Top 10: talentingiausi 18-mečiai Lietuvos krepšininkai

2015-06-08 13:19
Vilius Stalgaitis, „BasketNews.lt“ korespondentas

Pasibaigus krepšinio sezonui talentingiausi Lietuvos krepšininkai poilsiui daug laiko dažniausiai neturi. Vasarą į įvairaus amžiaus šalies rinktinių stovyklas kviečiami perspektyviausi jaunuoliai liedami prakaitą stengiasi įrodyti savo vertę, turėdami svajonę ateityje peržengti ir Lietuvos nacionalinės vyrų rinktinės slenkstį.

Kuriems iš jaunųjų vaikinų piešiama šviesiausia ateitis? Kuo jie išsiskiria iš kitų jaunuolių? Ką turi patobulinti savo žaidime?

Tinklalapis „BasketNews.lt“ pradeda talentingiausių Lietuvos jaunųjų krepšininkų dešimtukų ciklą, kurį rengiame konsultuodamiesi su įvairių krepšinio mokyklų ir komandų treneriais. Šią savaitę pateikiame talentingiausių aštuoniolikmečių dešimtuką.

Lukas Kvedaravičius seka tėčio, buvusio krepšininko, pėdomis
Lukas Kvedaravičius seka tėčio, buvusio krepšininko, pėdomis
Nuotr. S.Čirba

10.

Lukas Kvedaravičius

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-09-29   Vilnius 204 Puolėjas Vilniaus KM

Buvusio krepšininko, o dabar politiko Lino Kvedaravičiaus sūnus jau spėjo palikti pėdsaką LKL istorijoje. 2012 metų pabaigoje, tuomet vos 15-metis Lukas Kvedaravičius, vilkėdamas Vilniaus „Sakalų” komandos marškinėlius tapo jauniausiu LKL taškus pelniusiu žaidėju. Nepaisant istorinio pasiekimo, vieną baudos metimą į Kauno „Žalgirio” krepšį įmetęs vilnietis pajėgiausioje šalies krepšinio lygoje neužsibuvo ir pastaruosius du sezonus gynė NKL rungtyniaujančių sostinės ekipų garbę – „Perlo-MRU” ir „Vilniaus”. Čia Kvedaravičius buvo priverstas tenkintis tik epizodiniu vaidmeniu ir vidutiniškai po 1,9 taško rinkęs aukštaūgis buvo retas pasirinkimas tiek Mindaugo Sakalausko, tiek ir Mariaus Kiltinavičiaus naudotose rotacijose. Taikliarankis puolėjas žaidimo skonį prisimena Moksleivių krepšinio lygoje (MKL), kurioje gindamas Vilniaus krepšinio mokyklos garbę vidutiniškai renka po 14,6 taško ir atkovoja po 7,9 kamuolio. Būtent dėl užtikrinto žaidimo bendraamžių čempionate krepšinio specialistai Luką Kvedaravičių laiko vienu iš perspektyviausių šalies aštuoniolikmečių. 

9.

Matas Andruškevičius

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-02-24  Klaipėda 186 Gynėjas V.Knašiaus KM

Šis sezonas sparčiai tobulėjančiam 186 cm ūgio atakuojančiam gynėjui iš Klaipėdos neabejotinai buvo vienas sėkmingiausių jo trumpoje karjeroje. MKL pirmenybėse Matas Andruškevičius, kartu su Laurynu Beliausku ir Arūnu Mikalausku, atvedė Vlado Knašiaus krepšinio mokyklos komandą iki pat čempionato finalo. Taip pat snaiperis trečius metus iš eilės rungtyniavo Regionų krepšinio lygoje (RKL) besivaržančios Neringos „Kuršių” komandos gretose. Trečioje pagal pajėgumą Lietuvos krepšinio lygoje Andruškevičius rinko po 12,3 taško ir buvo vienas rezultatyviausių komandos žaidėjų. Prieš dvejus metus Europos jaunučių (iki 16 metų) čempionate pelnydavęs po 10,2 taško, gynėjas taip pat buvo svarbus Lietuvos rinktinės ginklas. Pagerinęs taiklumą iš įvairių padėčių, kovingasis uostamiesčio krepšininkas galėtų praverti ir pajėgesnės komandos duris.

8.

