Kodėl FIBA elgiasi taip drastiškai?

Jonas Miklovas
„BasketNews.lt“ vyr. redaktorius
2016-04-16 10:41
Nuotr.: Fotodiena.lt/E.Blaževičius
Nuotr. Fotodiena.lt/E.Blaževičius

Kaip tarė, taip ir padarė. Pagrasinusi, kad federacijos bus šalinamos iš FIBA organizuojamų varžybų, jeigu pasirinks Eurolygos rengiamus turnyrus, penktadienį tarptautinė krepšinio federacija 14 šalių federacijoms išsiuntė laiškus, kurie sukėlė audrą krepšinio pasaulyje.

BasketNews.lt“ gavo vienai iš Balkanų šalių adresuotą laišką, kuriame teigiama, kad šalis šalinama iš kitų metų Europos čempionato. Kituose šaltiniuose dalijamasi ir kitos Balkanų šalies laišku su analogišku turiniu.

Kol kas nežinoma, ar tokio paties turinio laišką gavo visos šalys, kurių klubai siejami su Eurolyga. „BasketNews.lt“ žiniomis, Lietuvos krepšinio federacija (LKF) oficialų pareiškimą apie gautą laišką turėtų išplatinti šeštadienį per pietus, o iki tol niekam laiško turinio nekomentuoja.

Kodėl FIBA šokdina krepšinio federacijas? „BasketNews.lt“ pateikia pagrindinius faktus iš FIBA ir Eurolygos konflikto.

 • FIBA dar 2012 metais patvirtino naują atrankos į pasaulio ir žemynų čempionatus tvarką. Pagal ją, nuo 2017 metų rudens atsirastų vadinamieji langai atrankos varžyboms. Lapkritį, vasarį, birželį ir rugsėjį klubinės varžybos būtų sustabdytos ir čempionatų atrankose žaistų rinktinės – panašiai, kaip tai daroma futbole.
 • Tokia tvarka iš karto sukėlė daugybę klausimų apie krepšininkų galimybes sezono viduryje palikti klubus ir prisijungti prie nacionalinių rinktinių.
 • Per 2015 metų Europos čempionatą surengtą spaudos konferenciją FIBA pripažino, kad NBA neišleis savo žaidėjų į atrankos varžybas. Tuo pačiu FIBA pranešė, kad artėjama prie susitarimo su Eurolyga, kad ši priderintų savo grafiką prie naujųjų atrankos langų ir taip išleistų žaidėjus į nacionalines rinktines.
 • Eurolyga netruko paneigti šią informaciją, o kai tapo akivaizdu, kad Eurolygai ir FIBA susitarti nebepavyks, tarptautinė krepšinio federacija paskelbė kurianti Čempionų lygą.
 • Čempionų lygoje turėjo žaisti 16 komandų, iš kurių 8 gautų vardinius kvietimus, o kitos 8 patektų per atrankos varžybas. FIBA išsiuntė kvietimus 8 Eurolygos komandoms, tačiau jos visos atmetė pasiūlymus prisijungti prie naujosios lygos.
 • Eurolyga 2015 m. lapkričio 10-ąją paskelbė pasiekusi susitarimą su 11 komandų dėl ilgalaikių, 10 metų licencijų. Tarp komandų, sudariusių sutartis, pateko ir Kauno „Žalgiris“. Nuspręsta, kad Eurolygoje nuo 2016-2017 m. sezono žais 16 komandų, iš kurių 11 turės licencijas, o 5 pateks per lygas ir atrankos varžybas.
 • FIBA 2016 m. kovo 4-ąją oficialiai įkūrė Čempionų lygą, jos steigėja kartu su dar 10 nacionalinių lygų tapo ir LKL. Kovo 21 d. FIBA paskelbė, kad Čempionų lygoje žais 32 komandos, tačiau iš kurių šalių bus tos komandos ir kiek tiksliai gaus kiekviena šalis, nebuvo pranešta.
 • Kiek anksčiau, 2016 m. kovo 15 d., Eurolyga susitiko su klubų ir lygų atstovais ir 8-9 komandoms pasiūlė vardines vietas Europos taurėje, o keturioms lygoms – po vieną vietą Eurolygoje bei po 3 vietas Europos taurėje. Tos lygos – Adrijos, Vieningoji, Ispanijos ir Vokietijos.
 • 2016 m. kovo 24 d. FIBA federacijas įspėjo, jog jeigu jų lygos arba komandos pasirinks Eurolygos varžybas, FIBA šalins tų federacijų nacionalines komandas iš vyrų varžybų.
 • 2016 m. balandžio 11 d. Eurolyga išplatino oficialų pranešimą, kuriame teigiama, kad Eurolygoje nuo kito sezono žais 11 A licencijas turinčių komandų, 4 lygų (Adrijos, Vieningosios, Ispanijos ir Vokietijos) atstovai bei Europos taurės laimėtojai. Tuo pačiu paskelbta, kad į Europos taurę Adrijos lyga, Ispanijos krepšinio lyga ir Vieningoji krepšinio lyga deleguos po 3 komandas, o Vokietijos lygai siūloma deleguoti 2. Vietos šioje lygoje taip pat skiriamos Atėnų AEK (Graikija), Jeruzalės „Hapoel“ (Izraelis), Sasario „Dianmo“, Trento „Dolomiti Energia“ ir Emilijos Redžo „Grissin Bon“ (Italija), Vilniaus „Lietuvos rytui“ (Lietuva), Zelionos Guros „Stelmet“ (Lenkija), Stambulo „Galatasaray“ (Turkija).
 • 2016 m. balandžio 15 dieną FIBA visų šalių, kurių komandos įtrauktos į Europos taurės dalyvių sąrašus, federacijoms išsiuntė laiškus, kuriuose teigiama, kad jų nacionalinės komandos šalinamos iš 2017 m. Europos čempionato.

