turiu komandos drauges, kurios man išverčia, ką treneris pasako. Mėgaujuosi žaisdama šioje komandoje.“

„Aistės-LSMU“ šiuo metu treniruoja Lietuvos krepšinyje gerai žinomas treneris Rimantas Grigas.

„Treneris  – puikus. Jis yra žinomas treneris šalyje ir dabar treniruoja Lietuvos moterų krepšinio rinktinę, – savo žiniomis apie Grigą dalinosi Tyra. – Jis man papasakojo apie komandas, kurias treniravo anksčiau, pavyzdžiui, „Žalgirį“. Matosi, kad jis krepšinyje yra jau ilgą laiką, todėl gerai supranta visus niuansus.

Jis taip pat daug prisidėjo prie mano įsiliejimo į komandą. Šis treneris mėgsta greitą krepšinį, todėl man tikrai tinka jo treniravimo stilius, nes tokio stiliaus krepšinį žaidžiau ir universitete.“

Adaptuotis svetimoje šalyje amerikiečių porai padėjo ne tik klubai, bet ir lietuviškos šaknys.

„Mano Amerikoje gyvenanti teta gimė Lietuvoje, – atskleidė Tyra. – Kai tik Bradas pasirašė sutartį su Lietuvos klubu, aš iš karto susisiekiau su teta. Ji Lietuvoje turi šeimą, kuri mums padeda čia jaustis kaip namuose.“

Tyra, kaip ir Davisonas, turi svajonę vieną dieną tapti krepšinio trenere. Tačiau dar prieš išvykdama į Kėdainius krepšininkė išsibandė savo jėgas „Big Ten“ sporto televizijos kanale. Rungtynių metu ji gyvame eteryje pateikdavo moterų mačo analizę ir įžvalgas.

Vis tik vėliau televizijos kanale ji tapo nebereikalinga – smogė koronavirusas, privertęs „Big Ten“ atsisakyti gyvų komentatorių arenose. Būtent po šių įvykių ji ir susipažino su savo būsimu vyru.

„Viskas įvyko koronaviruso laikotarpiu, – apie metus trukusios draugystės pradžią, kuri vėliau virto sužadėtuvėmis, prisiminė Tyra. – Vienas žmogus socialiniame tinkle „Instagram“ man parašė, kad vienas įsimintiniausių jo momentų buvo susitikimas su Bradu Davisonu.

Pamaniau, kad būtų smagu nusiųsti Bradui šią žinutę, nes tai jį pradžiugins. Nufotografavau susirašinėjimą ir persiunčiau. Tada mes pradėjome rašinėtis, jis paprašė mano numerio, o visa kita tapo istorija...“

Istorija, nuvedusi amerikiečių porą iki Lietuvos.

„Nežinau tokio kito atvejo, kai amerikiečių pora kartu išvyksta žaisti krepšinį į Europą, – tvirtino Davisonas. – Turiu tik keletą draugų, kurie išvyko rungtyniauti su savo žmonomis ir vaikais, bet jie kartu nežaidžia krepšinio. Galbūt mes tokie vieninteliai!“

„BasketNews podkastas“:



Komentarai:

Lygis! Skaičiau kaip knygą kol prisiminiau, kad užsukau lyg krepšinio naujienų paskaityt :D Mestriškai viskas, bravo!
2022-12-07
+3
Atsakyti
Ciongas
Puikūs žmonės.
2022-12-06
+11
Atsakyti
Graži istorija, dėl dar didesnės auditorijos siūlau krepšinio meilės romanus rašyti ;)
2022-12-06
+10
Atsakyti
Būtų šaunu Tyra Marie Buss Davison, kad gautų Lietuvos pilietybę ir turėtume puikią žaidėją Lietuvos rinktinei. Kodėl gi to nepadarius, jug ji reiškias turi Lietuviškų šaknų. Grigas galėtų jei pasiūlyti, reikia mums tokios žaidėjos Lietuvos moterų rinktinėj.
2022-12-06
+13
Atsakyti
--
geras straipsnis, šaunuoliai!
2022-12-06
+16
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 5

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.