Arūnas Mikalauskas

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-09-14  Klaipėda 199 Puolėjas V.Knašiaus KM

Neringos „Kuršių” gretose rungtyniaujantis 199 cm ūgio puolėjas neseniai pasibaigusiame sezone įrodė, kad yra išaugęs ne tik krepšinio mokyklos, bet ir RKL komandų marškinėlius. Prieš dvejus metus už Roberto Giedraičio vadovaujamos Lietuvos šešiolikmečių rinktinės borto likęs klaipėdietis šiais metais Vlado Knašiaus krepšinio mokyklos ekipą atvedė iki MKL finalo, o vėliau buvo pripažintas naudingiausiu sezono žaidėju. Negana to, Neringos „Kuršių” komandoje aukštaūgis vidutiniškai rinko po 15,4 taško ir atkovodavo po 5,5 atšokusio kamuolio, taip tapdamas vienu iš pagrindinių komandos žaidėjų. Tarp jaunų žaidėjų Mikalauskas yra vertinamas dėl savo universalumo – krepšininkas gali rungtyniauti po krepšiu bei atakuoti iš tolimesnių distancijų. Tiesa, specialistai teigia, kad aukštaūgiui būtina sutvirtėti fiziškai.

Mantas Pigaga (viduryje) šį sezoną tapo MKL čempionu
Mantas Pigaga (viduryje) šį sezoną tapo MKL čempionu
Nuotr. MKL.lt

7.

Mantas Pigaga

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-01-24   Varėna 201 Puolėjas Š.Marčiulionio KA

Vos ketverius metus krepšinio paslapčių besimokantis Mantas Pigaga šiandien yra laikomas vienu talentingiausių šalies aštuoniolikmečių. Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijos spalvas gynęs varėniškis užtikrintai rungtyniavo ir MKL pirmenybėse, kur vidutiniškai rinkęs po 15 taškų buvo vienas pagrindinių čempione tapusios Gintaro Pociaus treniruojamos komandos ramsčių. Nepaisant to, iš įvairių padėčių pataikyti galintis 201 cm ūgio puolėjas stokoja gynybinių sugebėjimų. Šią vasarą krepšininkas sulaukė Sauliaus Štombergo kvietimo į Lietuvos aštuoniolikmečių rinktinės stovyklą, kur turės progą dar kartą parodyti savo talentą.

Mykolas Dieninis vertinamas už savo darbštumą
Mykolas Dieninis vertinamas už savo darbštumą
Nuotr. BasketNews.lt/M.Gailiūnas

6.

Mykolas Dieninis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-01-27   Vilnius 196 Puolėjas A.Sabonio KC

Nors šio krepšininko pavardė nefigūruoja naudingiausių žaidėjų sąrašuose, tačiau darbštumu ir kovingu charakteriu Mykolas Dieninis gali užsitarnauti bet kurio trenerio pasitikėjimą. Praėjusiame sezone RKL ir MKL pirmenybėse Kauno Arvydo Sabonio krepšinio centro komandos gretose rungtyniavęs 196 cm ūgio lengvasis krašto puolėjas demonstravo panašius statistinius rodiklius – pelnydavo atitinkamai po 11,8 ir 12,6 taško bei atkovodavo po 5,4 ir 8,2 atšokusio kamuolio. Dieninio žaidimą stebintys treneriai pažymi, kad brendimo laikotarpiu vilnietis sugebėjo sėkmingai persiorientuoti į lengvojo krašto puolėjo poziciją, o ūgio trūkumą kompensuoja fizine jėga ir kovotojo savybėmis.

Jokūbas Švambaris kitą sezoną turėtų rungtyniauti „Žalgirio“ dublerių komandoje
Jokūbas Švambaris kitą sezoną turėtų rungtyniauti „Žalgirio“ dublerių komandoje
Nuotr. M.Gailiūnas

5.

Jokūbas Švambaris

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-03-16   Biržai 190 Gynėjas Š.Marčiulionio KA

Dar vienas auksinės Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijos aštuoniolikmečių komandos narys. Gimtuosiuose Biržuose lygių neturėjęs Jokūbas Švambaris 2011 metais persikėlė į sostinę, kur, vilkėdamas prestižinės krepšinio akademijos marškinėlius, iškovojo ne vieną MKL pirmenybių medalį. Vasario mėnesį Kaune vykusiame Eurolygos jaunimo atrankos turnyre gynėjas vidutiniškai pelnė po 14,3 taško ir buvo neabejotinas Vilniaus „Lietuvos ryto” komandos lyderis. Švambaris tarp savo bendraamžių aiškiai išsiskiria brandžiu mąstymu aikštelėje bei aštriais prasiveržimais link krepšio. Vis tik norėdamas tapti paklausiu krepšininku, gynėjas turėtų pagerinti gana skurdų puolimo judesių arsenalą bei kamuolio varymo techniką. Tobulėjimą Švambaris tęs Kaune – kitą sezoną jis turėtų rungtyniauti „Žalgirio“ dublerių komandoje.

