„Rytą“ pasitinkantis Gebenas – apie Šarą primenantį trenerį ir džiaugsmą dėl „Žalgirio“

Jonas Lekšas
BasketNews žurnalistas
2023-01-24 08:30

Martinas Gebenas nesigaili savo sprendimo 2021 m. vasarą palikti „Žalgirį“ ir pradėti profesionalo karjerą užsienyje. Šį vakarą su BAXI klubu namuose „Rytą“ priimsiantis lietuvis mėgaujasi žaidimu pas legendinį ispanų trenerį Pedro Martinezą.

Martinas Gebenas, kaip jis pats sako, iš trečio karto galiausiai susitarė su Manresos BAXI klubu ir jau antradienį namų arenoje pradės FIBA Čempionų lygos „Top 16“ etapą mūšiu su Vilniaus „Rytu“.

Pats Gebenas sezoną pradėjo be klubo, bet rugsėjo pabaigoje prisijungė prie Frankfurto „Skyliners“. Vokietijos lygoje 28-erių lietuvis fiksavo 14,3 taško, 7 atkovotų kamuolių, 3 rezultatyvių perdavimų ir 18,5 naudingumo balo statistiką. Elitiniai skaičiai, bet „Skyliners“ lietuvis paliko vos po poros praleistų mėnesių, nors turėjo galimybę likti iki sezono pabaigos.

Centras nusprendė iš Vokietijos autsaiderių komandos persikelti į Ispanijos lygos turnyrinės lentelės apačioje esančią ekipą. Vis tik Gebenas tarp šių komandų mato aiškų BAXI pranašumą – ji ne tik žaidžia stipriausiame Europos nacionaliniame čempionate ir tarptautiniame turnyre, bet ją dar ir treniruoja Ispanijos krepšinio legenda Pedro Martinezas.

„Buvo galimybė likti Vokietijoje iki sezono pabaigos, bet situacija – panaši kaip ir čia, – BasketNews savo sprendimą aiškino Gebenas. – Komanda irgi buvo lentelės apačioje, sudėtinga ten buvo žaisti. Galbūt nepasitikėjau tiek Vokietijos klubo trenerių štabu, kiek juo pasitikiu čia, ir norėjosi pasinaudoti ta situacija, kad gerai pradėjau sezoną ir galėjau kilti į aukštesnį lygį. Taip ir atsitiko, perėjus į Ispanijos lygą, nepaisant, kad esame turnyrinės lentelės apačioje.“

O pritapti ACB lygoje 2019 metų LKL MVP daug laiko nereikėjo. Gebenas per šešerias rungtynes vidutiniškai žaidė po 20 minučių ir rinko po 11,7 taško, 4,8 atkovoto kamuolio ir 10,8 naudingumo balo statistiką.

Nors per tuos šešis mačus BAXI Ispanijoje laimėjo tik kartą, bet dviženkle taškų persvara nusileista buvo tik Bilbao ir Valensijos komandoms.

Greitą lietuvio adaptaciją Manresoje galima sieti ne tik su svarbiu vaidmeniu komandoje, bet ir ispanų kalbos mokėjimu, kuri užsieniečiams šioje šalyje stipriai palengvina darbą. Gebenas dar mokydamasis JAV dėjosi ispanų kalbos pagrindus, o per pandemiją šias žinias atnaujino.

„Aš ispanų šiek tiek moku, bet, aišku, siekiu tobulinti žinias, – BasketNews pasakojo Gebenas. – Trejus metus JAV mokiausi ispanų kalbos, o per COVID, kad visai neišprotėčiau, Lietuvoje dar lankiau ispanų kalbos kursus. O dabar matau, kad tai praverčia, nors čia, Katalonijoje, jie naudoja dar ir savo kalbą.“

Būtent po pandeminio sezono Gebenas nusprendė išsiskirti su „Žalgiriu“, nors turėjo galimybę likti komandoje, bet nenorėjo toliau tenkintis trečio centro vaidmeniu ir šią vietą užleido Marekui Blaževičiui.