Akivaizdu, kad FIBA ir Eurolygos konfliktas griauna naująją FIBA atrankos sistemą. Jeigu Eurolygos žinioje liks klubai, ši organizacija valdys ir geriausius krepšininkus, kurie nebus išleidžiami į atrankos varžybas.

FIBA negali demonstruoti savo jėgos prieš NBA, kuri taip pat neišleis žaidėjų į atrankas, todėl siekia paveikti Eurolygą, kuri yra jos paskutinė viltis išsaugoti naująją atrankos sistemą.Komentarai:

Man atrodo tokiais tempais greit pacios Fiba neliks cempionatu organizavime.
2016-04-16
-1
Atsakyti
ByronTaip, iš šių Olimpiados negali pašalinti, bet atsimink, jei Lietuvos nebus 2017m Europos čempionate, vadinasi, nebus ir 2019m Pasaulio čempionate, o kaip žinome iš Pasaulio čempionato 6 pirmos komandos patenka į Olimpiada. Tokiu atveju Lietuva būtų diskvalifikuota 4 metams iš Pasaulio.Taip, Olimpiada rengia IOC, bet atsimink ji glaudžiai bendradarbiauja su visų sporto šakų Organizacijoje. Juk ne pati IOC atrenka sportininkus į boksą, plaukimą, bėgimą, tenisą ir t.t. IOC tik nustato kiek vietų sportininkams ir komandas skiria Olimpiadoje, o tuos sportininkus ir komandas atrenka kiekvienos sporto šakos organizacijos. Nustato visus normatyvus arba organizuoja turnyrus.Daug kas kliedi, kad gali šalys surengti savo čempionatus. Taip, žinoma gali, bet tai bus kaip draugiškos varžybos su pasaulyje nepripažintais medaliais. Kitaip sakant, OIC bendradarbiauja tik su FIBA, tad patys pagalvokite ar logiška būtų, jei IOC nutrauktų bendradarbiavimą su FIBA, kuris tęsiasi virš 60 metų ir dabar galvojate pradės komandas į Olimpiada priimdinėti iš naujai susikurusios organizacijos??? Tad kas logiškai sugeba galvoti, tad supras, kad į Olimpiadą galima patekti tik per FIBA. Kaip plaukimo arba lengvosios atletikos organizacijos gali bet kurios šalies sportininkus pašalinti iš Olimpiados, taip ir FIBA gali. Rašau visiems nepatinkančia tiesą, bet geriau karti tiesa, nei spalvotos drambliuko fantazijos. Vienintelė išeitis, kad LRytas arba savo noru išeina iš LKL ir vietoje jos žaidžia VTB, arba lieka LKL, bet nebežaidžia toje Eurolygos organizuojamoje Taurėje.Įdomu kas LRytui svarbiau: asmeniniai interesai ar nacionaliniai?