Martynas Varnas buvo nepralenkiamas MKL pagal pelnomus taškus
Martynas Varnas buvo nepralenkiamas MKL pagal pelnomus taškus
Nuotr. BasketNews.lt/M.Gailiūnas

4.

Martynas Varnas

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-01-21   Kaunas 196 Gynėjas Kauno KM „Aisčiai“

Neabejotinai vienu iš didžiausių Lietuvos krepšinio talentų laikomas Martynas Varnas apie save praneša vis garsiau. Užsienio specialistų stebimas kaunietis neretai yra kviečiamas į tarptautines stovyklas bei turnyrus. „Žalgiriui” priklausantis gynėjas praėjusiame sezone Moksleivių lygoje vidutiniškai pelnydamas po 30,2 taško, be didesnio pasipriešinimo tapo rezultatyviausiu bendraamžių čempionato žaidėju. Pastebima figūra Varnas buvo ir Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) – rungtyniaudamas prieš kur kas labiau patyrusius varžovus rinkdavo po 11,3 taško. Prieš dvejus metus vykusiame Europos jaunučių (iki 16 metų) čempionate gynėjas sėkmingai atstovavo Lietuvos rinktinei ir, vidutiniškai pelnydamas po 16,9 taško, buvo aiškus komandos lyderis. Varnas pasižymi galingu šuoliu, greičiu ir taiklia ranka. Negana to, specialistai pastebi, kad šiais metais perspektyvusis krepšininkas ypač pagerino žaidimą du prieš du bei žaidžia gerokai agresyviau. Patobulinus kamuolio varymo techniką, jaunasis žalgirietis netolimoje ateityje būtų realus kandidatas papildyti nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės gretas.

Martynas Echodas pasižymi galingu šuoliu
Martynas Echodas pasižymi galingu šuoliu
Nuotr. A.Didžgalvio

3.

Martynas Echodas

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-07-07   Kaunas 206 Puolėjas A.Sabonio KC

Atletiškasis Kauno „Žalgirio” sistemos auklėtinis per pastaruosius metus patobulėjo neatpažįstamai ir, žengęs didelį žingsnį brandesnio žaidimo link, į save atkreipia vis didesnį Lietuvos ir užsienio specialistų dėmesį. Kartu su Martynu Varnu ir Laurynu Biručiu NBA rengiamoje „Krepšinis be sienų“ („Basketball Without Borders“) tarptautinėje stovykloje dalyvavęs Echodas rungtyniauja NKL pirmenybėse ir gina „Žalgiris-2” komandos garbę. Prieš metus Tomo Masiulio vadovaujamoje ekipoje tik statisto vaidmeniu tenkinęsis vidurio puolėjas šiais metais tapo bene svarbiausia komandos ašimi. Aukštaūgis savo vertę dar kartą įrodė Eurolygos jaunimo atrankos turnyre ir, vidutiniškai rinkdamas po 19,1 taško ir atkovodamas po 9,1 atšokusio kamuolio, buvo pripažintas naudingiausiu turnyro žaidėju. Tvirto sudėjimo, nugara į krepšį galintis žaisti Echodas įrodinėja galintis sėkmingai grumtis prieš žymiai labiau patyrusius žaidėjus. Tiesa, talento žaidimą stebintys ekspertai išskiria silpną kauniečio charakterį. Jei Echodas sustiprės ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai, jo debiuto aukštesniame lygyje ilgai laukti nereikės.

Ilgarankiam Laurynui Biručiui piešiama šviesi ateitis
Ilgarankiam Laurynui Biručiui piešiama šviesi ateitis
Nuotr. FIBA Europe

2.

Laurynas Birutis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-08-27   Šiauliai 210 Vidurio puolėjas -

Ilgamečio „Šiaulių” žaidėjo Sigito Biručio sūnaus kelias pasuko į Kauną. Dar 2014 metais Vilniuje krepšinio paslapčių besimokęs ir Eurolygos jaunių atrankos turnyre „Lietuvos ryto garbę gynęs perspektyvus aukštaūgis nusprendė persikelti į puikiomis sąlygomis garsėjančią „Žalgirio” dublerių komandą. Praėjusią vasarą Birutis netgi sulaukė kvietimo sezonui ruoštis kartu su pagrindine „Žalgirio” ekipa ir rungtyniavo draugiškuose Stepo Butauto bei Vlado Garasto taurių turnyruose. Rudenį 210 cm ūgio krepšininkas debiutavo antroje pagal pajėgumą šalies krepšinio lygoje, tačiau stokodamas papildomų kilogramų dažnai nusileisdavo vyresniems varžovams. Po sezono dublerinėje „Žalgirio” komandoje, Birutis buvo pakviestas į prestižinę „Adidas Eurocamp“ stovyklą, kurioje susirinko talentingiausi Senojo žemyno krepšininkai. Su Jonu Valančiūnu lyginamas šiaulietis šią vasarą užsivilks Lietuvos jaunių rinktinės aprangą Europos čempionate Graikijoje.