Gebenas Kaune praleido du sezonus – vieną prie Šarūno Jasikevičiaus, kai dėl pandemijos buvo nutrauktas sezonas, kitą – prie Martino Schillerio.

Nuotr. Imago Images - Scanpix

Tuomet vilnietis pradėjo profesionalo karjerą užsienyje ir nors sezonas Bambergo „Brose“ gretose nebuvo pats sėkmingiausias (vid. 7 tšk., 4,4 atk. kam. per 15 min.), jis nespekuliuoja, kas būtų, jeigu būtų, o ir praėjęs „Žalgirio“ sezonas – tas, kurį visi nori pamiršti.

„Visada gali gailėtis ar nesigailėti, bet tai būtų tik švaistoma energija ir spekuliuojama – kas būtų, jeigu būtų, – apie sprendimą palikti „Žalgirį“ prisiminė Gebenas. – Jeigu būčiau likęs, būčiau dalyvavęs tame sezone „Žalgiryje“, kurį visi žaidėjai ir fanai norėtų pamiršti, kad toks apskritai įvyko. Nespekuliuoju, džiaugiuosi, kur dabar esu, bandau tobulėti ir lipti į viršų.“

Tinklalapyje BasketNews – Gebeno pasakojimas apie žaidimą Ispanijoje, Martinezo panašumą į Jasikevičių, laukiantį „Ryto“ ir kitus iššūkius Čempionų lygoje, darbą su Tel Avivo „Maccabi“, Alytaus „Wolves“ dėmesį ir džiaugsmą dėl „Žalgirio“.

– Martinai, kaip sekasi apsiprasti Manresoje? Čia jau esi daugiau nei mėnesį.
–  Kol kas neblogai viskas, neskaitant pergalių trūkumo. Kovojame iki galo, bet vis kažko pritrūksta. O šiaip, komandos draugai – draugiški, šiltai priėmė. Tik atvažiavus reikėjo kibti į darbus, greitai įsikūriau, šeima atvažiavo. Dabar esame darbų įkarštyje.

– Atvykai į klubą, kuris Čempionų lygoje rinko pergales, bet ACB atsidūrė turnyrinės lentelės apačioje. Kokį vaidmenį gavai tik atvykęs į komandą?
– Buvo numatytas pagrindinio centro vaidmuo. Galbūt nesitikėjau, kad iškart pradėsiu rungtynes nuo pradžių, nes tik atvykęs bandžiau atsigauti po traumos. Dabar su kiekvienu maču ir treniruote Manresoje jaučiuosi vis patogiau ir bandau išnaudoti tą pasitikėjimą bei duoti naudos.

– Kaip atsirado BAXI pasiūlymas ir ar buvo kitų variantų be galimybės pasilikti „Skyliners“?
– Buvo kažkokių kitų skambučių ir susidomėjimo, bet nieko konkretaus. Su BAXI bendravau ilgai, kalbėjausi dar vasarą. Sezono metu jų netenkino pasirinkimai ir jie ieškojo naujo centro dar tada, kai turėjau sutartį su „Skyliners“. Vis tik jie nieko nerado ir išlaukė manęs.

– Pamenu, kad iškart po „Žalgirio“ BAXI buvo tarp tavo kandidatų.
– Buvo irgi. Ilgą laiką vyko skambučiai, pokalbiai, klausimai ir pagaliau, iš trečio karto, pavyko susitarti.

– Komandą ne pirmus metus treniruoja garsusis Pedro Martinezas. Kokį įspūdį jis palieka?
– Tikrai geras įspūdis. Sportuojame daug, jis visada nori laimėti. Pedro visada aikštėje nori tobulumo, detalių išpildymo, bet pakankamai kantriai to moko. Jis noriai palaiko ryšį su žaidėjais – tiek ramiai pamoko, tiek ir parėkia, kada galvoja, jog to reikia. Man patinka.