Palaikiau viską ką sakei iki paskutinių 2 sakinių. Toli gržu nėra taip, kad Rytas būtų mano mėgstamiausia komanda, bet aš tos nuomonės, kad negalima per prievartą kažkam aiškinti kokiam turnyre žaisti.

FIBA išmes iš savo organizuojamų turnyrų? Patys sau griovį išsikas jei nežais geriausios rinktinės.

Negausim bilietų į olimpiadas? Įdomu ar olimpiados organizatoriai bus patenkinti kai jų krepšinio turnyre dalyvaus Baltarusijos, Švedijos, Suomijos ir Islandijos.

Kodėl babkės krenta ant Ryto kai ir Žalgiris ir Neptūnos pasirinko Eurolygos turnyrus? FIBA suprato, kad nukonkoruot tas 11 komandų (A licenz.) per vėlu tai bent Europos turnytą bandykim sužlugdyt? Nu nesąmonė visiška.

Linkiu Ryto vadovams likti EuroCup ir ištversim tą FIBA nesąmonę kur jie patys sau duobę kasa.
2016-04-16
+2
Atsakyti
ArM
Byron


Skaičiais:

NBA: min 82 rungtynės, max (serijos iki 7 pergalių) 110

Eurolyga nuo kito sezono: min 30 rungtynių, max 37, šitam sezone: 25.

LKL: min 36, realiau apie 48, max (pilnos serijos) 53

Viso: 66-90, realiau apie 78.

Paimam futbolą, Ispanijos lygą grubiai paskaičiavus, gaunasi apie 50 rungtynių.

Europoje sudėjus viską atžaidžiamas tas pats NBA reguliarusis sezonas, tik ištęstas 1.5 mėnesio ilgiau. Įkelkim tuos pačius langus ir turim plius dar plius 5-9 rungtynės priklausomai nuo langų kiekio. Nepamiškim, kad Eurolyga yra privatus turnyras klubų turnyras. Ir jei jie nenorės išleisti žaidėjų - jų neišleis. Kas gaunasi?

Pagal Naują sistemą "lange" rinktinės sudėtis (imant praeitų metų sudėtį): Kavaliauskas, Kuzminskas, Milaknis, Kalnietis, Gailius. Toliau vardinti? Pasidaro visai nesmagu kai ties 10 žaidėju supranti, kad turi imti LKL vidutiniokų lyderius spragoms užkaišyti, o pagrindas yra suolo galo žaidėjai. Nekalbant apie pvz Ispanijos rinktinę, kurios būtų praktiškai antra - trečia sudėtis.
2016-04-16
-1
Atsakyti
ANtanasIs visu situ 3 saliu (FIBA, NBA, EUROLYGA) FIBA dabar turi maziausiai vertes. Ok ismeta tas14 komandu is EC - nieko tokio, pabusim 1 Olimpini cikla be turnyru. O ka darys FIBA kai niekas nebeziures ju cempionatu? Jiems beliks atsitraukt arba is viso isnykt. Taip kad pasalintom salim tereikia kantrybes ir nepasiduot FIBA manipuliacijoms, nes jie ilgai nebetemps--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