Laurynas Beliauskas laikomas talentingiausiu 1997 m. kartos krepšininku
Laurynas Beliauskas laikomas talentingiausiu 1997 m. kartos krepšininku
Nuotr. BasketNews.lt/M.Gailiūnas

1.

Laurynas Beliauskas

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Mokykla

   1997-03-02   Klaipėda 188 Gynėjas V.Knašiaus KM

Talentingiausių 1997 m. gimusių vaikinų sąrašo viršuje įsitaisė Klaipėdos „Neptūno“ gretose sezoną pradėjęs universalusis gynėjas Laurynas Beliauskas. Po sėkmingo sezono Neringos „Kuršių” komandoje dėmesį į save atkreipęs 188 cm ūgio atakuojantis gynėjas su LKL vicečempionų ekipa sudarė ilgalaikę sutartį. Gruodžio mėnesį snaiperis buvo paskolintas to paties miesto „Naftos-Uni-Akvaservis“ klubui, tačiau jame sužaidęs vos penkerias rungtynes persikėlė į Kauno „Žalgiris-2“ komandą, kur sužibo visiškai kitomis spalvomis. Pelnydamas po 9,9 taško ir atlikdamas po 2,9 rezultatyvaus perdavimo, Beliauskas Laikinosios sostinės komandai tapo rimta paspirtimi. Vlado Knašiaus krepšinio mokyklos auklėtinis Eurolygos jaunimo atrankos turnyre atstovaudamas „Žalgirio” ekipai buvo išrinktas ir į simbolinį turnyro penketuką. Vieną iš šio krepšininko stipriųjų pusių – stabilų pataikymą – gerai iliustruoja neseniai iškovoti Moksleivių lygos ir Eurolygos jaunimo turnyro tritaškių konkursų titulai. Perspektyviausiu Lietuvos krepšininku Beliauską įvardinę krepšinio ekspertai tvirtina, jog klaipėdietis puolime turi nemenką judesių arsenalą bei pasižymi šaltu protu ir puikiu aikštelės matymu. Tiesa, priduriama, kad norint rungtyniauti aukštesniame lygyje, jaunasis talentas turėtų pagerinti gynybą ir sustiprėti fiziškai. 

Rodyti komentarus

Mano nuomone ir ne tik
96 /97 metu talentingiausieji jau prieš 2 metus išvyko U.S. turedami sutartis žaidžia 1 divizijone.
2015-07-01
-1
Atsakyti
G
o kur justas klimavicius?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-07-01
Atsakyti
už perspektyvius
2015-06-12
+4
Atsakyti
Uz vaikinus
Ot bruozas lietuviu- kojomis trypti! Pasidziaukim, kad sportuoja, siekia tikslu, o kad agentu straipsnis tikrai nemanau-ne lietuvoj ju interesas:( siaip tai verti demesio jau ir turi agentus-manau, nes kiekvienose rimtesnese varzybose agentu pilna. Sekmes visiems kurie sportuoja!!!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-06-09
+3
Atsakyti
all star
i ma