Nuotr. BasketNews.lt/D.Lukšta

– Galbūt turėtum su kuo palyginti Martinezo krepšinio filosofiją ir bendravimą su komanda?
– Sakyčiau, kad artimiausiai yra Šaras (Jasikevičius). Dėmesys detalėms yra aukščiausiame lygyje iš jų abiejų. Ties išsireikalavimu ir žaidimo filosofija jie yra labai panašūs ir iš mano sutiktų trenerių tai būtų artimiausias palyginimas.

– Apskritai pas Martinezą pastaraisiais metais žaidė nemažai lietuvių, o Marius Grigonis ir Martynas Sajus pas šį trenerį rungtyniavo būtent Manresoje. Ar bendravai su kažkuriuo prieš priimdamas BAXI pasiūlymą?
– Šiek tiek susirašinėjau su Mariumi, kai čia jau atvykau. Prieš priimant sprendimą nebendravau, bet girdėjau visokių istorijų per kitus žmones apie Manresą ir Martinezą. Visada gali girdėti istorijų, bet nesuprasi ir neįsitikinsi tuo, kol pats nepajusi visko savu kailiu.

– Vokietijos ir Ispanijos lygos stipriai skiriasi. Kokius pats skirtumus pirmiausia pajutai?
– Daug greitesnis krepšinis Ispanijoje. Be galo daug situacijų iš pikenrolų, nėra daug žaidimo ant ūselio, kiek jo yra Vokietijoje. ACB lyga žymiai techniškesnė, čia autsaiderių nėra, atskirose rungtynėse bet kas gali nugalėti bet ką.

– Kiek tau priimtinas toks žaidimas? Vis tik žaidimas nugara į krepšį yra svarbus tavo žaidimo elementas.
– Vis tiek moderniam krepšinyje viskas vyksta per pikenrolus. Nėra taip, kad visai negaunu situacijų ant ūselio. Ir treneris stengiasi išnaudoti mano pranašumus prieš varžovus. Manau, kad pakankamai lengvai adaptuojuosi, randu savo vietą ir kitoks žaidimo stilius man nesudaro problemų.

– Ispanijos lygoje esate turnyrinės lentelės apačioje, Čempionų lygoje tuoj pradėsite „Top 16“ etapą. Kokius tikslus kelia klubas?
– Kuo aukščiausius. Čempionų lygoje norime laimėti kiekvienas rungtynes ir eiti, kaip galime aukščiau. Ispanijoje – panašiai. Kaip ir minėjau, turnyrinė lentelė gali sakyti, jog esi autsaideris, bet žiūrint į kovą ir žaidimo lygį, čia tokių nėra.

– Jau antradienį susitiksite su Vilniaus „Rytu“. Kokį įspūdį šiemet palieka Lietuvos čempionai?
– Kažkiek banguoja jų žaidimas, kiek sekiau, bet vis tiek tai yra gera komanda, logiškai sukomplektuota su aiškiais lyderiais. Turėsime būti labai susikoncentravę, kad turėtume galimybių juos nugalėti.

– Kiek apskritai pavyksta sekti įvykius Lietuvos krepšinyje?
– Nuolat skaitau jūsų BasketNews naujienas, taip pat palaikau ryšį su Lietuvos žaidėjais. Galbūt tiek rungtynių pažiūrėti, kiek pernai, ir kiek norėtųsi, šiemet nepavyksta, bet visus rezultatus seku.

– Apie jūsų Čempionų lygos grupę kalbama, jog visos komandos yra panašaus pajėgumo. Ką jūs su komandos draugais pasikalbate apie laukiančius varžovus?
– Kol kas per daug apie tai nekalbame, esame tokioje stadijoje, kad siekiame tobulėti treniruotėse ir pergalių vietiniame čempionate. Per daug į ateitį nežiūrime, koncentruojamės visada tik artėjančioms rungtynėms.