FIBA tikrai neišnyks, vien dėl to, kad Olimpiadoje kelių komandų neliks. Juk joje vos 12 vietų, Europai jei neklystu 6 tenka. Tai iš esamų nepašalintų šalių Olimpiadoje tikrai dalyvautu Prancuzija, Vokietija, Anglija (turi 3 nba žaidėjus), Latvija turi begalo daug potencialo, nes po 4 metų jų jaunimas bus monstrai aikštelėje. Lieka 2 vietos. Bet dar iki balandzio 20 dienos manau tikrai kažkurios šalys gavusios įspėjimus - persigalvos :)) Kolkas tik Balkanams tipo galutinis šalinimas. Bet manau jų šalyje irgi kilusi audra dėl tokio sprendimo, tad per kelias pamatysite, kad kai kurios šalys pasiduos FIBA reikalavimams. O tokioje situacijoje Olimpiadoje net nesijaus kažkuom silpnesnė.
2016-04-16
-2
Atsakyti
ArMJeigu dabar federacijos nusileis, tai po metų žiūrėk ateis iš FIBA raštas, kad ir Žalgiris privalo palikti Eurolygą arba būsit be EČ. Jei dabar bus nusileista, tai bus ženklas, kad su federacijomis galima elgtis kaip norima.Kitas dalykas - nemanau, kad olimpiniam komitetui patiktų jei olimpiadoje nežaistų nei 1 Europos komanda. Analogiškai PČ taptų irgi neįdomus be ispanų, serbų, turkų etc... JAV vėl turbūt siųstų antrarūšę sudėtį, nes taip ar taip nebūtų ką ten veikt. O juk norima padaryti, kad būtent PČ būtų esminis turnyras su ryškiausiomis žvaigždėmis...


O aš manau abi organizacijos kaip vaikai susavo principais elgiasi nepasidalindami saldainių. Nešališkai mąstant, tai Eurolygą tikrai yra dėl ko kaltinti. Pasakykite, ar būtų sužlugusi Eurolygos turnyras, jei būtų padaroma 1 savaitės langas??? Eurolyga nėra ilgas turnyras lyginant su NBA, tad laisvai būtų radę tą langą, jei tik būtų norėję. Bet - pradėjo rodyti savo principus.

O atrankos sistema tikrai yra gera į Europos čempionatą, kurią siūlo FIBA. Ir visos federacijos sutiko žaisti atrankos rungtynes per 2 metų laikotarpį kas kelis mėnesius. Bet viskas žlunga tik dėl Eurolygos rodomų ožiukų. O esmėje, dabar nukentės abi organizacijos. O dabar FIBA ir atsitraukti negali, jei tarkime Eurolyga persigalvoja ir sutinka dėl tų langų. Tai FIBA negalėtų naikinti savo tos Čempionų lygos, nes kitaip kas dabar sutiko šioje lygoje jau žaisti - tai būtų išduoti FIBA'os, nes tos komandos ir į EuroCup gali būti nepriimtos. Tad dabar akligatvis, kai abi organizacijos negali trauktis.
2016-04-16
-5
Atsakyti
ArM
Byron


Jeigu dabar federacijos nusileis, tai po metų žiūrėk ateis iš FIBA raštas, kad ir Žalgiris privalo palikti Eurolygą arba būsit be EČ. Jei dabar bus nusileista, tai bus ženklas, kad su federacijomis galima elgtis kaip norima.

Kitas dalykas - nemanau, kad olimpiniam komitetui patiktų jei olimpiadoje nežaistų nei 1 Europos komanda. Analogiškai PČ taptų irgi neįdomus be ispanų, serbų, turkų etc... JAV vėl turbūt siųstų antrarūšę sudėtį, nes taip ar taip nebūtų ką ten veikt. O juk norima padaryti, kad būtent PČ būtų esminis turnyras su ryškiausiomis žvaigždėmis...
2016-04-16
+3
Atsakyti
Nenuleisiu rankų, mus iš Olimpiados nepašalins, tegul dar tik tai pabando. Rinktinės išvengs suspendavimus, o Fiba kartą sužlugtu iki pat bankroto. Aš kovosiu iki galo.
2016-04-16
+3
Atsakyti
still_ANDREpasikartosiu - tegu meta is savo varzybu, is olimpiados tikrai neismes, nes ne fiba organizuoja


Taip, iš šių Olimpiados negali pašalinti, bet atsimink, jei Lietuvos nebus 2017m Europos čempionate, vadinasi, nebus ir 2019m Pasaulio čempionate, o kaip žinome iš Pasaulio čempionato 6 pirmos komandos patenka į Olimpiada. Tokiu atveju Lietuva būtų diskvalifikuota 4 metams iš Pasaulio.