hg

gy
2015-06-09
-2
Atsakyti
pliumbum
Kaip visada, kokie du žaidėjai (nebūtinai iš viršutinių pozicijų) taps maždaug EL vidutiniokais, o likę bus amžinai perspektyvūs. Nė vienų metų nebuvo, kad taip nesibaigtų :)
2015-06-09
-12
Atsakyti
truputi pamastymu krepsinio temomis ,LT krepsinis uzsispyrusiai seka futbolo pedomis ,kai pries keleta metu rasiau kad Romanovo atejimas atnes tik zala visam krepsiniui ir ypac Zalgiriui kiek minusu prikrove irnet buvau uzblokuotas,ir dabar zalgirio protegavimas nesa tik zala .lietuvos rinktinem beliko vadovauti tik susije su Sabu ir zalgiriu ir vaikai noredami papulti i rinktine sutraukiami i sabonio mokykla o naudos tai nenesa ,kai Janavicius ,Cepukaitis ,Skurdauskas ir kiti perejo i kauna naudos ju tobulejimui nebuvo,zalgiris sutraukia ne tik savo regiono bet ir vilniaus bei klaipedos ,siauliu talentus ,viso talentingiausio jaunimo sutraukimas i viena vieta nieko neduoda ar kas beprisimena buvusius lietuvos rinktiniu lyderius is vilniaus kurie persikele i zalgiri Oliseviciu ,Matulioni ,Varanauska geriau jaunimas tobuleja salia subrendusiu zaideju o veliau tik Gpatenka pas grandu ,taip buvo su stombergu ,Macu ,Siske,Adomaitis ,M ir A giedraiciai slanina
2015-06-09
+6
Atsakyti
Yolo
O rimtai kur Karolis Martinkus? :o !!!
2015-06-09
+11
Atsakyti
djgaffer
Kaip pastebėjau,pas daugelį šitų vaikinukų prasta varymo technika.Tai iš kur tada mum norėt turėt gerą įžaidėją,jei jau pilnametis negali kamuolio persivaryt.Sakyk nesakęs,bet vadinamieji treneriai ir toliau nieko nedaro šituo klausimu.Gal Beliauskas pagaliau bus tas šviesos spindulys įžaidėjo pozicijoje,nes kiek girdžiu,tai apie jį kalba tik geriausiais žodžiais.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-06-09
+6
Atsakyti
Anonimas
gyneju praktiskai nera,vien tik auksti dilbos.o poto verkia treneriai,o kur izaidejai?kur snaiperiai?tai is kur jie bus jei maziukai iskart nurasomi?
2015-06-09
+2
Atsakyti
reklaminis uzsakomasis straipsnis!
Agentu uzsakytas straipsniukas, chaltursciku, kurie nori prastumti savo klijantura :-) tokiu budu zlugdydami LT krepsini ir zudydami jaunima, keldami juos ant sakiu nuo 14 metu.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-06-09
Atsakyti
ccc
tai jei ir nori likti perspektyviais turi begti kuo tuoliau neatsigresdami nuo lietuvos mokyklu. ypac mazi, nes lietuvoj jais nesirupinama. kiek savarankiskai pasiekia tiek.
2015-06-09
+8
Atsakyti
nieko naujo
protekcija ir krepsinio Lietuvoje zlugdymas
2015-06-09
Atsakyti
siaip
Bet koks mantas geras. geriausias zaidejas kuri esu mates.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-06-09
+1
Atsakyti
Anonimas
Arnas jis toks geras, Karolis irgi juk jis tornado zudikas

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-06-09
-2
Atsakyti
Agentas
O kaip gi Karolis Martinkus?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-06-09
+3
Atsakyti
Lebron Jaaaaaames
Arnas berucka tikrai turetu buti Top10, kazkokie lopai sudarinejo sita straipsni, Kvedaravicius lavonas yra
2015-06-09
+4
Atsakyti
Portorikas
Trys Su Nesportine buvo imete protokola is kazkelintu metu jaunimo cempionato JAV vs. Lietuva, tada uz mus zaide Janavicius ir ten metu chebra pries S.Curry ir i vienus vartus Lietuviu zaidejai juos suvalge, sulose nuostabias varzybas tiek zygis, tiek kiti. Tik db net baisu pagalvot kur yra viena ir kitas. Galit vadint NBA cirku, bet individualaus meistriskumo ir sugebejimu klausimu jie buvo yra ir bus NUMERIS VIENAS PASAULYJE.
2015-06-08
Atsakyti
Portorikas
Oho pas mus 205 cm visus perbrendes trim metais pacanas su barzda vaikam primeto 40 tasku ir jau straipsnius apie juos rasineja i zvaigzdes kelia. Tai, kad mum i NBA ir reikia lygiuotis, nes kazkas sistemoje pas mus negerai, visokie janaviciai ir CO, nuvare i jaunimo pasaulio cempus kepurem uzmeto ir visiskai isniekina STEPH CURRY ar KLAY Thompson, ir tik kazkodel vieni nuo to momento atsispiria ir tampa pasaulinem zvaigzdem, o musu idingoje sistemoje progresas stoja ir prasideda stagnacija.
2015-06-08
-3
Atsakyti
Portorikui
Tu net nezinai ,kurie juoda darbiai ,kurie ne ir kaip gyvena :) ir nelygink cia NBA durneli tu
2015-06-08
-2
Atsakyti

Rašyti komentarą

Vardas:      
  Iš viso: 74

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.