– Turbūt geriausiai turėtum pažinoti Bonos „Telekom Baskets“ komandą, kurią gyvai Vokietijoje matei tiek pernai, tiek šiemet. Kur slypi jų fenomenas, kad jie sugeba ne tik mesti iššūkį, bet ir nugalėti Eurolygoje rungtyniaujančias komandas?
– Jie turi labai stiprius pagalbinius žaidėjus ir lyderį T.J. Shortsą. Jis kol kas yra tiesiog nesustabdomas. Teko prieš jį žaisti praėjusį sezoną, kai jis rungtyniavo silpnesnėje Vokietijos komandoje. Net ten jis nežaidė taip, kaip rungtyniauja šį sezoną. Shortsas dėjo įspūdingą žingsnį į priekį. Tai jau antri metai, kai Bonos komanda turi mažą, greitą įžaidėją, kuris drasko gynybą įvairiais būdais. Sakyčiau, čia yra didžiausias jų fenomenas – vienas žmogus daro praktiškai visą žaidimą.

– Prieš sezoną treniravaisi su Tel Avivo „Maccabi“. Kaip ten atsidūrei ir ką pasiėmei iš šios patirties?
– Viskas buvo per agentą. Laukiau komandos, laukiau kažkokio konkretaus pasiūlymo, jis neatsirado ir tiesiog nesinorėjo sėdėti namuose. Agentas surado galimybę pasportuoti su „Maccabi“, kol jų žaidėjai atstovavo rinktinėms. Gavosi daugiau nei dvi savaitės sporto su aukščiausio lygio krepšininkais, Eurolygos organizacija, tad tik teigiami prisiminimai.

– Buvo kalbų, kad tavo paslaugomis domėjosi Alytaus „Wolves“. Kokiame lygyje buvo šios kalbos?
– Skaičiau apie tai žiniasklaidoje, bet kiek klausiau agento, tai jis sakė, kad buvo keli skambučiai ir pasiklausinėjimai. Į kažkokias gilesnes kalbas nebuvo nueita.

– Tai jau tavo antras sezonas po etapo Kauno „Žalgiryje“. Kaip vertini šią karjeros atkarpą?
– Manau, kad pastarieji metai man padėjo ne tik pamatyti kitokio krepšinio, bet ir paaugti kaip žaidėjui ir asmenybei. Nebuvau apsuptas patogios aplinkos, nebuvo aplink lietuvių ir gimtosios kalbos. Dabar stengiuosi įsitvirtinti Europoje, ne tik Lietuvos rinkoje.

– Paminėjai katastrofinį „Žalgirio“ sezoną. Galėjai numatyti, kad bus toks sezonas, matant viską iš vidaus ir klubo sprendimus vasarą?
– Ne, tikrai ne. Galbūt kai kurie sprendimai man atrodė įdomesni, kiek tuomet sekiau „Žalgirį“, bet kad taip nesusiklostys sezonas... Buvo sunku stebėti nuo pradžios iki pabaigos. Ypač gaila, kad tai buvo paskutinis Jankio (Pauliaus Jankūno) sezonas. 

– O kiek džiugu, jog šiemet „Žalgiris“ vėl turi sėkmingą sezoną, ir kokį tau įspūdį palieka kauniečiai?
– Labai smagu. Ir kaip lietuviui, ir kaip buvusiam „Žalgirio“ žaidėjui labai smagu matyti jį vėl atgijusį, kovojantį. Visi komandoje, kas seka Eurolygą, vis pamini į mano pusę, kad: „Va, matei, kaip „Žalgiris“ vėl pavarė.“ Smagu už visą organizaciją.

– Galbūt palaikai didesnį ryšį su kažkuriais žalgiriečiais, su kuriais kartu žaidei?
– Palaikau ryšį labiausiai su Tomu Dimša, bet šiaip seku visus socialiniuose tinkluose, žiniose ir panašiai. Tikrai nesu atitrūkęs.Komentarai:


Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 0

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.