Taip, Olimpiada rengia IOC, bet atsimink ji glaudžiai bendradarbiauja su visų sporto šakų Organizacijoje. Juk ne pati IOC atrenka sportininkus į boksą, plaukimą, bėgimą, tenisą ir t.t. IOC tik nustato kiek vietų sportininkams ir komandas skiria Olimpiadoje, o tuos sportininkus ir komandas atrenka kiekvienos sporto šakos organizacijos. Nustato visus normatyvus arba organizuoja turnyrus.

Daug kas kliedi, kad gali šalys surengti savo čempionatus. Taip, žinoma gali, bet tai bus kaip draugiškos varžybos su pasaulyje nepripažintais medaliais. Kitaip sakant, OIC bendradarbiauja tik su FIBA, tad patys pagalvokite ar logiška būtų, jei IOC nutrauktų bendradarbiavimą su FIBA, kuris tęsiasi virš 60 metų ir dabar galvojate pradės komandas į Olimpiada priimdinėti iš naujai susikurusios organizacijos??? Tad kas logiškai sugeba galvoti, tad supras, kad į Olimpiadą galima patekti tik per FIBA. Kaip plaukimo arba lengvosios atletikos organizacijos gali bet kurios šalies sportininkus pašalinti iš Olimpiados, taip ir FIBA gali. Rašau visiems nepatinkančia tiesą, bet geriau karti tiesa, nei spalvotos drambliuko fantazijos.

Vienintelė išeitis, kad LRytas arba savo noru išeina iš LKL ir vietoje jos žaidžia VTB, arba lieka LKL, bet nebežaidžia toje Eurolygos organizuojamoje Taurėje.

Įdomu kas LRytui svarbiau: asmeniniai interesai ar nacionaliniai?
2016-04-16
-5
Atsakyti
arijel
Aš niekaip nesuprantu kuo ta langų atrankos sistema yra gera? Kas nors gali bent vieną argumentą už pasakyti? Susidaro toks vaizdas, kad į Fiba atėjo kažkas iš Fifa, ir tas kažkas be jokios fantazijos įsivaizduoja, kad nukopijuos viską ir tipo bus gerai. Futbole tas modelis egzistuoja nuo cara maro laikų ir kad žmonės prie jo pripratę nereiškia kad jis geras. Ištraukti žaidėjus vidurį sezono iš komandų ir dar ne vieną kartą, kai kuriem net reiktų į kitus žemynus skristi, aklimatizuotis. Nei pasiruošimo varžybom, nei susižaidimo, nei nuotaikos nebūtų žaisti, kai esi taip mėtomas kaip koks kareivis po skirtingus frontus. Pamenu 1993 panaši atranka buvo, tai LT rinktinė su visai nevloga sudėtimi, Marčiulionis net buvo berods, sugebėjo pralaimėti Baltarusijai ir napatekti į euročempą. Žaidimas buvo tragiškas, nes kaip ir sakiau tai nėra natūralus ritmas krepšininkams būti mėtomiems per komandas. Taigi kam to reikia, bent vieną pagrįstą argumentą kas nors žino?
2016-04-16
+1
Atsakyti
pasikartosiu - tegu meta is savo varzybu, is olimpiados tikrai neismes, nes ne fiba organizuoja
2016-04-16
Atsakyti
Prisisaude jie ten i venas... Pries NBA tai kiausai per mazi sakotis ar ne? :D
2016-04-16
+9
Atsakyti
Na ,kad ismete,teisingai padare...nes yra geresniu ekipu,o ir fanams smagiau bus pamatyti nauju rinktiniu ir neatskleistu talentu....
2016-04-16
-1
Atsakyti
ANtanas
Is visu situ 3 saliu (FIBA, NBA, EUROLYGA) FIBA dabar turi maziausiai vertes. Ok ismeta tas14 komandu is EC - nieko tokio, pabusim 1 Olimpini cikla be turnyru. O ka darys FIBA kai niekas nebeziures ju cempionatu? Jiems beliks atsitraukt arba is viso isnykt. Taip kad pasalintom salim tereikia kantrybes ir nepasiduot FIBA manipuliacijoms, nes jie ilgai nebetemps

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-04-16
+1
Atsakyti

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Iš viso komentarų: 13

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.